گوشه ای از رسم و رسوم روزه داری در ماه مبارک رمضان و قبل از کرونا

یک کارشناس ارشد ایران‌شناسی درباره آداب و رسوم ماه مبارک رمضان گفت: این ماه پر برکت یکی از مهمترین ماه‌های قمری برای مسلمانان جهان به شمار می‌رود و آداب و رسوم ماه‌های قمری در ایران و کشورهای اسلامی یکسان است. با برنا همراه باشید تا در این باره و رسم و رسوم های ماه رمضان در قبل از کرونا بیشتر بدانید . ...

به گزارش برنا؛ فریبا نعمتی گفت: در هر منطقه با توجه به تنوع قومیت و اقلیم تفاوت های اندکی در آداب و رسوم این ماه وجود دارد، در همدان معمولا آیین های سنتی در روستاها بیشتر انجام می شده و در برخی مناطق هنوز هم پابرجاست.

وی با اشاره به اینکه غذاها و نذورات ماه رمضان بسته به منطقه ها متفاوت است، خاطرنشان کرد: مثلا از شیرینی های مرسوم ماه رمضان در همدان «حلوازرده» است که به خاطر مقوی بودن از آن استفاده می کنند یا نوشیدنی مردم این منطقه شربت «شیره انگور» است.

نعمتی ادامه داد: در روزگار گذشته اهالی روستاها در آستانه ماه رمضان چند طلاب از قم می آوردند که هم احکام شرعی را بیاموزند و هم امام جماعت مسجد داشته باشند، طلاب مهمان نیز یک ماه در منزل کدخدای روستا اسکان داشتند.

وی اضافه کرد: قبل از ماه رمضان متولی مساجد و امامزاده ها این مکان ها را برای استقبال از ماه مهمانی خدا آماده می کردند و با شعارهای مذهبی زینت می دادند، کسانی که بیشتر مقید بودند یک روز قبل از ماه رمضان روزه می گرفتند چراکه اعتقاد داشتند در این ماه بیشتر به خدا نزدیک می شوند که البته این رسوم هنوز هم پابرجاست.

نعمتی با اشاره به اینکه در گذشته مردم سعی می کردند حتما نمازهای پنج گانه را در مسجد بخوانند، گفت: زمانی که هنوز ساعت در دسترس مردم نبود جارچی زمان سحر و افطار را اعلام می کرد که در روستاهای کوچک به پشت بام می رفت، با صدای بلند سحرخوانی می کرد و مردم را به بیداری فرامی خواند.

کارشناس مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان ادامه داد: جارچی در محله های بزرگتر به کوچه ها می رفت و مردم را خبردار می کرد، گاهی اوقات هم جارچی ها دو نفر بودند که یک نفر از آنها برای مطلع کردن مردم درب خانه ها را می زد.

نعمتی تصریح کرد: اگر در روستا یا منطقه ای سحرخوان یا چاوش خوان نبود مردم از صدای خروس می فهمیدند که وقت سحری و اذان است، معمولا خروس تا وقت اذان صبح سه بار می خواند و بار اول و دوم نشان دهنده این بود که وقت خوردن سحری است و سومین بار زمان اذان را اعلام می کرد. 

وی در ادامه به اهمیت شب های قدر در بین مسلمانان اشاره کرد و یادآور شد: همه مردم این سه شب را مهمترین شب های ماه رمضان می دانند، به مساجد می روند، شب زنده داری می کنند، دعای جوشن کبیر می خوانند و باور دارند که در این شب ها مقدرات آنها نوشته می شود همچنین معتقدند در شب های قدر امام زمان عج پای مقدرات آن ها را امضا می کند.

نعمتی با بیان اینکه معمولا کسانی که نذری دارند در ماه های قمری به ادای دین می پردازند، یادآور شد: مردم در ماه رمضان نذورات خود مانند خرما، آش، حلوا و حلیم را بین مردم پخش می کنند و اکثرا ترجیح می دهند در سه شب قدر این اتفاق بیفتد.

این کارشناس مردم شناسی صله رحم را از بهترین اتفاق های ماه رمضان دانست و خاطرنشان کرد: بزرگترها سعی می کنند سفره های افطاری پهن کنند و کوچکترها را دور این سفره پر برکت گردهم آوردند.

وی از عید فطر به عنوان بزرگترین عید مسلمانان یاد کرد و گفت: روزه داران ماه رمضان معتقدند بعد از یک ماه روزه داری خداوند پاداش آن ها را در عید فطر می دهد به همین علت غسل روز عید را انجام می دهند و نماز عید فطر را به صورت جماعت برگزار می کنند.

نعمتی اضافه کرد: بانوان روز عید فطر غذای خوبی برای خانواده خود می پزند، مردم مانند عید نوروز به دیدن یکدیگر می روند همچنین در این روز به دیدار کسانی که عزادار هستند، می روند تا آنها را از عزا دربیاورند و برای نوعروسان نیز عیدانه می برند که البته برخی از این موارد در زمان قدیم بیشتر رواج داشته است.

وی با اشاره به اینکه یک ماه روزه داری تأثیرات جسمی و روحی بزرگی روی افراد روزه دار می گذارد و برایشان پربرکت است، اظهار کرد: این ماه مبارک باعث همدلی و همبستگی بین مردم می شود و با دادن نذورات و افطاری از هم دلجویی می کنند.

نعمتی در پایان بیان کرد: روزه داران ترجیح می دهند پس از یک ماه روزه داری در نخستین روز پس از ماه رمضان غذای ساده ای مانند آش ترش بخورند که اگر معده شان بر اثر روزه گرفتن صفراوی شده، برای بدنشان مفید باشد.

منبع: برنا