کلاف سردرگم سرویس مدارس

به گزارش خبرنگار ایمنا، شمارش معکوس برای فرا رسیدن ماه مهر آغاز شده است. دانش آموزان به زودی راهی مدرسه می شوند و پس از دو سال خانه نشینی، از قاب تلفن های همراه و تبلت های مجازی خارج و در مدرسه حاضر می شوند، اما رفت وآمد دانش آموزان با سرویس به مدارس یکی از مهم ترین دغدغه های فکری والدین است.

همه گیری کرونا، تعطیلی اجباری آموزش ها و رفتن دانش آموزان به سمت آموزش مجازی فضای جدیدی ایجاد کرد که تعطیلی طولانی مدت مدارس موجب افت تحصیلی، کم تحرکی، کاهش روابط اجتماعی و فقدان تقویت مهارت های ارتباطی دانش آموزان، کاهش کیفیت آموزشی شد، همچنین رانندگان سرویس مدارس نیز به دلیل تعطیلی مدارس مجبور به تغییر شغل شدند و بسیاری از آن ها برای تأمین امرار معاش زندگی به تاکسی های اینترنتی پناه بردند.

در دو سال شیوع کرونا، درصد بسیاری از رانندگان باسابقه سرویس مدارس از این شغل بیرون رفتند و این امر سبب کمبود شدید راننده شد؛ اکنون با فرا رسیدن مهرماه، نبود سرویس به اندازه کافی و بیم از تعطیلی دوباره مدارس، گرانی هزینه ها همه دست به دست هم داده است تا ماجرای سرویس مدارس به کلافی سردرگم و یکی از چالش های اصلی والدین و مدیران مدارس تبدیل شود.

برای تأمین سرویس مدارس و امنیت دانش آموزان همکاری چند دستگاه لازم بوده و ایمنی خودروها نیز بسیار مهم است، چراکه خانواده ها برای حفظ امنیت روحی و روانی خود و فرزندانشان در مواجهه با مشکلاتی از قبیل ترافیک های سنگین، ازدحام جمعیت، خطر رانندگان مبتدی و تهدیدهای اجتماعی در مسیر رفت و آمد ترجیح می دهند از سرویس دانش آموزی مناسب استفاده کنند.

افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید

یک برآورد سرانگشتی از نیازها اولیه دانش آموزان نشان می دهد که به غیر از گرانی و افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید، هزینه سرویس مدرسه نیز نسبت به منطقه و فاصله کیلومتری متفاوت است، به طوری که هزینه سرویس یک دانش آموز با ۳.۵ کیلومتر از منزل تا مدرسه طی هزینه ۴۰ هزار تومان رفت و برگشت، ماهیانه در حدود ۸۸۰ هزار تومان می رسد؛ همچنین حداقل شهریه مدارس غیرانتفاعی سال تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ از سوی وزارت آموزش و پرورش چهار میلیون تومان و حداکثر ۳۵ میلیون تومان درنظر گرفته شده که این رقم هزینه های سنگینی را بر دوش خانواده ها متحمل کرده است.

شهریه مدرسه از اصلی ترین موضوعات مورد بررسی و همواره یکی از دغدغه های اصلی والدین است، چراکه طی سال های اخیر، مسئله اخذ شهریه های مازاد از دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی همواره چالش جدی والدین بوده است، اما مسئولان گاهی با رد برخی تخلفات تنها قول برخورد با متخلفان را دادند، اما امسال شهریه های چند ده میلیونی مدارس غیرانتفاعی شیرینی این ایام را به کام عده ای از خانواده ها تلخ کرده است.

دریافت وجه در مدارس دولتی با عنوان «کمک به مدرسه»

به قول مسئولان امر در مدارس دولتی مبلغی به اسم شهریه وجود ندارد و براساس ماده ۱۱ قانون تشکیل شورای آموزش و پرورش، هزینه های دریافتی تنها به منظور کمک های داوطلبانه و با رضایت اولیای دانش آموزان دریافت می شود. اما با وجود اعلام وزارتخانه و ادارات آموزش و پرورش در استان ها مبنی بر اینکه دریافت شهریه در هنگام ثبت نام ممنوع است، مدارس چه به صورت رسمی یا در هنگام تحویل کارنامه و پرونده تحصیلی اقدام به دریافت وجه می کنند که فقدان نظارت دستگاه های مسئول، بسیاری از خانواده ها را در بازگشایی مدارس با دلواپسی های فراوانی روبه رو کرده است.

پرس وجوی محله ای و منطقه ای خبرنگار ایمنا درباره شهریه در مدارس غیرانتفاعی، نتایج جالب و تلخی به همراه دارد؛ مدرسه غیرانتفاعی در خیابان میرداماد زیرنظر ناحیه پنج آموزش و پرورش اصفهان در مقطع دوم و سوم ابتدایی، شهریه ای که امسال برای خانواده ها تعیین کرده، ۱۳ میلیون تومان است که به گفته یکی از اولیا مبلغ را در چند قسط به یک شماره حساب واریز می کنند؛ سال گذشته شهریه این مدرسه هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.

البته در دوره دبیرستان شهریه به بیش از ۳۰ میلیون تومان می رسد که نحوه پرداخت هم مطابق توافق با مدرسه است. بعضی ها ماهیانه پرداخت می کنند و برخی دیگر چند ماه یک بار مبلغی بابت شهریه می دهند. قسط اول را در مدرسه کارت می کشند و قسط های دیگر را به یک شماره حساب واریز می کنند. شهریه پایه های دبیرستان هرچه پایه تحصیلی بالاتر می رود بر اساس کلاس های فوق برنامه و فعالیت های پیش از کنکور، رقم دریافتی مدرسه هم افزایش پیدا می کند.

افزایش شهریه در مدارس با عناوین مختلف

پرس وجو درباره دیگر مدارس غیرانتفاعی که حتی شاید برند هم نبوده و آن چنان هم معروف نباشند، نشان می دهد که شهریه ها عموما بر اساس آپشن های مدرسه کم و زیاد شده و توجیهی هم برایش آورده می شود که برای آموزش وپرورش هم قابل قبول است. برای نمونه مدرسه ای در منطقه پنج خیابان اشرفی اصفهانی واقع و معروف هم شده به اینکه بین المللی است و با مدرک این مدرسه بچه ها می توانند برای تحصیل در خارج از کشور هم اقدام کنند.

این مدرسه برای دوره پیش دبستانی ۲۷ میلیون تومان شهریه می گیرد که این میزان در پایه های بعدی دبستان به مراتب بیشتر می شود. یا دبستان هوشمند پسرانه در ناحیه دو اصفهان با برند و چند شعبه برای سال تحصیلی جدید ۲۲ میلیون تومان شهریه می گیرد. البته در شهر اصفهان هرچه منطقه مسکونی بالاتر رود، شهریه های مدارس غیرانتفاعی بیشتر می شود. به طوری که مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان طی ماه های گذشته از افزایش ۴۵ درصدی شهریه مدارس غیرانتفاعی در اصفهان برای سال تحصیلی جدید خبر داده بود.

گفته های والدین از هزینه های میلیونی سرویس مدارس

یکی از والدین دانش آموز مدرسه ای در خیابان میرداماد اصفهان در گفت وگو با خبرنگار ایمنا، می گوید: خیلی از مدرسه هایی که چند شعبه دارند، پول اسم و برندشان را هم از خانواده ها می گیرند. معتقدم در این مدارس به قول معروف هوشمند غیر از چند فوق برنامه که برای برخی از خانواده ها تنها به عنوان شهرت و خودنمایی در اطرافیان طی سال های اخیر با هزینه های سرسام آور باب شده است هیچ گونه مزیت دیگری در مقایسه با دیگر مدارس دولتی ندارند.

این مادر دانش آموز با گلایه از اینکه برخی مدارس لاکچری دست والدین را در پوست گردو می گذارند و از شرایط و میزان شهریه تا لحظه آخر اطلاعات دقیقی نمی دهند، اظهار می کند: برای شهریه ثبت نام فرزند پسرم در پایه دوم دبیرستان علی الحساب ۱۵ میلیون تومان پرداخت کردیم و مابقی هم به صورت اقساط تا قبل از اسفندماه باید به حساب مدرسه واریز کنیم. در این موارد اغلب خانواده ها مذاکره می کنند و تخفیف هایی هم می گیرند اما دریافت هزینه های جانبی و سنگین کتب کمک آموزشی، اردوها، جشن ها، سرویس مدارس، لباس ورزشی و فرم مدارس توسط مسئولان مدرسه جبران آن مقدار تخفیف ها را به هیچ وجه نمی کند و با شرایط اقتصادی فعلی، تمام این دریافتی ها بار مضاعفی را به اجبار بر خانواده ها تحمیل می کند.

وی ادامه می دهد: قیمت اعلام شده به آنها بابت چهار کیلومتر رفت و برگشت روزانه ۴۰ هزار تومان و با احتساب شش روز در هفته ۲۴۰ هزار تومان و ماهیانه ۹۶۰ هزار تومان با تمام ملاحظات تعیین شده است که برای یک سال تحصیلی نزدیک به هشت میلیون و ۹۴۰ تومان می شود؛ آن هم برای مسیری به کوتاهی چهار کیلومتر. البته این هزینه سرویس مدرسه یکی از فرزندانم است و هزینه های پسر دیگرم با بیش از هفت کیلومتر قطعا سربه فلک خواهد کشید.

این مادر نادیده گرفتن پروتکل های بهداشتی با حضور بیش از سه دانش آموز را یکی دیگر از معضلات سرویس مدارس می داند و تصریح می کند: هزینه سرویس ها برای سال تحصیلی جدید آنقدر بالا رفته که برخی از خانواده ها انگار ترجیح می دهند تعداد نفرات بالاتر و هزینه ها کمتر باشد اما همین نبود فاصله اجتماعی احتمال افزایش بیماری را بالا می برد.

نظارت بر عملکرد مطلوب سرویس مدارس مهمترین دغدغه های والدین

پدر دو دانش آموز دبستانی که خود را عضو انجمن اولیا و مربیان معرفی می کند به خبرنگار ایمنا، می گوید: هزینه شهریه هر فرزندم به غیر از هزینه های کلاس های فوق برنامه، لباس ورزش، کتب کمک آموزشی و اردوها البته قبل از اعلام رسمی شهریه ها، بالغ بر ۱۵ میلیون تومان برآورد شد که باید خانواده ها تا قبل از مهرماه شهریه را در چند مرحله به حساب مدرسه واریز می کردند.

این پدر درباره اینکه به رغم گرانی لوازم التحریر و نرخ های سرسام آور بازار کیف و کفش؛ افزایش بی سابقه قیمت سرویس مدارس نیز بسیاری از خانواده را شوکه کرده است، اظهار می کند: دانش آموزانی که به مدارس نزدیک خانه هایشان می روند به سرویس نیاز ندارند اما آن ها که به هر دلیل در مدارس دورتر ثبت نام کرده اند به خدمات حمل ونقل نیاز دارند، هنوز از نرخ های نهایی مطلع نشده اند یا اگر تکلیفشان مشخص شده باید قیمت های عجیب و غریبی بابت رفت وآمد بپردازند.

وی پیرامون اینکه با حضور دانش آموز طی ۹ ماه تحصیلی در سرویس مدارس، این موضوع یک فرصت آموزشی و تربیتی است که باید صلاحیت رانندگان مورد تأیید قرار گیرد، می افزاید: سالانه بسیاری از دانش آموزان از سرویس های مدارس برای تردد بین خانه و مدرسه استفاده می کنند اما درعین حال هنوز ساماندهی و نظارت بر عملکرد مطلوب آن یکی از مهم ترین دغدغه های والدین و مسئولان تعلیم و تربیت است.

این عضو انجمن اولیا و مربیان یکی از مدارس با بیان اینکه کمتر از ۱۰ روز به بازگشایی مدارس باقی مانده است اما تعیین نشدن رانندگان سرویس دانش آموزان به دغدغه مهم خانواده ها تبدیل شده است، تصریح می کند: والدین برای حفظ امنیت روحی و روانی خود و فرزندانشان در مواجهه با مشکلاتی از قبیل ترافیک های سنگین و ازدحام جمعیت در مسیر رفت و آمد ترجیح می دهند از سرویس دانش آموزی مناسب استفاده کنند اما نبود نظارت و ساماندهی به موقع این موضوع مهم خانواده ها را هر ساله با چالش های جدی مواجه می کند.

ثبت نام خارج از منطقه مسکونی دانش آموزان و گره های ترافیکی

در این میان یکی از رانندگان سرویس مدارس با سابقه ۱۲ ساله به خبرنگار ایمنا، می گوید: ۴۶ شرکت حمل ونقل دانش آموزی در شهر اصفهان داریم و مسئولان مرتبط با نرخ های مصوب امسال و بسته های حمایتی درصدد دعوت و جذب نیروهای جدید هستند چراکه با شیوع کرونا طی دو سال اخیر بسیاری از رانندگان با سابقه ۱۵ و ۲۰ سال از این شغل بیرون رفتند، اما هنوز با دودلی خانواده ها برای گرفتن و نگرفتن سرویس، تکلیف ما هم مشخص نشده است.

وی پیرامون اینکه هر ساله با هماهنگی کارگروه آموزش و پرورش و اعلام آمادگی سازمان آمادگی تاکسیرانی، مدارس اقدام به درخواست سرویس دانش آموزان کرده و تاکسی هایی برای این منظور درنظر گرفته می شود، اظهار می کند: براساس تجربیات در آغاز سال تحصیلی با حجم انبوه درخواست برای سرویس مدارس مواجه می شویم، توصیه ما به خانواده ها این است که قبل از آغاز سال تحصیلی درخواست خود را به مدیر مدرسه تحویل دهند تا با کمبود رانندگان طی سال جاری به نسبت سال های گذشته سامان دهی بهتری صورت گیرد.

این راننده سرویس می گوید: ثبت نام خارج از منطقه مسکونی دانش آموزان در مدارس مختلف شهری موجب طولانی شدن مسافت و مشکلاتی در فرآیند حمل ونقل ایجاد می کند، یکی از دلایل عمده ایجاد ترافیک در ساعات صبح و ظهر در روزهای بازگشایی مدارس، ناهماهنگی برای سرویس مدارس و حمل ونقل دانش آموزان با خودروهای شخصی والدین است.

وی اضافه می کند: وقتی هزینه سرویس مدارس، بالا باشد، بدون شک والدین تمایلی برای گرفتن سرویس نخواهند داشت و این مسئله می تواند موجب گره های ترافیکی در زمان آغاز به کار مدارس می شود، نرخ نهایی سرویس های مدارس بر اساس مسیر منزل تا مدرسه، نوع خودرو و تعداد دانش آموزان با هماهنگی شورای شهر مصوب و به مدارس اعلام می شود، در تعیین نرخ سرویس مدرسه مؤلفه های مختلفی دخیل هستند؛ از جمله مسافت خانه تا مدرسه که طبق مصوبه شورای شهر تا زیر هفت کیلومتر نرخ های مشخصی دارد و پس از آن قیمت ها توافقی می شود.

رفع کمبود سرویس مدارس با جذب بیش از ۴ هزار خودرو

شهرام صانعی رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش اصفهان در گفت وگو با خبرنگار ایمنا، با اشاره به اینکه حدود هشت هزار خودرو مسئولیت سرویس حمل و نقل دانش آموزان را در شهر اصفهان برعهده داشتند، می گوید: با شیوع کرونا آمار سرویس مدارس به یک هزار و ۶۰۰ خودرو کاهش یافت به طوری که در فروردین و اردیبهشت امسال با همین تعداد ساماندهی دانش آموزان را اجرایی کردیم.

وی پیرامون اینکه با آموزش حضوری مدارس از اول مهرماه امسال، برنامه ریزی سرویس مدارس برای آسودگی خیال خانواده ها حائز اهمیت است، اظهار می کند: تاکنون جلسات متعدد کارگروه ماده ۱۸ در شهر اصفهان برگزار شده و بسته های تشویقی از سوی سازمان تاکسیرانی برای جذب رانندگان سرویس مدارس نیز تعریف شده است. پیش بینی می کنیم بیش از چهار هزار خودرو برای سرویس دهی دانش آموزان جذب شوند تا با ساماندهی آن ها طی بازگشایی مدارس مشکل خاص نداشته باشیم.

صانعی ادامه می دهد: کارگروه ماده ۱۸ حمل ونقل دانش آموزی برای تصمیم گیری سرویس مدارس هر شهر است، شهر اصفهان برای خود به طور جداگانه و همه نواحی و مناطق آموزش و پرورش استان این کارگروه را دارند، رئیس آموزش و پرورش هر ناحیه رئیس کارگروه، یکی از نمایندگان اولیای دانش آموز آن منطقه به عنوان عضو و نماینده شهرداری یا تاکسیرانی عضو دیگر این کارگروه است و با توجه به موضوعات مختلف نماینده راهور یا پلیس راه یا وزارت کشور برای حضور در این کارگروه دعوت می شود.

۲۰ درصد دانش آموزان اصفهانی متقاضی سرویس مدارس

وی می افزاید: تاکنون حدود ۳۲ شرکت حمل ونقل دانش آموزی دارای مجوز و امتیاز رسمی تحت نظر سازمان تاکسیرانی اصفهان به سازمان آموزش و پرورش استان معرفی شده اند و احتمالا با معارفه شش شرکت دیگر در مجموع ۳۸ شرکت بتوانند رفت وآمد دانش آموزان را اول مهرماه برعهده بگیرند.

رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش اصفهان تصریح می کند: نزدیک به ۲۰ درصد از دانش آموزان اصفهان متقاضی استفاده از سرویس مدارس هستند، دستورالعمل های لازم سرویس مدارس به انجمن اولیا و مریبان نواحی شش گانه شهر اصفهان ابلاغ شده تا براساس ظرفیت شرکت ها، هماهنگی ها تا قبل از بازگشایی مدارس اجرایی شود. البته در برخی نقاط و محله های شهر به دلیل کمبود راننده و خودرو با مشکلاتی مواجه هستیم اما درصدد رفع آن ها تا اول مهرماه هستیم.

وی پیرامون اینکه چه تعداد راننده سرویس مدارس تاکنون به طور قطعی اعلام آمادگی کرده اند، می گوید: با تعریف بسته های تشویقی برای جذب رانندگان سرویس مدارس از سوی سازمان تاکسیرانی و شرکت ها آمارها روزانه درحال تغییر است و نمی توانیم تعداد دقیق رانندگان را مطرح کنیم اما در نیمه مهرماه با تثبیت خودروها و راننده ها ارائه آمار دقیق تر است.

صانعی درباره اینکه مهم ترین موضوع برای شرکت های حمل ونقل و رانندگان نرخ کرایه است، اظهار می کند: نرخ کرایه با بررسی در جلسات متعدد کارشناسی در کارگروه ماده ۱۸ به عنوان اساس کار سرویس مدارس، طی سیر قانونی به شورای اسلامی شهر اصفهان ارسال می شود و پس از بررسی های مختلف در کمیسیون حمل ونقل و کمیسیون تلفیق شورا در جلسه علنی مصوب شده و با تأیید فرمانداری به نواحی شش گانه ابلاغ می شود.

اهمیت به گارگیری رانندگان باصلاحیت برای سرویس مدارس

وی در خصوص درصد افزایش نرخ سرویس مدارس در مقایسه با سال های گذشته، می افزاید: نرخ سرویس مدارس شهر اصفهان از حدود یک ماه گذشته با طی مراحل قانونی فوق؛ به صورت نامه رسمی به تمام مدارس اصفهان ابلاغ شده است. براساس پایه گذاری مبنایی، مبلغی را برای نرخ خدمات سرویس دانش آموزی مصوب کردیم تا از طرفی به خانواده ها فشار نیاید و از سویی دیگر رانندگان انگیزه جذب داشته باشند.

رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش اصفهان پیرامون اینکه آیا پیش بینی های لازم برای کنترل ترافیک در زمان بازگشایی مدارس اجرایی شده است، می گوید: هرچه جذب رانندگان سرویس مدارس بیشتر شود قطعا در ترافیک شهری هم اثرگذار است. البته برای ساماندهی سرویس ها به دنبال انتخاب رانندگان شایسته و با تجربه ای هستیم که بتوانند امنیت خاطر را برای خانواده مهیا کنند.

افزایش تعداد اتوبوس در مسیرهای پرتردد

صانعی با اشاره به کمبود سرویس مدارس در اصفهان، اظهار می کند: برای جبران این کمبودها و جابه جایی دانش آموزان مقرر شد با همکاری و کمک معاونت حمل ونقل ترافیک شهرداری اصفهان تعدادی اتوبوس در مسیرهای پرتردد شهر مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین برای هماهنگی و برنامه ریزی لازم باید طی چند روز آینده مسیرها را به شهرداری معرفی کنیم تا این سازمان از اتوبوس ویژه دانش آموزی بهره گیری کند.

وی می افزاید: با تعریف بسته های تشویقی برای جذب رانندگان سرویس مدارس از سوی سازمان تاکسیرانی و شرکت ها، ساماندهی سرویس حمل ونقل عمومی از طریق معاون شهرداری اصفهان و فراخوان های مختلف، اگر آمار جدیدی به درصد دانش آموزان فعلی متقاضی سرویس اضافه نشود به جز برخی نقاط شهر اصفهان به دلیل کمبود شرکت و راننده مشکل چندانی نداریم. البته برای رفع مشکلات این محله ها هم در حال رایزنی و تعامل با شهرداری هستیم.

رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش اصفهان با تاکید بر اینکه تنها دغدغه آموزش و پرورش به کارگیری رانندگان با صلاحیت های مختلف در سازمان تاکسیرانی و شرکت های حمل ونقل دانش آموزی است چراکه این سازمان سرویس مدارس را یک کلاس درس می داند، اظهار می کند: در حال تلاش هستیم که خانواده ها روز اول مهرماه با بازگشایی مدارس کمترین چالش را داشته باشند و اگر در نقاط و محله ای از شهر با کمبود سرویس مدارس مواجه هستیم از والدین خواستاریم که با شکیبایی ما را یاری کنند تا در همین ابتدای مهرماه مشکلات این نقاط را برطرف کنیم.

منبع: ایمنا