«کافه کارآفرینی» پنجره ای رو به افق خوداشتغالی و جهت دهی به اندیشه دانشجویان

رئیس دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد گیلان «کافه کارآفرینی» را فضایی دوستانه برای قرارگرفتن دانشجو در پنجره‌ای رو به افق برای آشنایی با شغل مورد علاقه شخص عنوان کرد. ...

گروه استان های خبرگزاری آنا؛ دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان سال ۱۳۹۹ با توجه به ابلاغ دکتر طهرانچی، رئیس شورای عالی دانشگاه های کشور و پیگیری محمد دوستار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان راه اندازی شد و در بدو راه اندازی در استان گیلان هشت دانشکده مهارت به فعالیت اقدام کردند که دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت پیشگام این هشت واحد دانشگاهی بوده است.

یکی از اهداف دانشکده مهارت و کارآفرینی در سال های گذشته راه اندازی مدرسه عالی مهارت بوده تا تحصیل کردگان مقطع دیپلم بتوانند در حوزه های مورد علاقه فنی و مهارتی ادامه تحصیل دهند.

دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان در حال تربیت افراد ز بده در رشته های مهارتی است و مدت آموزش نیز ممکن است از یک هفته تا سه سال به طول بینجامد.

خبرنگار آنا در راستای بررسی جزئیات فعالیت دانشکده مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان گفت و گویی را با امیرحسین بازیار رئیس این دانشکده ترتیب داده است که مشروح این گپ و گفت در پی می آید:

دانشکده مهارت و کارآفرینی افراد ز بده به جامعه معرفی می کند

آنا: درباره دانشکده مهارت و کارآفرینی و هدف از راه اندازی آن بگویید.

بازیار: با توجه به برعهده گرفتن نقش کلیدی دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه تربیت دانشجویان ماهر و کارآفرین که آن هم مبتنی بر فصل ششم دانشگاه برای تحقق بندهای اول و دوم سیاست های کلی اشتغال شامل ترویج و تقویت فرهنگ کار و تولید و کارآفرینی با بهره گیری از نظام آموزشی کشور است، دانشگاه آزاد در این زمینه پیشقدم شده و به راه اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی در کشور اقدام کرد.

«کافه

دانشکده مهارت و کارآفرینی سال ۱۳۹۹ با عنایت به توجه به ابلاغ دکتر طهرانچی، رئیس شورای عالی دانشگاه های کشور و پیگیری مستمر محمد دوستار، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت راه اندازی شد که در بدو راه اندازی در استان گیلان هشت دانشکده مهارت اقدام به فعالیت کردند که دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت پیشگام این هشت واحد بود.

آنا: دوره ها در دانشکده مهارت و کارآفرینی به چه صورت برگزار می شود؟

بازیار: دانشکده مهارت و کارآفرینی مانند سایر دانشکده ها مأموریت خود را که همان آموزش است، دنبال می کند.

بر این اساس، ذیل دانشکده مهارت و کارآفرینی چند حوزه تعریف شده که یکی از حوزه ها مدرسه عالی مهارت است و در این مدرسه هدف و مخاطب ما همه افراد صاحب دیپلم بوده که می توانند برای ادامه مسیر مهارتی خود در آن ثبت نام کنند.

در مدرسه عالی مهارت، ز بده کردن فرد در یک رشته خاص هدف است؛ البته زمان دوره ها متفاوت بوده و با توجه به نیاز و نوع رشته می تواند از یک هفته تا یک یا دو و حتی سه سال به طول بینجامد. در کنار مدرسه عالی مهارت، برگزاری دوره های مهارتی را داریم که شامل دوره های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است.

آنا: در حوزه کسب و کار چه فعالیت هایی داشته اید؟

بازیار: سؤال خوبی پرسیدید. در مدرسه عالی مهارت صرفا دنبال آموزش یک مهارت نیستیم؛ بلکه هدف، راه اندازی کسب و کار است، یعنی دوره دیده ها توان و جسارت کارآفرینی داشته باشند.

آنا: در اذهان اینگونه متصور است که کارآموزی و کارورزی تفاوتی با کارآفرینی ندارند، آیا واقعا اینگونه است؟

بازیار: افرادی که در حوزه آموزش مشغول هستند، قطعا به این مسئله واقفند که وقتی در یک رشته خاص تحصیل می کنید برای اینکه بتوانید آشنایی عملیاتی درباره آن رشته پیدا کنید باید ساعاتی را در قامت کارآموزی و کارورزی بگذرانید تا اشراف کاملی به محیط کاری آینده خود داشته باشید.

مسلما کارآموزی و کارورزی فضا و مدلی را برای هنرآموز و دانشجو مهیا می کند تا بتواند با ب عد عملیاتی رشته ای که تحصیل کرده آشنا شود.

«کافه

در ادامه با تکمیل کارآموزی و بالارفتن سطح مهارت می توانید افراد را جذب و یک مجموعه راه اندازی کنید و مهارت های آموخته شده را به دیگران انتقال دهید و مهارت علمی شما به سرمایه مالی تبدیل خواهد شد.

آنا: درباره مشاوره خدمات کارآفرینی بیشتر توضیح دهید.

بازیار: از جمله توفیقات خاص مجموعه دانشکده مهارت و کارآفرینی راه اندازی مرکز TMC یا مرکز مهارت شغلی دانشجویان و در کنار آن دریافت مجوز مرکز مشاوره اداره کار و کافه کار است که این مجوز برای دانشکده مهارت و کارآفرینی واحد رشت اخذ شده و مرکز مهارت شغلی در واقع اعطای گواهینامه بین المللی است که در کنار دوره آموزشی دانشگاه آزاد با امضای سازمان فنی و حرفه ای کل کشور فرد را به عنوان متخصص و ماهر معرفی می کند و این مدرک در همه جای دنیا معتبر است.

مرکز مشاوره خدمات کارآفرینی چندوجهی است؛ اعم از مشاوره اقتصادی مالی فنی، اجتماعی، فرهنگی و ... و اصول کار هم اینگونه است که با توجه به ظرفیت اعضای علمی دانشگاه در حوزه های مختلف مانند حسابداری و روانشناسی، مرکز مشاوره ایجاد کنیم.

بعد از ایجاد این حوزه ها سازمان هایی مانند پارک علم و فناوری و حوزه های دیگر هستند که حاضرند ایده را تبدیل به طرح عملیاتی کنند؛ بنابراین نیاز به مشاوره دارند و این توان را داریم تا در حوزه های کارآفرینی و شغلی مشاوره دهیم.

آنا: مرکز کافه کارآفرینی چیست؟

بازیار: حوزه دوم فعالیت، کافه کارآفرینی است. با توجه به ظرفیت دانشگاه ها، دانشجویان مختلف در مکانی مانند کافه در کنار هم جمع می شوند و با استادان کارآفرینی درباره نقاط قوت و ضعف، آسیب ها و فرصت ها بحث و تبادل نظر دارند و با توجه به خروجی این کافه ها، می توان یک حوزه کارآفرینی طراحی کرد و از ایده به عملیات رسید.

در این کافه می توان از فعالان حوزه صنعت دعوت کرد و از تجربیات آنها بهره برد. در حقیقت کافه کار فضایی دوستانه برای قرارگرفتن دانشجو در یک پنجره رو به افق برای آشنایی با جامعه اشتغالی موردعلاقه شخص است.

آنا: گذراندن این دوره ها چه مزایایی دارد؟

بازیار: وقتی دانشجویان در سن ۱۸ یا ۱۹ سالگی وارد دانشگاه می شوند، اغلب دارای شغل و پیشه نیستند و قطعا راه اندازی مکان هایی مانند دانشکده مهارت و کافه کارآفرینی، امکانی را مهیا می کند که دانشجو بتواند نسبت به آینده شغلی خود یک پختگی و دسترسی کاملی داشته و از این طریق تصمیم جامع تر و کامل تری نسبت به آینده خود بگیرد.

آنا: هدف از تشکیل و برگزاری این دوره ها چیست؟

بازیار: از بدو راه اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی این توفیق را داشته ایم که بتوانیم مرکز TMc را در این دانشکده راه اندازی کنیم که از آن به عنوان مرکز مهارت شغلی دانشجویان نام برده می شود.

علاقه مندانی که در این دوره شرکت و در آزمون پایانی پذیرفته می شوند، مدرک بین المللی معتبری دریافت می کنند که با آن می توانند در حوزه اشتغال مشغول بوده و حتی کارآفرینی کنند. این مدرک قابل ترجمه بوده و در تمام دنیا اعتبار دارد و مجوز آن نیز در دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان داده شده است.

«کافه

در کنار این مراکز درخواست مجوز دو مدرسه عالی مهارت با عنوان «مانا تجارت الکترونیک» و «مدرسه عالی مهارت دوخت» را از سازمان مرکزی اخذ کرده ایم و این نوید را می دهیم که در آینده نزدیک تعداد مدارس را از ۲ به ۵ عدد ارتقا دهیم و با توجه به آمایش سرزمینی استان گیلان در حوزه های کشاورزی، توریسم و جهانگردی این مدارس را ارتقا خواهیم داد.

دوره های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت را نیز برای سازمان های دولتی و غیردولتی برگزار می کنیم و در ایامی که از راه اندازی مرکز گذشته، توانسته ایم خدمات نوینی برای دستگاه ها و سازمان های متقاضی این حوزه ایجاد کنیم.

مجوز دو حوزه مرکز مشاوره و کافه کار را هم از وزارت تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی کسب کرده ایم و این دو مجوز در حوزه «پردازش ایده به طرح و عملیات» و «جهت دهی به فکر دانشجویان و جوانان به سمت بازار اشتغال» اثرگذار خواهد بود.

آنا: آیا شرکت در این دوره ها برای عموم آزاد است؟

بازیار: در مدرسه مهارت TMC، فقط دانشجویان در حال تحصیل می توانند ثبت نام کرده و بعد از گذراندن دوره و آزمون جامع که مشترک بین دانشگاه و سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود به آنها مدرک معتبر داده می شود که مدرکی جهانی، بین المللی و دارای اعتبار بسیار بالایی است.

یکی دیگر از دوره ها مدرسه عالی مهارت است که پیش نیاز برای ثبت نام این دوره داشتن مدرک دیپلم است و متقاضی بعد از گذراندن دوره و موفقیت در آزمون مدرک خود را دریافت خواهد کرد.

از آموزش های علمی در سازمان های فنی و حرفه ای تا معرفی استاد دانشگاه

آنا: درباره دوره های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت چطور؟

بازیار: مدارکی که برای برای دوره های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت داده می شود متناسب با درخواست سازمانی است که آنها را معرفی کرده و در این دوره ها مخاطب شرایط خاصی ندارد و حتی یک استادکار فاقد سواد هم می تواند با شرکت در دوره موفق به دریافت مدرک معتبر آن شود.

مرکز مشاوره مخصوص افرادی است که صاحب ایده هستند، از دانشجو تا غیردانشجو با هر شرایطی می توانند به مراکز مشاوره ما در دانشگاه آزاد مراجعه کنند تا پردازش طرح آنها انجام شود.

همکاران در کافه کار هم مخاطب دانشجویانی هستند که در محیطی شبیه کافه قرار گرفته و به آنالیز مشاغل مختلف و موقعیت ها می پردازند.

آنا: مربیان این دوره ها از استادان دانشگاه هستند؟

بازیار: بله، می توانند از استادان دانشگاه هم باشند. در ضمن براساس تفاهم نامه بین دانشگاه و سازمان فنی و حرفه ای، علاوه بر اینکه ما از مدرک سازمان فنی حرفه ای در قالب TMC استفاده می کنیم، استادان دانشگاه را هم به عنوان مربی به سازمان فنی و حرفه ای معرفی کرده ایم و این در حقیقت پلی ارتباطی و دوطرفه برای بهره بردن از مدرسان مجموعه های فنی و حرفه ای و استفاده از استادان علمی دانشگاه است.

«کافه

آنا: اخذ مجوز فقط برای رشت است یا در استان گیلان کاربردی است؟

بازیار: اخذ مجوز برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت صورت گرفته و با این نام است؛ اما اگر در مواردی نیاز باشد بخواهیم به دانشکده ها در سطح استان کمک کنیم، می توانیم با رایزنی در حوزه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت یا مدارس عالی مهارتی یا مراکز مشاوره - بعد از کسب مجوز- به آنها خدمات لازم را ارائه کنیم.

آنا: آیا مجوز برای دوره های دیگر هم صادر خواهد شد؟ با مثال بگویید در چه راستایی؟

بازیار: در برگزاری دوره ها مختار هستیم؛ اما درباره مجوزهای بیرون از دانشگاه از هر چیز که بتواند به اعتلای نام دانشگاه بیفزاید استقبال می کنیم، مانند مجوز TMC که نزدیک چهار ماه و نیم طول کشید یا مجوز کافه کار که سه ماه و نیم زمان برد.

هر چیزی که در حوزه ارتقای مهارتی و فنی افراد لازم باشد نیز برای دانشگاه تهیه شود تا جوانان و آینده سازان بتوانند در حوزه مهارت و کارآفرینی بهره لازم و کافی را ببرند، استقبال می کنیم.

انتهای پیام/

منبع: آنا