«تاریخانه» ا بهت و شکوهی ماندگار

تاریخانه در شاهراه زیارتی ثامن‌الحجج علیه‌السلام، سالانه با عبور قریب به ٢٠ میلیون نفر به مقصد مشهدالرضّا و بالعکس، کمترین بهره‌ای از گردشگری ندارد. ...

گروه استان های خبرگزاری آنا؛ «تاریخانه » مظلوم با کمری دوتا و عصایی در دست که در اسارت ک هولت بنا به عدم مراقبت اصولی است؛ همواره آزرده تر می شود و نیاز به بازسازی و بهسازی و توسعه راه های دسترسی به منظور افزایش بازدیدکنندگان از اقصی نقاط جهان را فریاد می زند و چون پیران روزگاردیده، چشم به راه دارد تا بسیاری از مردمان از هر کنج و کنار جهان به عیادتش مفتخر شوند که متاسفانه، شهر گنجایش پذیرایی ندارد و مسئولان امر نیز رغبتی به مهمان پذیری تاریخانه ندارند

تاریخانه در شاهراه زیارتی ثامن الحجج علیه السلام، سالانه با عبور قریب به میلیون نفر به مقصد مشهدالرض ا و بالعکس، کمترین بهره از گردشگری ندارد در حالی که مؤلفه های باستانی شهرستان دامغان در حد و اندازه ای است که بتواند یک روز پ رپیمان را برای گردشگران داخلی فراهم کند که این شهر در اقلیم اعجاب برانگیز کوه و کویر با کلی ق لاع و غار و رود و چشمه در کوهستان و ستاره و کویر و رصد ماه و رؤیت شهاب سنگ و تنوع فوق العاده کویری، می تواند با جذابیت، پذیرای گردشگران باشد که البته هست؛ اما نه در حد انتظار.

نگذارید اسب تاریخانه به اعتبار نخستین مسجد پس از اسلام که عمری به اندازه آخرین شریعت الهی دارد در اسارت درد و زخم روزگار بمیرد و اندوه و غم تخریب بگیرد.

آثار باستانی در ایران و از جمله دامغان، عمدتا در بخش دولتی نگاهداری می شود که طبیعی است؛ اما دولت بنا به ملاحظات اقتصادی، تولیت کم هزینه را در دستور کار دارد و به دلیل صرفه در چند کیلومتر راه آهن، فعلا ترجیح می دهد که تیغ قطار ها بر چهره حصار انحصاری صددروازه کهن خط بکشد و کمر دوتای تاریخانه بشکند و زیرزمین مسجد جامع در غربت باشد و مناره های دو مسجد به دلیل تخریب خیابان ها، تهدید شود و غار شیربند، انگار نیست و قندیل های چندصدهزارساله به اشتیاق کودکانه بشکند و عمارت چشمه علی بر دل آب، بلرزد و استواری مهرنگار و گردکوه به تخریب طبیعت، رنگ ببازد و موزه هر جا، جز دامغان به اشیای اکتشافی این شهر، رونق بگیرد و نخستین مجموعه تجاری شهر در چهارراه بلوار، اسیر انسداد و تخریب شود و ژاندارمری را به بازی بخش خصوصی، چوب حراج بزنند و قلعه های روستایی از جمله دولت آباد، فراموش شود و فرهنگ غنی سنتی، چوب نسیان بخورد و فرهنگ بومی به مماشات فراموشی، تازیانه بخورد و لباس سنتی به بقچه کم توجهی چیده شود و لهجه دامغانی به الف معدوله قجری، دامغونی شود و اصالت ۴ آبادی قبلی و قنات و کریز و آب انبار و ده ها اصل اعتباری فرهنگ به سنگ لعنت مجروح شود و باعث ترک روستا ها و حذف کشاورزی و صنایع دستی و باغ و مزرعه شویم که شاید در حراج سنت به هیاهوی مدرنیته، دل بعضی ها آرام بگیرد.

چقدر درد داشت دلت سی د برگرد به همان تاریخانه که گفتی هر روز تکیده تر می شود و راه دسترسی به آن در خیابانی که حالا برای آن جمعیت میلیونی که چه عرض کنم؛ برای دامغانی ها هم فرعی حساب می شود

تصو ر فرمایید اسبی تیزرو که سال های متمادی به سوار خویش در سرد و گرم روزگار، سواری داده و گاه از ت رکه و تازیانه تاریخ بر پیکرش زخم خورده و گاهی هم در تیمارش، قصور رفته و آب و علفش دیر شده و حتما در حسرت استراحت هم آرزو به دل مانده و شوق بسیاری از دقایق را خسته دیده و راه های بسته را گشوده و... حالا به وقت پیری، صاحبش که روزگار است از سر بی مهری، تمام ا بهت روز های مستی و مهربانی اش را فراموش کرده و بی اعتنایی می کند و اسب پیر به لجاجت صاحبانش، دیده به تعج ب دریده و نجیبانه تلاش می کند به قانون طبیعت، سرپا بماند که وجدانا کار سختی است پس نگذارید اسب تاریخانه به اعتبار نخستین مسجد پس از اسلام که عمری به اندازه آخرین شریعت الهی دارد در اسارت درد و زخم روزگار بمیرد و اندوه و غم تخریب بگیرد.

بگذارید خشت هایش، حرف های نگفته تاریخ را روایت کنند و مبادا از دل افگار که از گذر زمانه دارند به نفرین ما، نگاهمان کنند و ما مسخ بی مهری خود در عدم دریافت حقیقت سترگ این مسجد شویم؛ و نیز اصالت نام مسجد را به نزاکت مسم ا، ادب قائل شویم که محل سجده آدمیان در دور و دوران بسیار بوده و آن منار ایستاده در برابر خشم طبیعت تا دلتان بخواهد به صوت جلی، مهمان مؤذن های پیر، مانند حاج غلامرضا بوده که به فریاد ذوق و اشک شوق چند ده پله را فانوس به دست بر فراز شده اند تا به حکم عبادت، مردمان را به بیداری بخوانند و حیف است حالا سازمانی که وزارت شده از فخامت این مسجد، ساده بگذرد و سالانه اعتباری برای تیمار مداومش، منظور نکند.

اینجا کرشمه های توریسم معنا ندارد و درآمد شهر از این ناحیه به صفر تنه می زند. مردم درگیر و دار تأمین معاش در شهری با نرخ بیکاری نسبتا بالا که به تازگی بوی بهبود می آید؛ فرصت اندیشیدن به موهبت باشکوه و جهانی تاریخانه را کمتر پیدا کرده اند و مسئولان نیز بسیار تلاش می کنند؛ اما کافی نیست و هم ت بالاتر و عزم والاتر می طلبد.

«تاریخانه»
مردم تا حدودی در مشارکت فکری کمک می کنند؛ اما وابسته به تئوری طراحان، خیلی زود عادی می شوند و معمولا راه به جایی نمی برند.

تعدادی از افراد که در قالب نهاد های مردمی در عرصه حمایت از آثار باستانی وارد می شوند؛ متأسفانه با مفاهیم نادرستی مانند اسطوره سازی به منظور توفیق در گزینش های مردمی به ویژه در انتخابات، رنگ می بازند و معمولا ادعا ها در حد شعار بلاعمل باقی می ماند و هر روز بر وخامت حال ابنیه باستانی افزوده می شود.

تاریخانه را باید در ذهن مردم صددروازه بزرگ، تعریف کرد و نهایت کم اقبالی به این اثر بین المللی وقتی روشن و هویدا می شود که با یک نظرسنجی ساده بفهمیم که چه جمعیت کثیری از شهروندان دامغانی، تاکنون این بنا را از نزدیک ندیده اند و اگر دیده اند هیچ توج ه و عنایتی به اوج شکوه آن نداشته اند؛ بنابراین ضرورت آن است که ابتدا نه تنها تاریخانه؛ بلکه مجموعه آثار کهن دامغان را برای همشهریان معرفی کنید تا به ذات این فخر جهانی پی ببرند.

مجموعه تلاش های سال های اخیر جمعی از دلدادگان به ساحت دامغان، ستودنی است؛ اما تا دست دولت در کار نیاید معمولا اتفاق خاصی رقم نمی خورد؛ بنابراین ضرورت دارد بهسازی و تقویت این بنای سترگ را با بذل توجه دولت در تعیین ردیف بودجه مستقل دنبال کنیم؛ زیرا به عبارت ساده مگر چند تاریخانه در جهان داریم؟ حق بدهید که با بخشی از ردیف بودجه ناچیز اداره کل نمی توان این عظمت را حمایت کرد.

مورد بعدی در این اثر کهن، نبود دسترسی و عدم برجسته سازی اثر در ترکیب شهری است؛ شاید روزی خیابان تاریخانه از خیابان های بزرگ شهر بوده؛ اما اکنون خیابانی جنبی تلقی می شود و ای کاش با خریداری منازل اطراف تاریخانه بتوان میدانی بزرگ به گرد آن ساخت تا ضمن برجسته سازی و تأمین پارکینگ، مغازه های شیک با سوغات دامغان و ره آورد های دستی و سنتی مردم شهرمان و بخشی از غذا های بومی و ... بتوان به جذب و جلب توریست های داخلی و خارجی اقدام کرد.

یکی از مهم ترین اصول گردشگری مدرن وجود محل اقامت مطلوب است و این همان حلقه گمشده توریسم در دامغان است؛ بنابراین تأمین هتل با استاندارد های جهانی نه تنها زمینه ساز حضور توریست ها خواهد بود؛ بلکه به رونق اقتصادی شهر نیز کمک شایسته خواهد کرد.

حضور مترجمان قدرتمند و البته آشنا به چند زبان زنده دنیا و تأمین تاکسی سرویس های ویژه توریسم و آموزش شهروندان در پذیرش و پذیرایی گردشگران، می تواند در آبادی شهر در پی نگاهداشت اصولی بنا های سنتی مفهوم یابد.

باید کاری کرد و قبل از آنکه تاریخانه، زانو بزند؛ اصولی زیر بغل هایش را بگیریم که اگر بنشیند؛ بی شک توان برخاستن ندارد.

تاریخانه را دریابیم و به اعتبار آن از مجموعه توانمندی های انحصاری دامغان استفاده بهینه کنیم به شکلی که می توان با سرمایه گذاری مشترک متمکنان دامغانی و شرکت های دولتی، شهر را به سوی توسعه اصولی صنعت توریسم هدایت کرد و از ناحیه آن به کارآفرینی و تأمین درآمد های ارزی امیدوار بود.

۱۵ دی روز تاریخانه است و این اسم، بی گمان در پی مسم ای نیرومند خویش، نیازمند حمایت های بی دریغ شهروندان فهیم و صمیمی دامغانی است تا در آینده ای نه چندان دور با برگزاری همایش بین المللی «نگاره های تاریخانه در نگاه جهان» به تولیت دانشگاه آزاد اسلامی و یا دانشگاه دامغان نیز امیدوار باشیم تا با تحکیم باور های علمی، بتوانیم موقعیت جهانی تاریخانه را بیش از پیش تثبیت کنیم.

قابل ذکر آنکه بسیاری از زمینه های ارادت به این مسجد تاریخی، محضر مسئولان محترم بیان شده؛ اما تا زمانی که شهر ظرفیت پذیرایی بین المللی ندارد، نمی توانیم به توفیق مطلق امیدوار باشیم و این امر به مثابه دعوت از مهمان بدون تأمین محل اقامت و تغذیه است زیرا می دانیم شهرمان در برگزاری یک همایش ساده با جمعیت محدود هم فضای کافی در اختیار ندارد.

تاریخانه، اسطوره جهانی است؛ بنابراین با تأمین عکس گزارش های استاندارد از جمعیت ۲۰ میلیونی زائران ثامن الحجج ع دعوت کنیم که مجموعه ای از آثار باستانی دامغان را با محور تاریخانه ملاحظه کنند و در این راستا تأمین بخشی از تأسیسات تفریحی و اقامتی ضرورت دارد؛ زیرا عمده اقبال مردم به فضای باستانی به شکل تخصصی نیست؛ بلکه موضوعی تفننی و در راستای تأمین فضای استراحت و اقامت مطرح می شود و برای چنین ضرورتی خیابان تاریخانه ایستگاه ظرفیت حضور ندارد.

چه خوب است؛ تعدادی راوی فرهنگی نیز تربیت شوند و با پشتوانه تاریخی، شهر را به عموم مراجعین معرفی کنند؛ زیرا شهر دامغان در حوزه گردشگری فقط محدود به محیط حصار و امام زادگان و تاریخانه نیست؛ بلکه باید این سلسله را در گردکوه و مهرنگار و چشمه علی و تمامی محیط های توریستی پی گرفت.

حیف است در قالب تمجید از سایر شهر ها ننویسم که بسیاری از شهر ها در فقر موهبت های باستانی به خلق آثار متنوع نوین اقدام می کنند و خیلی زود، پای مسافر و گردشگر را به آنجا به شکلی باز می کنند که تعداد بازدیدکنندگان آن ها بیش از تعداد گردشگران در شهر ما به منظور رویت اصالت های تاریخی است

پس باید کاری کرد و قبل از آنکه تاریخانه، زانو بزند؛ اصولی زیر بغل هایش را بگیریم که اگر بنشیند؛ بی شک توان برخاستن ندارد

سیدرضا جزء مومنی

انتهای پیام/

منبع: آنا