ارتباط وزن افراد با تأثیرگذاری مکمل های ویتامین D

...
ششمین نشست افق تحول مدیران کل ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراسر کشور برگزار می شود.
خبرگزاری صدا و سیما، تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد که مزایای بالقوه مصرف مکمل های ویتامین D ممکن است از وزن افراد تأثیر بگیرد. در این مطالعه نشان داده شده که سطح ویتامین و سایر نشانگر های مرتبط با این مکمل ها در افراد دارای اضافه وزن و چاق، نسبت به افرادی که شاخص توده بدنی پایین تری داشتند، افزایش کمتری پیدا کرده است.

مطالعه جدید، تحلیل مجددی از کارآزمایی VITAL است، پروژه ای در مقیاس بزرگ تر که در آن ارتباط بین مصرف پیشگیرانه ویتامین D یا مکمل های دریایی امگا ۳ و خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی عروقی در افراد مسن بررسی شده است. این کارآزمایی تصادفی و کنترل شده با دارونما توسط محققان بیمارستان Brigham and Women s Hospital، وابسته به دانشگاه هاروارد انجام شده است.

هرچند در این کارآزمایی به اثر قابل توجه مکمل ها بر وجود سرطان اشاره نشده، اما برخی از داده های آن نشان می دهد که مکمل های ویتامین D در افرادی که BMI شاخص توده بدنی کمتر از ۲۵ دارند BMI بین ۱۸.۵ تا ۲۵ طبیعی در نظر گرفته می شود با فوایدی همراه است. به عنوان مثال خطر ابتلا به سرطان و بیماری های خودایمنی را کمتر می کند و احتمال مرگ و میر ناشی از سرطان را نیز کاهش می دهد.

بررسی نحوه تاثیر ویتامین D

برای درک بهتر این ارتباط، برخی از محققان تصمیم گرفتند نمونه خون گرفته شده از بیش از ۱۶ هزار شرکت کننده بالای ۵۰ سال را بررسی کنند. با وجود این نمونه ها، دانشمندان می توانستند قبل از شروع مطالعه، سطح کل ویتامین D و سایر نشانگر های زیستی مربوط به آن را بررسی کنند. از حدود ۲۷۰۰ نفر از این افراد نیز دو سال بعد دوباره آزمایش خون گرفته شد.

به گفته آن ها سطح ویتامین D و نشانگر های زیستی آن در افراد، به طور کلی پس از مصرف مکمل، بدون توجه به BMI افزایش پیدا می کند. اما میزان آن در افرادی که BMI بالای ۲۵ داشتند، به طور قابل توجهی کمتر است.

در مورد اینکه چرا چنین اتفاقی رخ می دهد، محققان به دو نظریه اشاره کردند. مورد اول اینکه سطح بالاتر چربی بدن باعث می شود ویتامین D بیشتری از گردن خون فرد خارج و ذخیره شود. مورد دوم اینکه مشکلات کبدی مرتبط با چاقی ممکن است متابولیسم موثر ویتامین D را دشوار کند.

منبع: اخبار فرهنگی ‌صداسیما