دستور اجرایی شدن سند ملی بیماری های نادر ابلاغ شد

از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور؛ ...
دستور اجرایی شدن سند ملی بیماری های نادر توسط رئیس دفتر رئیس جمهور به وزارت بهداشت ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس صورت جلسه سومین جلسه کارگروه تخصصی سند ملی بیماری های نادر که در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت تشکیل شد مقرر گردید، وزارت بهداشت نسبت به تشکیل کمیته راهبردی سند ملی بیماری های نادر با حضور نهادهای مرتبط اقدام نماید.

در این جلسه که ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار گردید، شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت پیرو دستور دفتر رئیس جمهور مبنی بر اقدامات اجرایی برای سند ملی بیماری های نادر با دعوت از معاونین، دبیران و مسئولین این وزارتخانه و نمایندگان نهادها و سازمان هایی اعم از: ستاد ملی جمعیت ریاست جمهوری، شورای سیاستگذاری صداوسیما، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، هلال احمر، بیمه سلامت و ، و شورای علمی بنیاد بیماری های نادر در مورد گام های عملیاتی سند ملی بیماری های نادر گفتگو کردند.

در این دیدارابتدا پروفسور داریوش فرهود، پدر علم ژنتیک ایران ضمن ارائه توضیحاتی در مورد بیماری های نادر و شیوه های شیوع و بروز این بیماری ها بر ضرورت ایجاد برنامه راهبردی برای پیشگیری و درمان بیماران نادر در کشور تاکید کرد.

سایر اعضای شورای علمی بنیاد نیزاعم از حمیدرضا ادراکی مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر، مهدی نوروزی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، علی تقوی دکترای پزشکی اجتماعی و سیامک عبدی متخصص مغز و اعصاب که از مؤلفان و تدوین کنندگان سند ملی بیماری های نادر هستند نیز بر جنبه های اجتماعی، فرهنگی و آموزشی این سند علاوه بر اقدامات درمانی و دارویی تاکید کردند.

محمد اسماعیل مطلق رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی همچنین در این دیدار با بیان اینکه اجرایی کردن این سند با توجه به اسناد بالادستی از تأکیدات رئیس جمهور بوده است افزود: در جلسات بعدی این سند باید برنامه های عملیاتی تصویب و به دستگاه های ذیریط ابلاغ شود.

بنابر صورتجلسه این دیدار در مراحل بعدی عملیاتی کردن این سند، دستگاه های اجرایی ذیربط موظف خواهند بود هر ۶ ماه یکبار به کمیته راهبردی این سند گزارش اقدامات صورت گرفته را ارائه نمایند.

منبع: اخبار پزشکی مهرنیوز