ترکیب میکروبیوم های روده مبتلایان به آلزایمر متفاوت از افراد دیگر

مطالعات نشان می دهد؛ ...
به گفته محققان، برخی از باکتری های روده ممکن است در خطر ابتلا به بیماری های عصبی انحطاطی نقش داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است میکروبیوم های روده متفاوتی نسبت به افراد بدون این بیماری داشته باشند.

کارشناسان هنوز نمی دانند که آیا این تفاوت ها در میکروبیوم علت یا نتیجه بیماری آلزایمر است.

تحقیقات جدید نشان داده است که تغییر میکروبیوم روده باعث تغییر رفتار سلول های ایمنی در مغز موش ها می شود.

محققان معتقدند دستکاری میکروبیوم روده ممکن است رویکرد جدیدی برای پیشگیری و درمان آلزایمر و سایر بیماری های عصبی باشد.

از آنجایی که شیوع بیماری آلزایمر همچنان در حال افزایش است، جستجو برای راه هایی برای درمان و پیشگیری از آن بیشتر می شود. درمان هایی که به تازگی مجوز گرفته اند، مانند آدوکانوماب و لکانماب، که بتا آمیلوئید را از مغز پاک می کنند، یک پیشرفت مثبت هستند، اما گران و بحث برانگیز هستند.

بسیاری از محققان اکنون بر روی سایر زمینه ها تمرکز کرده اند که یکی از آنها تأثیر میکروبیوم های روده بر اختلالات انحطاط عصبی است.

اکنون مطالعه جدید محققان دانشگاه واشنگتن نشان داده است که باکتری های روده بر پاسخ های ایمنی در مغز موش ها تأثیر می گذارند.

محققان با تغییر باکتری های روده در موش هایی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلاء به آلزایمر بودند، میزان تخریب عصبی موش ها را تغییر دادند.

به گفته محققان، میکروبیوم افراد در طول زندگی تحت تأثیر عوامل محیطی و سبک زندگی مانند رژیم غذایی تغییر می کند. تحقیقات نشان داده است که میکروبیوم افراد مبتلا به آلزایمر دارای تنوع میکروبی بسیار کمتری نسبت به افراد سالم با سن مشابه است، که منجر به نظراتی مبنی بر وجود ارتباط بین این دو می شود.

چندین مطالعه نشان داده اند که چگونه میکروبیوم ها ممکن است بر ایجاد اختلالات انحطاط عصبی مانند آلزایمر تأثیر بگذارند. باکتری های تغییر یافته روده ممکن است با پاکسازی بتا آمیلوئید تداخل کنند، نفوذپذیری روده و سد خونی مغزی را افزایش دهند یا پاسخ های ایمنی و التهابی را تغییر دهند.

منبع: اخبار پزشکی مهرنیوز