مراقب بیماری خطرناک مالاریا باشید/ بروز علائم مالاریا

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: ...
رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، گفت: مالاریا بیماری خطرناکی است که به دلیل عدم رعایت مسائل بهداشتی منتقل می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، داود یادگاری نیا اظهار کرد: مالاریا بیماری انگلی و قدیمی است که سال ها بشر با آن درگیر بوده به شکلی که در اکثر کشورهای دنیا موارد گزیدگی با پشه مالاریا همچنان گزارش می شود.

وی با اشاره به اینکه وجود مالاریا در آب و هوای معتدل غیر معمول است، گفت: اما هنوز گزیدگی توسط پشه های آلوده در شهرهای جنوبی و گرم کشور دیده می شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مالاریا یک بیماری است که توسط انگل ایجاد می شود و این انگل از طریق نیش پشه آلوده به انسان ها منتقل می شود، توضیح داد: علائم و نشانه های مالاریا معمولا در عرض چند هفته پس از گزیده شدن توسط پشه آلوده شروع می شود ولی با این حال، انواع مختلف انگل مالاریا می تواند حتی تا یک سال در بدن خفته بمانند.

وی ادامه داد: تکثیر، حمله و تخریب گلبول های قرمز خون یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که پس از گزیده شدن توسط پشه آلوده در بدن ایجاد می شود.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه عفونت مالاریا به طور کلی با علائم و نشانه هایی مانند تب، لرز، سردرد، تهوع و استفراغ یا درد و خستگی ماهیچه بروز می کند، ادامه داد: لرز اولین علامت ابتلاء به این بیماری است، در ادامه تب و تعریق هر ۲۴ یا ۴۸ ساعت یکبار سیکل معمول این بیماری به حساب می آید.

یادگاری نیا ادامه داد: انواع مختلفی از انگل های مالاریا وجود دارد که عوارض مختلفی از خود نشان می دهند. برخی از مدل های مالاریا می توانند مرگبار باشد، و به سیستم مغز آسیب جدی وارد کنند به شکلی که انگل ها عروق کوچک مغز و یا سایر اندام ها را مسدود کرده و در نهایت ممکن است فرد دچار تشنج و یا کاهش سطح هوشیاری شود.

وی تاکید کرد: بیماری مالاریا خصوصا در فرم های شدیدتر می تواند تمامی اندام بدن همانند کلیه، ریه و مغز را مورد تهاجم قرار دهد. به عنوان نمونه این انگل می تواند تخریب وسیعی در کلیه ها ایجاد کند به شکلی که در ادرار فرد اختلالاتی ایجاد شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه خوشبختانه بیماری مالاریا قابل درمان است، افزود: نکته اینجاست که انگل ها به برخی داروها و پشه کش ها مقاوم می شود و این موضوع درمان این بیماری را با چالش هایی مواجه می کند.

یادگاری نیا ادامه داد: بزرگ ترین عامل خطر برای ابتلاء به مالاریا، زندگی کردن یا بازدید از مناطقی است که در آنجا این بیماری شایع است.

وی از کاهش چشمگیر تعداد موارد بیماری مالاریا در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: بخشی از مواردی از گزیدگی هم که در کشور گزارش می شود غالبا از کشورهای مجاور همانند پاکستان و یا افغانستان وارد می شود.

یادگاری نیا افزود: سم پاشی نقاطی که امکان وجود پشه ها وجود دارد، خوابیدن زیر یک تور، تور تخت، به خصوص آن هایی که ضد حشرات هستند می تواند برای جلوگیری از نیش پشه در هنگام خواب کمک کننده باشد.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به راه های انتقال مالاریا به شخص دیگر عنوان کرد: اگر پشه غیر آلوده فرد مبتلا به مالاریا را گاز بگیرد، آلوده به انگل های مالاریا خواهد شد و می تواند آن را به افراد دیگری منتقل کند.

وی، راه حل هایی برای پیش گیری از بروز مالاریا را ارائه داد و افزود: اگر در جایی زندگی می کنید و یا به منطقه ای سفر می کنید که در آن مالاریا معمول است، توجه داشته باشید که پشه ها بین غروب و طلوع بیشتر فعال هستند بنابراین برای محافظت از خود در برابر گزش پشه باید پوست خود را بپوشانید، شلوار و پیراهن آستین بلند بپوشید و از دافع حشرات برای پوست و لباس استفاده کنید.

استفاده از اسپری حاوی DEET بر روی پوست و اسپری حاوی پرمترین برای استفاده در لباس از دیگر مواردی بود که یادگاری نیا برای پیشگیری از ابتلاء به مالاریا به آن اشاره کرد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سایر راه های انتقال مالاریا را؛ از مادر به فرزند متولد نشده، از طریق تزریق خون و به اشتراک گذاری سوزن های استفاده شده ذکر کرد.

منبع: اخبار پزشکی مهرنیوز