کدام رشته مهندسی کمترین تعداد دانش آموخته بیکار را دارد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد عنوان کرد: براساس برخی آمار‌ها مهندسی مکانیک، بین رشته‌های مهندسی کمترین تعداد دانش‌آموخته بیکار را دارد؛ چراکه دانش‌آموخته‌ این رشته به‌راحتی وارد بازار کار شده یا خط تولید محصول خود را راه‌اندازی می‌کند. ...

خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ همانطور که علم مکانیک علم حرکت شناسی است، رشته مهندسی مکانیک نیز مهندسی طراحی، ساخت، تحلیل و هر سازه یا پدیده ای است که حرکت می کند و این شیء می تواند یک ماشین، ربات کارخانه، بدن انسان، ذرات سیال یا مثال های بسیار زیاد دیگری باشد.

برای موفقیت در رشته مهندسی مکانیک علاقه مندی به درس فیزیک در درجه نخست و دروس حسابان و دیفرانسیل در درجه بعدی لازمه موفقیت در این رشته است و دانشجویان این رشته عموما تجسم خوبی دارند و علاقه مند به ساختن هستند، یعنی کارهایی مانند طراحی سه ب عدی با نرم افزار یا ساختن یک شیء واقعی به عنوان مثال یک وسیله با مکانیزم های خاص حرکتی برای آنها جذابیت دارد.

از مهم ترین واحد های درسی رشته مهندسی مکانیک می توان به طراحی اجزای ۱ و ۲ اشاره کرد که در آن اصول طراحی قطعات پایه ای ماشین ها آموزش داده می شود، همچنین دروسی مانند سیالات ۱ و ۲، ترمودینامیک ۱ و ۲ و انتقال حرارت ۱ و  ۲ برای یادگیری اصول مهندسی سیالات و انتقال انرژی هستند.

دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه در زمینه ترتیب دانشجویان رشته مهندسی مکانیک تجارب بسیار بالایی دارد و دانشجویان زیادی از این دانشگاه در رشته مهندسی مکانیک تربیت شده و فارغ التحصیل شده اند.

براین اساس، به تازگی عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه به مرتبه دانشیاری ارتقا یافت.

به طوری که با پیشنهاد کمیته منتخب دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه و موافقت هیئت ممیزه در دویست و هشتمین نشست این هیئت و تأیید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مرتبه علمی افشین زین الدینی عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه از استادیاری به دانشیاری ارتقا یافته است.

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا در این راستا گپ و گفتی را با زین الدینی ترتیب داده است که در پی می آید:

رمز موفقیت دانشجویان در رشته مهندسی مکانیک

آنا: رشته مهندسی مکانیک اکنون چه جایگاهی در دانشگاه های کشور دارد؟

زین الدینی: مهندسی مکانیک یکی از رشته های پرطرفدار در دنیا و همینطور کشور ایران است. در ایران محققان برجسته ای در گرایش های مختلف مهندسی مکانیک داریم و اگر مجلات معتبر دنیا در زمینه مهندسی مکانیک را بررسی کنیم می توانیم به جایگاه دانشمندان ایرانی در زمینه مهندسی مکانیک پی ببریم و در خاورمیانه، مقالات مهندسی مکانیک ایران حرف نخست را می زنند.

ماهانه مقاالات زیادی از سوی ایرانی ها در مجلات معتبر دنیا به چاپ می رسد که می تواند در پیشرفت رشته مهندسی مکانیک بسیار مؤثر باشد.

آنا: علاقه مندان به تحصیل در رشته مهندسی مکانیک باید در چه زمینه هایی دارای استعداد باشند و چه آموزه هایی را فرابگیرند تا موفق باشند؟

زین الدینی: هر شخصی که علاقه مند به طراحی و ساخت قطعات و تجهیرات به هر شکلی باشد، می تواند وارد رشته مهندسی مکانیک شود.

مهندسی مکانیک در صنایع هوایی مانند هواپیما، موشک و بالگرد، صنایع دریایی مانند کشتی، خودروسازی، توربین سازی و صد ها صنعت خرد و کلان دیگر نقش بسزایی دارد.

از سویی درک مفاهیم مکانیک نخستین گام برای ورود به دنیای جذاب مهندسی مکانیک است، به عنوان مثال در زمینه مهندسی مکانیک گرایش جامدات یادگیری مفاهیمی مانند مکانیک مواد و طراحی اجزا بسیار اهمیت دارند؛ اما برای ورود به بازار کار بعد از دوران کارشناسی، یادگیری نرم افزار هایی مانند کتیا و آباکوس به شدت توصیه می شود.

در مقاطع بالاتر نیز تمرکز بر یک تخصص بسیار مهم است.

کدام

از سال ۱۳۸۹ فقط در حوزه مواد کامپوزیتی کار و تلاش کردم با تمامی روش های تئوری، تجربی و مدلسازی عددی مطالعاتم را در حوزه کامپوزیت ها انجام دهم و اکنون ریاست انجمن علمی کامپوزیت ایران را برعهده دارم.

آنا: آینده شغلی دانش آموختگان رشته مهندسی مکانیک در بازارکار را چگونه ارزیابی می کنید؟

زین الدینی: براساس برخی آمار ها رشته مهندسی مکانیک بین رشته های مهندسی کمترین تعداد دانش آموخته بیکار را دارد.

هر دانش آموخته ای که توانایی طراحی و ساخت قطعات را داشته باشد، می تواند به راحتی وارد بازار کار شود یا تولید محصول خود را راه اندازی کند.

یادگیری نرم افزارها، توانایی طراحی و تحلیل قطعات و تجهیرات، ساخت قالب و قالبگیری قطعات و توجه به نیاز صنعت می توانند برای ورود به بازار مؤثر باشند.

آنا: مهندسی مکانیک یکی از رشته های مورد علاقه داوطلبان بوده، اکنون استقبال از این رشته چگونه است؟

زین الدینی: در سراسر جهان مهندسی مکانیک به دلیل کاربرد فراوان آن همواره متقاضیان زیادی داشته و در دانشگاه های ایران نیز همچنان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری این رشته استقبال خوبی وجود دارد.

در دنیای امروز بدون وجود مهندس مکانیک امکان ساخت هیچ قطعه و ماشینی وجود ندارد.

آموزش نحوه طراحی و ساخت قطعات کامپوزیتی

چالش های رشته مهندسی مکانیک را چه چیز هایی می دانید و راهکارهایتان برای رفع چالش ها چیست؟

زین الدینی: چالش اصلی فارغ التحصیلان مهندسی مکانیک پس از دوران کارشناسی عدم آشنایی با طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات است.

رابطه دانشجویان رشته مهندسی مکانیک با صنایع همچون رابطه دانشجویان رشته پزشکی با بیمارستان است.

دانشجویان رشته پزشکی همواره با بیمارستان ها و مراکز درمانی ارتباط دارند، اما متأسفانه این موضوع در رشته های فنی مهندسی به خصوص رشته مهندسی مکانیک ابتر مانده است.

ازجمله راهکار هایی که برای رفع این معضل می توان پیشنهاد کرد، افزایش واحد های کارآموزی در صنعت است.

چالش دیگری که فقط مختص این رشته هم نیست عدم تمرکز دانشگاه های ایرانی بر اهداف خاص است.

اگر به وبسایت دانشگاه های مطرح دنیا مراجعه کنیم می توان دریابیم که هر دانشگاهی تنها روی یک موضوع تمرکز دارد و به اصطلاح ماموریت، هدف و استراتژی دارد.

به عنوان مثال یک دانشگاه فقط مختص تربیت پژوهشگران است و دیگری روی تربیت افراد متخصص تمرکز دارد، بنابراین رفع نیاز های جامعه ازجمله مأموریت بسیاری از دانشگاه های تراز اول دنیاست، اما دانشگاه های ما کمتر متوجه این مسائل بوده اند.

آنا: گروه آموزشی مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی در تربیت دانشجویان چقدر موفق بوده است؟

زین الدینی: در سال های گذشته دانشجویان بسیار خوبی از گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه فارغ التحصیل شده اند.

تعدادی از فارغ التحصیلان دوران کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه توانستند با یادگیری نرم افزار های مرتبط وارد بازار کار شوند.

خوشبختانه برخی از فارغ التحصیل دوران کارشناسی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه ازجمله بهترین تولیدکنندگان استان و کشور هستند.

تعدادی از دانشجویان ما هم که علاقه مند به ادامه تحصیل بودند در بهترین دانشگاه های ایران در حال گذراندن دوران کارشناسی ارشد یا دکتری هستند.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که بنده به عنوان استاد راهنما در خدمتشان بودم نحوه طراحی و ساخت قطعات کامپوزیتی را آموزش دیدند و این یکی از افتخارات من است.

گفتگو: مهران هوشیار

انتهای پیام/

منبع: آنا