با 10 علت بالقوه خستگی آشنا شوید

عامل نخست خستگی ناشی از رژیم غذایی با مصرف زیاد قند است. هنگامی که قند خون‌مان به دلیل خوردن آب نبات و سایر غذا‌های ناسالم به سرعت بالا می‌رود سطح انسولین ما افزایش می‌یابد و بدن‌مان را به احساس خستگی می‌رساند. ...

به گزارش برنا؛ خواه نوشیدن مشروب الکل در ساعات دیر هنگام شب باشد یا داشتن شغلی پر اضطراب عوامل متعددی در زندگی شما ممکن است در خستگی و بیحالی تان نقش داشته باشند.

آیا در طول روز دائما خسته هستید و نمی توانید بدون چرت زدن از پس آن برآیید؟ آیا تمرکز ذهنی شما چنان از کنترل خارج شده است که فهرست کردن کار های روزانه تان غیرممکن به نظر می رسد؟ آیا هنگام انجام یک کار ساده چه برسد به یک تمرین سخت احساس کرده اید که بدن و ذهن تان هماهنگ نیستند؟

اگر به هر یک از این پرسش ها یا همه پاسخ مثبت داده اید احتمالا بدن و ذهن شما در حال تجربه خستگی هستند. خستگی اغلب به عنوان احساس خستگی بیش از حد، داشتن انرژی کم در طول روز و نداشتن انگیزه اولیه توصیف می شود. در حالی که ممکن است به طور دردناکی از علائم ناشی از خستگی آگاه باشیم دلایل بالقوه آن چیست؟ پاسخ همیشه ساده نیست.خستگی می تواند توسط مجموعه ای از عوامل از جمله رژیم غذایی، عملکرد نامناسب تیروئید و استرس شدید ایجاد شود.

نگه داشتن بدن در وضعیت سالم عاملی کلیدی برای پایین نگه داشتن سطح خستگی و عملکرد بدن با ظرفیت کامل است. برای کمک به تشخیص عواملی که می توانند منجر به خستگی شما شوند ما ۱۰ علت احتمالی را گردآوری کرده ایم که توسط متخصصان پزشکی و پژوهش های صورت گرفته ارائه شده اند تا به برای رفع خستگی کمک کنند.

۱۰ علت بالقوه خستگی چیست؟ ۱- تغییر فصل

کمد لباس شما تنها چیزی نیست که با فصول تغییر می کند. همراه با بوییدن و عطسه واکنش بدن ما به تغییرات بیولوژیکی ناشی از تغییرات فصلی می تواند منجر به خستگی شود. دکتر «جی دیپ تریپاتی» پزشک مراقبت های اولیه می گوید: «یک واکنش آلرژیک نتیجه آزاد شدن آنتی بادی ها و سایر مواد شیمیایی توسط سیستم ایمنی برای مقابله با آلرژی ها است. این مواد شیمیایی می توانند باعث تورم بافت های بینی ما شوند که باعث می شود سر شما احساس سنگینی کند. در نتیجه، این ناراحتی و حساسیت احساس می شود که گویی فشار اضافی روی سر وارد شده و باعث خستگی ذهنی و بالقوه بدن می شود. علاوه بر این، بسیاری از دارو های آلرژی فصلی مانند آنتی هیستامین ها نیز می توانند هنگام تلاش برای کاهش علائم آلرژی باعث خستگی شوند».

چه چیزی می تواند کمک کند؟ در حالی که قطع قرار گرفتن در معرض آلرژی گزینه نخست برای کاهش واکنش های آلرژیک است غیرممکن است بتوانید شرایطی را فراهم کنید که هرگز خانه خود را ترک نکنید. در عوض، آنتی هیستامین های «غیر خواب آور» را امتحان کنید یا در مورد گزینه های دیگر با متخصص آلرژی خود صحبت کنید.

۲- عدم تغذیه مناسب

سفارش غذای آماده و خرید غذای فرآوری شده زندگی امروزی را بسیار آسان کرده است. با این وجود، متاسفانه برای بدن ما عوارض جانبی منفی مانند خستگی می تواند ناشی از فقدان یک منوی غنی از مواد مغذی باشد. عامل نخست خستگی ناشی از رژیم غذایی با مصرف زیاد قند است. هنگامی که قند خون مان به دلیل خوردن آب نبات و سایر غذا های ناسالم به سرعت بالا می رود سطح انسولین ما افزایش می یابد و بدن مان را به احساس خستگی می رساند. روش دیگری که تغذیه به مقابله با خستگی کمک می کند دادن انرژی به بدن از طریق ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است از مصرف روزانه سالاد یا اسموتی میوه غافل نشوید .

فستheight=

چه چیزی می تواند کمک کند: چند راه وجود دارد که به شما کمک می کند مطمئن شوید بدن شما مقدار مناسبی از مواد مغذی را دریافت می کند. ابتدا یک برنامه ردیاب تغذیه را بر روی تلفن خود دانلود کنید تا ببینید رژیم فعلی شما در چه قسمت هایی دچار اشکال است. در حالی که ممکن است اصلاح کامل رژیم غذایی مدت زمانی به طول بیانجامد، اما چند ترفند آسان برای بالا بردن سطح تغذیه شما وجود دارد. یک راه ساده این است که به دنبال برند هایی باشید که از مواد مغذی در محصولات خود استفاده می کنند تا بتوانید حین تهیه میان وعده مواد مغذی خود را افزایش دهید.

۳- زمان صرف غذا

ساعتی از شبانه روز که شام صرف می کنید نیز می تواند باعث خستگی شود. به عنوان مثال، اگر شما در ساعات پایانی شب و دیرهنگام غذا صرف می کنید عادات غذایی تان ممکن است باعث خستگی ناخواسته شما شوند. زمانی که ساعاتی پیش از خواب غذا می خوریم به ویژه غذا های بسیار فرآوری شده که می توانند باعث سوزش سر معده یا رفلاکس اسید معده بازگشت محتویات معده به مری شوند زمان خواب ما به جای افزایش سطح انرژی صرف کمک به هضم غذا متمرکز می شود.

چه چیزی می تواند کمک کند: سعی کنید آخرین وعده غذایی خود را حداکثر سه ساعت پیش از خواب بخورید تا به بدن تان زمان کافی برای هضم بدهید و از ایجاد اختلال در چرخه خواب خود جلوگیری کنید.

۴- عملکرد تیروئید

اندام پروانه ای شکل در گلوی ما تیروئید می تواند یکی از دلایل اصلی خستگی بدن مان باشد که اغلب اوقات تشخیص داده نمی شود.

تریپاتی می گوید: «خستگی هم به دلیل کم کاری تیروئید و هم به دلیل پرکاری تیروئید رایج است. اساسا کم کاری تیروئید باعث کند شدن متابولیسم شما می شود در حالی که پرکاری تیروئید باعث افزایش سرعت متابولیسم می شود. در هر دو مورد به دلیل تولید بیش از حد یا تولید ناکافی هورمون ها می تواند باعث خستگی شود».

چه چیزی می تواند کمک کند: اگر احساس می کنید خستگی شما از کنترل شما خارج شده است حتی زمانی که تغییراتی در رژیم غذایی، خواب و سبک زندگی خود را اعمال می کنید ممکن است تیروئید شما به مقداری TLC با هدف کاهش کلسترول به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم قلب نیاز داشته باشد. با پزشک خود تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات و آزمایش خون تعیین کنید تا ببینید آیا سطح فعالیت تیروئید شما طبیعی است یا خیر.

۵- مشروبات الکلی

صرف الکل به عنوان یک کاتالیزور برای بسیاری از عوامل مرتبط با خستگی عمل می کند. دکتر «زاخاری اوخا» جراح ارشد در میامی می گوید: «الکل به عنوان تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. اثر آرام بخش آن باعث کند شدن مغز و احساس آرامش می شود. با این وجود، زمانی که الکل بیش از حد وارد جریان خون می شود زمان بیش تری به طول می انجامد تا آنزیم های کبد آن را متابولیزه کنند و باعث می شود الکل اضافی مدت بیشتری در بدن گردش کند. نتیجه این روند طولانی خواب ناآرام و خستگی طولانی مدت است».

چه چیزی می تواند کمک کند: «اوخا» می گوید: «خستگی هم چنین از چیزی که زیاد نمی نوشید نیز ناشی می شود و آن آب است. همان طور که قلب شما می تپد متابولیسم شما در حال ساخت و تجزیه بافت ها و ذخایر انرژی برای کمک به سوخت عملکرد های بدن شما است. وقتی مصرف آب کم است سطح انرژی پایین تری را تجربه می کنید که منجر به سستی و خستگی می شود».

۶- چرخه خواب نامنظم یا کمبود خواب

بدن شما برای عملکرد موثر به الگو های خواب ثابت و قابل پیش بینی متکی است. عواملی مانند الکل، استرس و حتی نقاط فشار در تشک می توانند بر چرخه خواب شما تاثیر بگذارند. زمانی که بدن فاقد خواب مناسب باشد پیامد آن منجر به کمبود انرژی می شود که یکی از دلایل اصلی خستگی است.

چه چیزی می تواند کمک کند: ابتدا سعی کنید خواب را در تقویم خود برنامه ریزی کنید. شما باید هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و از خواب بیدار شوید. برای کمک به آرامش و آماده شدن برای خواب دست کم ۳۰ دقیقه پیش از خواب از در معرض نور آبی تلفن، رایانه یا تلویزیون قرار گرفتن خودداری کنید. هم چنین، به تشک خود توجه داشته باشید اگر زیاد می چرخید و در خواب تکان می خورید ممکن است زمان خرید تشک جدید فرا رسیده باشد.

۷- تمرینات بیش از حد در باشگاه ورزشی

گنجاندن تمرینات در برنامه فرد اغلب اقدام خوبی است و حتی می تواند خستگی را جبران کند. با این وجود، ممکن است در باشگاه ورزشی زیاده روی کنید که باعث خستگی غیر ضروری شود. از گنجاندن چند روز استراحت در هفته نترسید. هم چنین، گرم کردن مناسب بدن نکته ای بسیار مهم است.

چه چیزی می تواند کمک کند: پیشرفت اهداف را با برنامه تمرینی خود پیگیری کنید. روز های استراحت خود را برنامه ریزی کنید و برای گرم کردن و خنک کردن پنج تا ۱۰ دقیقه برنامه ریزی کنید این کار باعث می شود ماهیچه ها و سیستم قلبی عروقی شما ابزار لازم برای موفقیت را داشته باشند و سطح انرژی شما را بالا نگه داشته و ماهیچه ها را قوی نگه دارید.

۸- سطوح بالای استرس

شما در سال ۲۰۲۰ میلادی زندگی کرده اید و در آن زمان با یک بیماری همه گیر جهانی کرونا مبارزه کردید. نیازی به گفتن نیست ظرفیت بالقوه داشتن سطوح زیادی از استرس در زندگی شما در حال حاضر بیش از همیشه است. با افزایش سطح استرس، بدن شما هورمون کورتیزول بیش تری را پمپاژ می کند که منجر به خستگی می شود. کورتیزول برترین هورمون استرس بدن است. طبق گفته شبکه بهداشت هورمونی، کورتیزول بیش از حد می تواند منجر به سندرم کوشینگ شود که باعث افزایش افسردگی و اضطراب می شود و هم چنین می تواند باعث افزایش سریع وزن شود که همگی منجر به سطوح بالاتر خستگی می شوند.

چه چیزی می تواند کمک کند: در حالی که بسیاری از شرایط بیرونی خارج از کنترل شما هستند مدیریت استرس داخلی آغازی برای کمک در راستای به حداقل رساندن سطح کورتیزول است. روز های سلامت روان را در تقویم خود بگنجانید یا از قدرت مدیتیشن برای کمک به ایجاد حس آرامش استفاده کنید.

۹- اختلال کم توجهی / بیش فعالی یا ADHD

کسانی که مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه هستند و بیماری شان تشخیص داده نشده ممکن است همیشه با خستگی مفرط زندگی کنند بدون توجه به اینکه چه سبک زندگی سالمی دارند . در پژوهش انجام شده توسط موسسه ملی بهداشت تعدادی از بیماران بزرگسال که عمدتا با علائم ADHD از نوع اختلال کم توجهی به پزشک مراجعه کرده بودند خستگی غیرقابل توضیحی را نیز گزارش کردند.

چه چیزی می تواند کمک کند: اگر احساس می کنید خستگی شما از کنترل خارج شده حتی زمانی که تغییراتی در رژیم غذایی، خواب و سبک زندگی خود اعمال می کنید ممکن است با ADHD تشخیص داده نشده دست و پنجه نرم می کنید. برای تعیین قرار ملاقات با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید چرا که او می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا ADHD روی روال زندگی روزانه تان تاثیر می گذارد یا خیر.

۱۰- افسردگی

هر فردی که احساس می کند در بلاتکلیفی گرفتار شده ممکن است در حال نبرد بزرگتری باشد. درست مانند افراد مبتلا به ADHD و عوارض تیروئید به نظر نمی رسد سطح خستگی در افراد مبتلا به افسردگی حتی با تغییرات قابل توجه در سبک زندگی شان تغییر کند. موسسه ملی بهداشت می گوید: «یکی از شایع ترین علائم باقی مانده افسردگی نیمه برطرف شده یا تشخیص داده نشده خستگی است».

چه چیزی می تواند کمک کند: برای کسانی که از افسردگی رنج می برند خستگی مانند یک عارضه جانبی غیرقابل تغییر است. اغلب اوقات، افراد مبتلا به افسردگی نسبت به تغییر سبک زندگی خود احساس بی حسی می کنند. بهتر است در آن صورت با یک مشاور پزشکی قرار ملاقات تعیین کنید.

منبع: برنا