آیت ا...علم الهدی: مطالبات ورزشی سبب غفلت از مسئله جوانان نشود

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: آنقدر افراد در موقعیت‌های مختلف ورزشی سیل مطالبات خود را مطرح می‌کنند و رسانه‌ها نیز آن را دنبال می‌کنند که آقای وزیر هر طرح و برنامه‌ای برای جوانان داشته باشد، نمی‎‌تواند طرح‌هایش را اجرا کند. ...

به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، سیداحمد آیت الله علم الهدی در دیدار با کیومرث هاشمی، وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اهمیت این وزارتخانه، اظهار کرد: دو وزارتخانه داریم که وقتی عزیزان مسئولیت پیدا می کنند، با سیل شدید مطالبه و توقع مواجه می شوند که دست و پای آنان را برای برداشتن قدم های بلند، می بندد.

وی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ورزش و جوانان را از پرمطالبه ترین وزارتخانه ها عنوان کرد و ادامه داد: در وزارت ارشاد، جریان های هنری چنان مطالباتشان را مطرح می کنند که آقای وزیر خیال می کند هرچه توان دارد را هم به کار ببرد، از تأمین مطالبه هنرمندان برنمی آید از این رو همه توانش را در یک نقطه متمرکز می کند.

نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: متأسفانه ورزش نیز همین طور است، علی رغم این که عنوان این وزارتخانه را «ورزش و جوانان» انتخاب کرده اند، اما آنقدر افراد در باشگاه ها و موقعیت های مختلف ورزشی سیل مطالبات خود را مطرح می کنند و رسانه ها نیز دنبال آن را می گیرند تا فشار بیاورند و به نتیجه برسد، دیگر موضوعات به حاشیه می رود.

وی با بیان این که همه مسائل را از چاله چمن گرفته تا گلایه های فلان آدمی که فلان پول را در ورزش گرفته را به سر وزیر می ریزند، گفت: وقتی وزیر ورزش و جوانان با این سیل مطالبات روبرو می شود، هر طرح و برنامه ای برای جوانان داشته باشد، نمی تواند طرح هایش را اجرا کند.

آیت الله علم الهدی با اشاره به جایگاه ورزش خراسان رضوی در گذشته و حال، تصریح کرد: متأسفانه ورزش خراسان دچار عقب افتادگی است در حالی که روزی ستاره ورزش کشور بوده، تیم هایی که هستند همه ورشکسته شده و حامیان مالی آنان کنار کشیده اند، نمی خواهم بگویم ورزش قهرمانی هدف است، اما یک ابزار چهره و جلوه بیرونی ما هست.

وی با تأکید بر این که عقب افتادگی ورزش خراسان رضوی باید جبران شود، ابراز کرد: در مشهد و استان استعداد های خیلی خوبی وجود دارد که برای احیای ورزش خراسان رضوی، افراد رسوب کرده در ورزش باید جای خود را به این استعداد های جوان بدهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این که احیای ورزش خراسان رضوی نیاز به پشتیبانی های مالی دارد، اظهار کرد: قوچان و ایل کرمانج مهد کشتی استان است، استعداد های زیادی در ایل کرمانج وجود دارد که اگر به خوبی به انان توجه شود، می تواند جریان کشتی در استان را احیا کند.

وی متذکر شد: مشکل ما در ورزش استان همان مشکل کشور است، اگر ورزش بخواهد حول یک عده کاسب کار ورزشی که از کنار ورزش کاسبی داشتند ادامه داشته باشد، کار پیش نمی رود و اگر بخواهند جلوی آنان را بگیرند، مشکل ایجاد می کنند.

خراسان رضوی مهد کشتی است

وزیر ورزش و جوانان نیز در ابتدای این دیدار ضمن بیان گزارشی از برنامه های خود در این وزارتخانه، به اهمیت توجه به سنین پایه برای تربیت نسل ورزشکار اشاره کرد و گفت: تمام برنامه هایمان را روی آموزش و پرورش متمرکز کرده ایم، زیرا معتقدیم اگر می خواهیم اخلاق و معنویت در ورزش درست شود، باید از پایه و از مدارس ابتدایی شروع کنیم.

وی بر لزوم کشف استعداد های ورزشی از طریق آموزش و پرورش تأکید کرد و ادامه داد: وضعیت ورزش همگانی مان خوب نیست که اگر می خواهیم وضعیت ورزش های همگانی بهبود یابد، مسیرش از آموزش و پرورش می گذرد.

کیومرث هاشمی در خصوص مسئله جوانان نیز ابراز کرد: در حوزه جوانان نیز عمده دغدغه ما، دغدغه رهبر انقلاب و رئیس جمهور در بحث ازدواج، اشتغال و فرزندآوری است که در همین راستا، در پنج ماهه اول سال، ۶۸ هزار میلیارد تومان وام ازدواج برای ۳۳۰ هزار نفر پرداخت شده  که با این وجود، هنوز ۲۰۰ هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج هستند و باید واگذاری وام سرعت پیدا کند.

وی با بیان این که متأسفانه سن ازدواج و فرزندآوری بالا رفته که آسیبی جدی برای جامعه به شما می رود، خاطرنشان کرد: تاکنون رئیس جمهور سه بار شورای عالی جوانان را برگزار کرده است، این نشانگر این است که نسبت به موضوع جوانان دغدغه دارند.

وزیر ورزش و جوانان اضافه کرد: دو سال پاداش قهرمانان پرداخت نشده بود که با دستور رئیس جمهور، مبالع مورد نیاز تأمین و مراسم تجلیل از قهرمانان برگزار شد.

وی در خصوص ورزش خراسان رضوی نیز گفت: اولین خواسته من در ورزش قهرمانی خراسان این بود که به رشته کشتی باید توجه ویژه ای شود، زیرا اینجا مهد کشتی است.

انتهای پیام/

 

منبع: برنا