آرامش در شهر با ساماندهی مشاغل / شهرک های تخصصی قم تقویت می شود

به گزارش خبرگزاری ایمنا از قم، وجود مشاغل مزاحم و آلاینده در بافت های مسکونی معضل جدی شهری همچون قم است که به دلیل مسائل زیست محیطی، مشکلات و چالش هایی را برای شهروندان ایجاد کرده و انتقال آن ها مطالبه شهروندان قمی است. بنا بر آئین نامه ساماندهی اصناف و مشاغل مزاحم شهری ۲۵ شغل به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی توانند در محدوده شهر فعالیت کنند و مشمول تعطیلی و انتقال قطعی به خارج شهر یا به شهرک صنعتی، مجتمع های صنفی مجاز و شهرک های کشاورزی هستند.

از مشاغل مزاحم می توان به تعمیرگاه ماشین آلات سنگین، مراکز بازیابی اوراق انواع خودرو، موتورسیکلت، انبار انواع پسماند و ضایعات قابل بازیافت، صنایع مرتبط با فلزات، فروش و شارژ کپسول های گاز، سنگبری ها و آجرپزی ها اشاره کرد. همجواری اصناف مزاحم با بافت های مسکونی سابقه چندین ساله دارد، اما در گذر زمان به دلیل متراکم شدن بافت های مسکونی زندگی شهروندان را دچار اختلال کرده است.

نمونه آن را می توان در تقاطع نماز، خیابان اراک، بلوار امام موسی صدر، خیابان شهید بهشتی، خیابان امام خمینی ره ، خیابان هدف، خیابان توحید و بلوار شهید ستاری مشاهده کرد. براساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، مدیریت شهری علاوه بر جلوگیری از ایجاد و راه اندازی هرگونه کسب و کار که موجب مزاحمت برای ساکنان و بروز مسائل زیست محیطی می شود، وظیفه ساماندهی مشاغل مزاحم را بر عهده دارد.

طبیعی است که به دنبال ایجاد محدودیت در داخل شهر برای بعضی مشاغل، مدیریت شهری باید جایگزین هایی را پیش بینی کند. ایجاد شهرک صنوف و شهرک خودرویی و راه اندازی آن ها طی سال های اخیر از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه بوده است.

طبق مصوبه شورای اسلامی شهر قم، ساختار تشکیلاتی شهرک صنوف در قالب زیرمجموعه به سازمان میادین شهرداری الحاق شد و در این راستا این سازمان تمام توان خود را برای توسعه و به ثبات رساندن این شهرک بزرگ به کار گرفته است. راه اندازی این شهرک در فاز نخست توانست صنف آهن فروشان را که موجب مزاحمت بصری، ترافیکی و صوتی در خیابان مطهری بود، ساماندهی و این خیابان را به مرکز داد و ستد آرام شهری تبدیل کند.

شهرک صنوف در کیلومتر پنج جاده قدیم قم تهران با مساحت ۱۵۷ هکتار در سه فاز طراحی شده و فاز نخست آن شامل ۳۸۵ واحد از صنف آهن و فولاد است. تا به امروز ۳۱۰ واحد تکمیل شده و ۲۰۰ واحد از مجموعه بازار آهن به صورت کامل فعال شده است و روزانه ۱۰ تا ۱۵ تریلی آهن آلات را جابه جا می کند و به بازار مصرف می رساند. در کنار شهرک صنوف طی سال های اخیر شهرک خودرویی نیز در شهر ایجاد شده است که می تواند راهی برای جابه جایی مشاغل خودرویی از معابر اصلی و پرترافیک شهر باشد.

بعضی صنوف خودرویی چهره آشفته ای در قم ایجاد کرده است

محسن صادقی امینی، سرپرست سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قم با اشاره به وضعیت آشفته و نامناسب معابر مرکزی شهر قم، تاکید می کند: خیابان های منتهی به مرکز شهر و معابر منتهی به حرم حضرت معصومه س وضعیت مناسبی ندارد، تعدد واحدهای تعویض روغنی، پنچرگیری و فروش لوازم یدکی موجب شده است تا این خیابان ها به ویژه محل عبور زائران، وضعیتی نامطلوبی داشته باشد.

وی با بیان امکانات در نظر گرفته شده در شهرک خودرو همچون امکانات تعمیرگاهی، خدماتی و تفریحی نقش این شهرک در راستای رفع دغدغه های زیست محیطی است، اضافه می کند: باید در نظر داشت که احداث شهرک های خدماتی نیازمند همکاری و مشارکت نهادهای مختلف استان به ویژه اتحادیه صنوف، صاحبان مشاغل و حضور مؤثر و فعال آن ها است.

صنوف دارای آلودگی صوتی در اولویت است

تمام مشاغل مرتبط با خودرو به یک نحو بر محیط اطراف خود اثرگذار نیستند، بعضی از این مشاغل آلودگی زیست محیطی و آلودگی صوتی دارد و مزاحمت ترافیکی ایجاد می کند. احمدرضا شفیعی، مدیر کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم با اشاره به وجود صنف صافکاری در شهر قم، اظهار می کند: صنف صافکاران در خیابان های مختلف شهر قم پراکنده است و به خاطر نوع فعالیت آن ها، مزاحمت های صوتی و سد معابر برای شهروندان ایجاد می شود.

وی با اشاره به جمع آوری بعضی مشاغل مزاحم شهری، تاکید می کند: با آماده سازی زیرساخت های شهرک صنوف بخش مهمی از صنف آهن فروشان به این شهرک منتقل شدند و به زودی روند انتقال صنف صافکاری های خودرو نیز آغاز خواهد شد.

۷۰ درصد از مشاغل مزاحم ساماندهی می شوند

مهدی اصفهانیان مقدم، معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری قم نیز در جلسه کارگروه ساماندهی مشاغل مزاحم و صنوف آلاینده شهری، خاطرنشان می کند: با احداث شهرک صنوف و خودرویی، شهرداری قم زیرساخت اولیه برای انتقال ۷۰ درصد از مشاغل مزاحم و آلاینده به خارج از بافت شهری را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از نارضایتی های شهروندان در بافت شهری و مسکونی از فعالیت صنوف مزاحم و آلاینده است، خاطرنشان می کند: شهرداری قم برای ساماندهی صنوف آلاینده و مزاحم شهری از درون بافت شهری، طی سال های گذشته صدها میلیارد تومان برای راه اندازی دو شهرک مهم خودرویی و صنوف هزینه کرده که هم اکنون زیرساخت های این دو شهرک نهایی شده و در آستانه بهره برداری کامل است.

منبع: ایمنا