۱۶ برنامه برای احیای تالاب میانکاله تدوین شده است

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور : ...

به گزارش خبرگزاری ایمنا از مازندران، اسماعیل سلاجقه، امروز_ شنبه چهاردهم بهمن_ در حاشیه همایش بین المللی کنوانسیون تالاب ها به میزبانی رامسر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه دفاتر مجمع منطقه ای غرب و جنوب آسیا به عنوان مصوبات سال گذشته هیئت وزیران در کنوانسیون رامسر تشکیل شده است، اظهار کرد: این مجمع با دبیرخانه کنوانسیون رامسر به راه اندازی چهار مرکز پرداخت که نخستین مرکز به نام جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان مرکز غرب و آسیا تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه ۱۵ کشور عضو این مجمع هستند، افزود: طی چند سال گذشته این دفاتر فعالیتی نداشته و رو به رکود قرار گرفته بود که در این دولت مردمی با تغییر و تحولاتی دوبار فعالیت خود را از سر گرفته است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با اشاره به اینکه با وجود فعالیت یک ساله دفتر غرب کشور هنوز به آن جایگاه مناسب نرسیده است، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران باید همان نامی که برای رامسر در حوزه تالاب ها تعیین کرده در همان عرصه گام بردارد.

وی با تاکید بر اینکه طبق برنامه ریزی برای این مرکز یک شخصیت برجسته حقوقی و مالی تعیین و مشخص می شود، اظهار داشت: سعی می شود تا نخستین نشست منطقه ای با حضور وزرای کشور در سال ۲۰۲۴ در رامسر برگزار شود تا یک برنامه ریزی مدون در این امر داشته باشیم.

سلاجقه با اشاره به موضوع میانکاله و آخرین وضعیت آن بیان کرد: با توجه به مشکلات عدیده در منطقه خلیج گرگان با حضور میدانی و تأکیدات رئیس جمهور بر این منطقه برای نخستین بار با پیوست محیط زیستی به اقتصادی بر خلاف نگاهی بر اقتصادی محیط زیستی در این منطقه رقم خورد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: این رویکرد متناسب برای خود مردم و دولت خواهد بود تا از بخش مشارکتی خوبی با وجود مردم استفاده ببریم.

وی با بیان اینکه در راستای احیای تالاب نیز اقدامات خوبی انجام شده، به طوری که حدود دو هزار هکتار افزایش سطح داشته است، افزود: با توجه به عقب نشینی دریای خزر و ایجاد کاهش تراز آب برای احیای تالاب میانکاله پیش بینی انجام چند سناریو را دستور کار داریم.

سلاجقه عنوان کرد: برای احیای این تالاب ۱۶ برنامه دستور کار است که کار اصلی آن یعنی لایروبی با تلاش آبخیزداری انجام شده است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با بیان اینکه در ادامه عملیات آبخیزداری در پایین دست و آب روهای تالاب باید انجام شود، یادآور شد: مدیریت حاشیه تالاب و مسائل نگهداری آب تالاب و تداوم بارندگی طی فصول سال و ذخیره سازی آن اقداماتی است که برای میانکاله برنامه ریزی شد.

منبع: ایمنا