رشد ۳۲ درصدی اعتبارات هزینه ای آذربایجان غربی طی سال جاری

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اعلام کرد ...
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی گفت: تخصیص اعتبارات هزینه ای استان ۲برابر افزایش یافته است.

حسین سپهری ۵ اسفندماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات سازمان برگزار شد، افزود: اعتبارات هزینه ای سال گذشته، ۸۷۰ میلیارد تومان بود که در سال جاری به ۱۳۰۰ میلیارد تومان رسید که رشد ۳۲ درصدی دارد که نسبت به اوایل دولت سیزدهم این میزان ۲برابر افزایش یافته است. 

سپهری تصریح کرد: در سال جاری، نرخ مشارکت اقتصادی استان رشد ۱.۵ درصدی داشته و از رتبه ۱۸ به ۱۲ ارتقا یافته، هم چنین نرخ بیکاری نیز از ۱۲.۴ درصد سال ۱۴۰۰به نرخ ۷و۷درصد رسیده و رتبه اول کشور را دارد.

وی اظهار کرد: سهم اعتبارات استانی آذربایجان غربی، سال گذشته ۵ میلیارد تومان بوده که امسال به ۴ میلیارد تومان رسیده و تاکنون از این اعتبار، مبلغی به میزان ۴ میلیارد تومان که معادل ۵ درصد است، تحقق یافته  است. 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم  حدود  ۵ هزار پروژه نیمه تمام با اعتبار ۴۴ هزار میلیارد تومان تکمیل و به بهره برداری رسیده است، اظهار کرد:  ۶۵ پروژه جدید با میلیارد تومان نیز  به تازگی تعریف شده است. 

وی خاطرنشان کرد : در دهه فجر امسال ۵ پروژه با اعتبار ۴ میلادد تومان و در هفته دولت هم ۴ پروژه با اعتبار ۶۵ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.  

سپهری با تاکید بر اینکه  گاز رسانی به روستاهای بالای خانوار استان به بیش از ۹۱درصد رسیده است، یادآور شد: در ۲سال گذشته ۶۰۰ روستا گازرسانی، ۴۲۰روستا تحت پوشش اینترنت، ۷۵۴کلاس درس ایجاد شده و در ۷۷۷ روستا طرح هادی اجرا شده و ۱۶هزار و ۲۷۵ مسکن روستایی و ۸۸خانه بهداشت و ۱۰مرکز جامع سلامت  ساخته شده است. 

وی در خصوص سرمایه گذاری در بخش اقتصادی استان نیز تصریح کرد: در طول ۲ سال گذشته در بخش اقتصادی ۴ طرح با اعتبار ۱۳ هزار و میلیارد تومان و اشتغال زایی بیش از ۲۶هزار نفر به بهره برداری رسیده و طرح جدید با هزار و میلیارد تومان هم جدید تعریف شده است.  

دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان گفت: برای سفرهای شهرستانی استاندار در مجموع ۴ ۵ مصوبه عمرانی و مصوبه اقتصادی با برآورد مالی ۲ هزار میلیارد تومان تعریف شده که تاکنون ۵ درصد این مصوبات به سرانجام رسیده است.   

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی اظهار کرد: در سفر رئیس جمهور به استان ۶ مصوبه با اعتبار مصوب هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی و هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی  مصوب شده که بصورت کلی تاکنون ۵ درصد آن کاملا عملیاتی شده است.

سپهری با تاکید بر اینکه در سال گذشته برای بحث محرومیت زدایی ۴ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته، افزود: در سال جاری نیز ۷۸۰ میلیارد تومان به این بخش مصوب شده که تاکنون ۵ میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در کل استان هزار و ۲۰۱ نفر در دستگاه اجرایی مشغول  هستند که ۵۵هزار پست با تصدی و حدود ۱۷ هزار پست بلاتصدی هستند که تاکنون برای نفر مجوز استخدامی صادر و ۶ نفر از ایثارگران تبدیل وضعیت شده اند. 

سپهری خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر  واحد راکد با اشتغالزایی ۴ نفر فعال شده و میلیارد تومان هم تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت شده است. 

وی خاطرنشان کرد: در فاصله ۲ سال اخیر اشتغال بخش خصوصی آذربایجان غربی از .۸ درصد به درصد رسیده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا