«اجاره نشین‌ها»، یک درام اجتماعی

موضوع اجاره نشینی و مشکلات مربوط به مسکن، مسئل فراگیری است که بسیاری از مردم در جامع ما با آن سروکار دارند. گروه تئاتر «روبه رو» با پرداختن به همین موضوع، نمایش «اجاره نشین ها» را در سالن تماشای تالار هنر اصفهان روی صحنه برده است.

معین الدین عشاقی، نویسنده و کارگردان نمایش «اجاره نشین ها» در گفت وگو با ایسنا بیان کرد: نمایش «اجاره نشین ها» دربار یک شرکت خصوصی است که با مشارکت دولت اقدام به خانه دار کردن عده ای اجاره نشین کرده و ما نیز به این واسطه به منازل شخصیت هایی وارد می شویم که مسائل زندگی شان مطرح می شود.

او در خصوص چگونگی شکل گیری ایده این نمایش توضیح داد: من احساس کردم که مسئله اجاره نشینی و مشکلات مربوط به مسکن، موضوع فراگیری است که بسیاری از مردم جامعه با آن سروکار دارند. همین مسئله، بهانه ای شد که من به واسطل آن، قصه هایی از زندگی آدم ها را مطرح کنم که هرکدام از آن ها داستان، شخصیت پردازی و قص خاص خود را دارند. ویژگی مهم این نمایش، بومی بودن آن است؛ به این معنا که مکان اصلی تمام قصه و شخصیت های این نمایش، در شهر اصفهان و زمان معاصر است.

این کارگردان با اشاره به اینکه «اجاره نشین ها» یک درام اجتماعی بوده که به مسئله اجتماعی روز جامعه می پردازد و در برخی از صحنه ها با یک چاشنی طنز نیز درآمیخته است، اضافه کرد: سعی ما براین بوده که در پردازش شخصیت ها و قصه ها، تنوع داشته باشد. رده سنی شخصیت های داستان نیز از سنین نوجوانی تا کهن سالی را دربرمی گیرد و درنتیجه این نمایش می تواند مخاطبان رده سنی ۱۶ سال به بالا را در برگیرد.

عشاقی در خصوص چالش هایی که هنرمندان حوزه نمایش در اصفهان با آن مواجه هستند، افزود: مهم ترین مشکل ما کمبود سالن های نمایشی در شهر اصفهان است. نمایش «اجاره نشین ها» در آذرماه آماده اجرا بوده و تمام مراحل بازبینی را نیز از گذرانده بود اما من برای به روی صحنه بردن این نمایش، تقریبا ۳ ماه منتظر ماندم. این نکته مثبتی است که تعداد متقاضیان اجرا و کارهای نمایشی بسیار است اما از طرف دیگر نیز ما با کمبود سالن مواجه هستیم و اکثر سالن ها نیز با توجه به خصوصی بودن، به غیراز تالار هنر که در اختیار و موردحمایت شهرداری است، مبالغ گزافی را از گروه های اجرایی دریافت کرده که این مسئله ازنظر اقتصادی، به ضرر گروه های نمایشی است.

نویسنده و طراح نمایش «اجاره نشین ها» اظهار کرد: به طورکلی من همیشه یک خط فکری را در کارگردانی و نوشتن پیگیری می کنم. هدف غایی هر نمایشی نیز برقراری ارتباط عمیق تر و صمیمانه تر با مخاطبین خود است و شخصا همیشه به دنبال اجرای متن هایی بوده ام که تماشاگر ساکن شهر اصفهان، با آن تناسب داشته و آن نمایش نیز برایش ضرورت اجرایی داشته باشد.

او ادامه داد: ما در حال حاضر با معضلات اقتصادی و در صدر آن ها نیز مسئله مسکن مواجه هستیم که در جامعه بسیار فراگیر است. هدف من از اجرای این نمایش نشان دادن همین مسئله بوده که آیا ما واقعا در این جهان معاصر و وضعیت کنونی، پاسخ مناسبی را به واسطه دوندگی و تلاش هایمان در زندگی، دریافت می کنیم یا خیر؟ چرا باوجود تلاش های مکرر، به اهداف و آرزوهای مختلف خود نمی رسیم؟ و این نرسیدن و از دست دادن داشته هایی که گاهی به دست می آوریم، یکی از تم های اصلی نمایش «اجاره نشین ها»است. فکر کردن به این موضوع سبب شکل دادن این نمایش شد و احساس کردم شاید تماشای آن نیز برای مخاطب، خالی از لطف نباشد.

کارگردان نمایش «اجاره نشین ها» گفت: در نمایش «اجاره نشین ها»، مهدی تقی پور، رزا ماندنی، آذر بهارلو، احسان شهبازی، نفیسه رازی، مهرداد شیرانی، مریم احمدی، نازنین مکارمی و معین الدین عشاقی به ایفای نقش پرداخته اند. همچنین علی هاشم زاده به عنوان دستیار کارگردان و راضیه نوذری به عنوان منشی صحنه و مدیر رسانه  حضور دارند و آسیه ضرابی نیز طراح پوستر این نمایش است.

به گزارش ایسنا، نمایش «اجاره نشین ها» تا ۲۸ اسفندماه هر شب ساعت ۱۸:۳۰ در سالن تماشای تالار هنر اصفهان، واقع در میدان لاله به روی صحنه است و علاقه مندان می توانند برای تهیه بلیت این نمایش به سایت گیشه ۸ مراجعه کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا