صدور هشدار نارنجی هواشناسی کشاورزی در قزوین / احتمال آسیب به محصولات زراعی و باغی

یوسف شیخ الملوکی در گفت وگو با خبرنگار ایمنا در قزوین از صدور هشدار هواشناسی کشاورزی سطح نارنجی شماره دو اداره پیش بینی و پیش آگاهی جوی نهاد متبوعش خبر داد و اظهار کرد: با توجه به فعالیت زیاد سامانه بارشی و بارش رگباری باران همراه با تگرگ و وزش باد شدید لحظه ای احتمال آسیب به سازه ها و محصولات کشاورزی و باغی استان بسیار بالاست.

وی با بیان اینکه بارندگی همراه با رعدوبرق است، افزود: تا بعد از ظهر فردا و به ویژه تا پایان وقت امشب در تمام مناطق استان قزوین احتمال خسارت گسترده به محصولات زراعی و سازه های کشاورزی همچون سازه های گلخانه ای وجود دارد.

عضو ستاد هماهنگی پاسخ به عملیات بحران استان قزوین درباره توصیه های سازمان هواشناسی برای پیشگیری از خسارت های احتمالی عنوان کرد: آبیاری نکردن باغات و مزارع کشاورزی، زه کشی و پاک سازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها باید در دستور کار جدی کشاورزان و باغداران باشد.

شیخ الملوکی با تأکید بر لزوم کوددهی به باغات و مزارع پیش از آغاز بارش تصریح کرد: سازه های باغی و گلخانه ها باید استحکام بخشی شوند، همچنین با توجه به سیلابی شدن رودخانه ها باید دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها تنظیم و کنترل و از ورود آب گل آلود به استخرهای پرورش ماهی جلوگیری شود.

وی با اشاره به ضرورت عایق بندی و محافظت از کندوهای زنبورعسل در برابر بارندگی ادامه داد: در ضمن دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات خودداری کرده و هنگام وقوع بارش دام های خود را به مکان سرپوشیده انتقال دهند.

منبع: ایمنا