کلوب| نکونام و تفکراتی که باید تغییر کند

گلزنی نیاز به بازیکن گلزن و گلساز دارد که نکونام این فصل نداشت.

کمتر کسی را پیدا می کنید که گلزنی را دوست نداشته باشد. بازی پرگل، برد پرگل و داشتن مهاجمین گلزن آرزوی هر تیم و هوادارانش است. برای قهرمانی هم نیاز به گلزنی است، اما برای قهرمانی هم علاوه بر گلزنی که یکی از شاخصه های مهم آن است، حفظ گل هم مهم است، یعنی داشتن خط دفاع منسجم و مستحکم. درست مثل استقلال در فصلی که گذشت.

استقلال فصل گذشته سخت به گل رسید و اکثر بردهایش با کمترین اختلاف و تنها با یک گل بود و پرگل ترین بردش به نتیجه سه بر دو برمی گشت و به جز دو بار دیگر تکرار نشدند. اما از آن سو با داشتن بهترین خط دفاع لیگ که تنها ۱۵ گل دریافت کرد ۱۶ هفته صدرنشین بود.

هر چند برخی ها به تفکر دفاعی جواد نکونام ایراد وارد می کنند و یکی از عوامل از دست دادن قهرمانی را همین احتیاط ها و ترس از گل خوردن می دانند اما شاید اینچنین ایراد گرفتن از تیمی که یک نیم فصل صدرنشین بود و بهترین خط دفاع لیگ را بنام خود ثبت کرد و تنها با یک بدشانسی در هفته بیست و ششم از کورس قهرمانی عقب ماند کمی بی انصافی باشد.

نباید فراموش کنیم که تیم جواد نکونام مهره گلزن در خط حمله نداشت، مهرداد محمدی مهاجم نوک نبود و گوستاو بلانکو از نیم فصل دوم به تیم اضافه شد و در برخی از بازی ها توانست فرشته نجات تیمش باشد. تعداد گلزن های استقلال آنقدر زیاد بودند که وظیفه گلزنی تنها به دوش یک یا دو بازیکن نوک نبود.

وقتی جواد نکونام مهاجم نوک باهوش و فرصت طلب و گلزن نداشت چطور انتظار می رفت که تیمش در این فصل بتواند در بیشتر بازیها جشنواره گل بپا کند یا بتواند سربزنگاه و در دقایقی که بازی گره خورده کار را برای تیمش در بیاورد؟

حداقل در خط حمله نمی توان به تیم جواد نکونام ایراد گرفت، او مجبور بود دروازه اش را حفظ کند. دیدیم که تا سه هفته پایانی هم موفق بود.  اما شاید تفکر جواد نکونام برای فصل آینده باید تغییر کند. با بستن تیمی که به مراتب قدرتمندتر و با انگیزه تر از فصل گذشته باشد، نیروهای هجومی مدنظر سرمربی استقلال را جذب کند و آنگاه در صورت تکرار تفکر دفاعی با داشتن مهره های هجومی گلزن، انتقاد به ایشان وارد خواهد شد.

محمود فخرالحاج| باشگاه خبرنگاران آزاد

منبع: خبرورزشی