فرهنگ و تمدن در جشن تولد اسطوره فوتبال/ عکس زیبا بود اما نکته داشت

خبر برگزاری جشن تولد برای اسطوره فرانسوی مورد توجه رسانه ها قرار گرفت اما کمتر کسی به عکس منتشره از این جشن دقت کرد.

به گزارش خبرورزشی، زین الدین زیدان، اسطوره فرانسه و رئال مادرید در کنار دو نوه تازه متولد شده اش تولد ۵۲ سالگی خود را جشن گرفت. زیدان عکسی از این جشن تولد را هم منتشر کرد که در رسانه های داخلی کشور ما هم به اندازه کافی دیده شد. عکسی که درسی بزرگ در دل خود داشت، درس احترام به حریم خصوصی..

در جوامع متمدن و کشورهای پیشرفته سال هاست قوانین سفت و سخت و مشخصی برای حفظ سلامت خانواده و حریم خصوصی افراد وجود دارد. هیچکس در هیچ مقام و موقعیتی حق تخطی از این قوانین را ندارد و جوری فرهنگ سازی شده که کسی فکر سوء استفاده از دیگران را هم نمی کند.

عدم استفاده از کودکان - حتی توسط والدین و حتی در حد انتشار یک عکس از یک مراسم خانوادگی - موضوعی است که در بیشتر فرهنگ ها پذیرفته شده و کسی مشکلی با درک آن ندارد. تصور کنید که حتی یک عکس بدون پرسیدن نظر یک کودک منتشر نمی شود، چه رسد به سو استفاده ابزاری جسمی یا کار کشیدن از کودکان

در همین عکس، فرزندان بزرگ زیدان بدون هیچ پوشش و نقابی هستند، چون بالغ و اختیار تصمیم گیری دارند، چون رضایت دارند عکس آنها کامل منتشر می شود. آنها می توانند در مورد خود تصمیم گرفته و نظر بدهند اما به عنوان پدر و مادر برای نوزادان خود تصمیم نمی گیرند. کاری که خود زیدان هم برای نوه هایش انجام نمی دهد. حالا این فرهنگ و این رفتار را مقایسه کنید با کسانی که چطور از کودکان خود استفاده ابزاری می کنند. مسئله فقط کودکان کار و سر چهارراه ها نیست، متاسفانه هستند پدرانی که فرزندان خود را مجبور به انجام تمرینات سخت در ورزش کرده اند و حتی سلامت آنها را به خطر انداخته اند

تازه این در دنیای ورزش است که همه فکر می کنند برای سلامتی مفید است. وای به حال آنها که از روش های غیر اخلاقی نیز نمی گذرند، البته در مورد این قشر صحبت نمی کنیم، همان کسانی که فکر می کنند باید برای فرزندانشان تصمیم بگیرند کافی است نگاهی به سرنوشت کودکانی که در سن پایین به واسطه خواسته والدین خود به شهرت رسیده اند، انداخته و دست از رفتار خود بردارند.

به آینده بچه هایمان فکر کنیم. سلامت آنها مهم است، چه جسمی چه روحی...

بیشتر بخوانید: ماجرای یک یادگاری جالب از زیدان / وقتی عصبانیت زیزو تبدیل به نماد شد

منبع: خبرورزشی