آمریکا پرتاب آزمایشی یک موشک بالستیک قاره پیما را لغو کرد

در پی تشدید تنش با روسیه؛ ...
پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره پیمای Minuteman III از سوی آمریکا متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرده که براساس منابع آگاه در دولت بایدن، آمریکا آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای خود با نام موشک Minuteman III را همزمان با تشدید تنش ها با روسیه بر سر اوکراین متوقف کرده است.

در همین ارتباط یک منبع آگاه در نیروی هوایی آمریکا به رویترز گفته است که ارتش این کشور آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای نسل سوم خود را که در ابتدا با هدف تعویق تلاش برای کاهش تنش های هسته ای با روسیه در طول جنگ اوکراین طراحی شده بود، لغو کرد.

پنتاگون اولین بار در ۲ مارس پس از اینکه روسیه اعلام کرد که نیروهای هسته ای خود را در حالت آماده باش قرار داده است، تأخیر در انجام برخی آزمایش های موشک بالستیک خود را اعلام کرد. واشنگتن در آن زمان گفت که این مهم است که هم ایالات متحده و هم روسیه خطر اشتباه محاسباتی را در نظر داشته باشند و اقداماتی را برای کاهش این خطرات انجام دهند.

موشک بالستیک Minuteman III با قابلیت حمل سلاح اتمی بخش مهمی از زرادخانه استراتژیک ارتش آمریکاست و بردی معادل ۶۰۰۰ مایل بیش از ۹۶۶۰ کیلومتر دارد و می تواند با سرعت تقریبا ۱۵۰۰۰ مایل در ساعت ۲۴۰۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

منبع: اخبار خارجی مهرنیوز