گفت وگوها با «رئیسی» صادقانه انجام شد/ به دنبال توافق بودیم نه قول گرفتن

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از تهران گفت: گفت‌وگویم با رئیس‌جمهوری ایران در «جوی کاری و صادقانه» انجام شد. ...

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه شنبه پس از بازگشت از تهران در فرودگاه وین گفت که با ایران توافق کردیم که اجازه دسترسی به اطلاعات و مکان ها به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شود.

او در ادامه سخنانش گفت که نشست های فنی با طرف ایرانی به زودی برگزار خواهد شد و برخی از تجهیزات نظارتی در ایران به زودی راه اندازی می شوند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد: «سایت فردو به بازرسی بیشتر نیاز دارد و ما شدت بازرسی در آنجا را افزایش خواهیم داد. بازرسی ها از سایت فردو 50 درصد افزایش خواهد داشت که پیشرفت بسیار مهمی از نظر شفافیت به شمار می آید و تجهیزات نظارتی فعالیت های هسته ای در تعدادی از اماکن دوباره نصب می شود».

گروسی گفت: «تلاش خواهیم کرد که در سریع ترین زمان ممکن تحقیقات درباره ذرات هسته ای پیدا شده در سایت های اعلام نشده انجام شود».

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد: «چیزی که مهم بوده این است که ما بر روی بازرسی ها، دسترسی به افراد و دسترسی به مواد به خصوص توافق کردیم که این یک تغییر است».

گروسی درباره پیدا شدن ذرات اورانیوم 84 درصد غنی شده گفت: «توجه به این نکته مهم است که هیچ تولید یا انباشتن اورانیوم غنی شده در این سطح وجود نداشته است. این بسیار مهم است و مردم نباید گمراه شوند».

گروسی گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی یک روندی با ایران خواهد داشت و این زمان بر خواهد بود.

او افزود: توافق کردیم تا مجدد فعالیت مانیتورینگ آژانس در سازمان انرژی اتمی ایران راه بیفتد. اگر این توافقات و جزئیات تکنیکی رعایت نشود، حصول برجام سخت تر خواهد شد.

گروسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سطح جدیدی از روابط آژانس با ایران شروع خواهد شد

او افزود: وجود مواد کافی برای تهیه بمب هسته ای به این معنی نیست که ایران بمب اتم می سازد. این برایمان مهم است که به فعالیت هسته ای ایران دسترسی داشته باشیم. به دنبال توافق بودیم و نه قول گرفتن.

انتهای پیام/

منبع: آنا