نیروهای شرقی لیبی از پیدا شدن اورانیوم مفقود شده خبر دادند

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، نیرو های شرق لیبی به رهبری خلیفه حفتر از کشف بشکه های اورانیومی که آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش تر اعلام کرده بود که در جنوب این کشور ناپدید شده، خبر داد.

نیرو های شرق لیبی در بیانیه خود اعلام کردند که یکی از مقامات این آژانس به نام «ماسیمو» چهارشنبه گذشته با حضور در دفتر دبیرکل ارتش لیبی نیرو های شرق از ناپدید شدن ۱۰ بشکه اورانیوم در سایتی که این اورانیوم نگهداری می شد، خبر داد.

نیرو های شرق لیبی افزودند: بر همین اساس اقداماتی در این رابطه انجام شد و نیروی ارتش این بشکه ها را در منطقه ای در فاصله حدود ۵ کیلومتری از سایت به سمت مرز چاد، پیدا کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: از مقادیر کشف و ضبط شده فیلم گرفته شد تا آژانس بین المللی انرژی اتمی متخصصان را برای رسیدگی اعزام کند.

بر اساس بیانیه نیرو های شرق لیبی، سایت اورانیوم جنوب لیبی در سال ۲۰۲۰ توسط اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بازدید قرار گرفت و موجودی اورانیوم شمارش و درب انبار مهر و موم شد.

آژانس بین المللی اتمی روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد بازرسان این آژانس در تحقیقات خود دریافتند که حدود ۲.۵ تن اورانیوم طبیعی از یک منطقه در لیبی که تحت کنترل دولت نیست، مفقود شده است.

در این گزارش آمده است: بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای دریافتند که ۱۰ بشکه حاوی تقریبا ۲.۵ تن اورانیوم طبیعی به شکل کنسانتره سنگ اورانیوم که قبلا توسط دولت لیبی گزارش شده بودند، در مکان اعلام شده وجود نداشتند.

یراساس این گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تحقیقات بیشتری را برای مشخص شدن نحوه مفقود شدن اورانیوم از این مکان که به نام آن اشاره نشده است، انجام خواهد داد.

به گزارش آنا، معمر قذافی حاکم پیشین لیبی در سال ۱۹۷۰ نخستین راکتور تحقیقی ۱۰ مگاواتی را برای نیروگاه تاجورا از شوروی خریداری کرد. سه سال بعد تلاش کرد تا از طریق پاکستان نخستین گام را برای ساخت بمب اتمی بردارد اقدامی که البته به سرانجام نرسید.

این شکست قذافی را برآن داشت تا دو سال بعد از دانشمندان عرب بخواهد با ترک آمریکا و کشور های غربی به لیبی مهاجرت کنند و این کشور را در ارتقای توان هسته ای یاری دهند؛ رویکردی که سرانجام آمریکایی ها را برآن داشت تا در سال ۱۹۸۲ لیبی را در فهرست ۶۳ کشور فعال در عرصه هسته ای قرار دهند و همکاری های علمی دانشگاه های این کشور با لیبی را ممنوع کند.

قذافی در مسیر هسته ای کردن لیبی با اتکا به درآمد های سرشار نفتی موفق شد تا فناوری مورد نیاز خود را از طریق پاکستان، اتحاد جماهیرشوروی، فرانسه و حتی آمریکا تامین کند.

اما پس از فشار های بین المللی برای جلوگیری از هسته ای شدن لیبی، قذافی معاهده منع اشاعه هسته ای یا ان پی تی را امضا کرد. قذافی برای خلاصی از فشار همه جانبه سرانجام با مذاکره با غرب موافقت کرد.

نتیجه مذاکرات محرمانه ۹ ماهه میان انگلیس، آمریکا و لیبی به توقف کامل فعالیت های هسته ای و کاهش فعالیت های موشکی این کشور منتهی شد و بازرسان بین المللی اجازه یافتند تا از مراکز دلخواه بازدید کنند.

انتهای پیام/

منبع: آنا