پرونده سازی تازه آمریکا درباره انتقال فناوری های حساس به چین، روسیه و ایران

وزارت دادگستری آمریکا سه‌شنبه شب از تشکیل پنج پرونده کیفری در رابطه با اتهام ادعایی سرقت یا انتقال غیرقانونی فناوری ایالات متحده به شرکت‌ها و دولت‌ها در چین، روسیه و ایران خبر داد. ...

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از آکسیوس، در این پرونده ها چندین نفر به نقض قوانین صادرات، قاچاق و دزدی اسرار تجاری متهم شده و چهار نفر نیز بازداشت شده اند.

متیو اولسن دستیار دادستان کل آمریکا در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری گفت که این تشکیل پرونده بیانگر تعهد به جلوگیری از افتادن فناوری حساس به دست دشمنان خارجی شامل روسیه، چین و ایران است.

در یکی از پرونده ها یک تبعه یونانی به نام نیکولائوس بوگونیکولوس ۵۹ ساله در دادگاه در نیویورک به تلاش برای کلاهبرداری و قاچاق بیش از ۱۰ نوع فناوری حساس برای دولت روسیه متهم شده است.

وی نهم می ۱۹ اردیبهشت در پاریس فرانسه بازداشت شد و قرار است به آمریکا مسترد شود.

همچنین دو تبعه روس در آریزونا به تلاش برای نقض قوانین صادرات و پولشویی و تلاش برای تامین قطعات یدکی هواپیما برای شرکت های هواپیمایی روسیه متهم شده اند.

هر کدام از آن ها با مجازات تا ۴۰ سال زندان روبرو هستند.

علاوه بر این، یک فرد چینی به نام «شیانجیانگ کیائو» ۳۹ ساله به دور زدن تحریم ها، پولشویی و کلاهبرداری بانکی و تلاش در جهت تامین گرافیت ایزوستاتیک برای ایران متهم شده است. از این ماده در تولید موشک های بالستیک قاره پیما استفاده می شود.

کیائو در چین است و در صورت بازداشت و انتقال به آمریکا با چند دهه حبس روبرو خواهد شد.

در همین حال، یک شهروند ۳۵ ساله چینی به نام ویبائو وانگ نیز در کالیفرنیا به سرقت و تلاش برای سرقت اسرار تجاری شرکت اپل که قبال در آنجا کار می کرد، متهم شده است.

همچنین فرد دیگری به نام لیمینگ لی ۶۴ ساله از اهالی کالیفرنیا در اونتاریوی کانادا دستگیر شده است.

وی متهم است که فناوری های دو شرکت در سرقت کرده و از آن ها در شرکت خود در چین استفاده کرده است.

از این فناوری ها ممکن است برای تولید زیردریایی های هسته ای و هواپیما های نظامی استفاده شود، از این رو، این فناوری ها با محدودیت های صادراتی آمریکا مواجه است.

انتهای پیام/

منبع: آنا