قدرت هسته ای ایران قابل نفی شدن نیست

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه قدرت هسته‌ای ایران قابل نفی شدن نیست گفت: روایتگری از فعالیت هسته‌ای ایران یک تصویر وارونه از حقایق را نشان می‌دهد و در این زمینه نقش سفرا بسیار مهم است. ...

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، وزارت امور خارجه در برنامه گردهمایی رؤسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، میزبان «محمد اسلامی»، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین الملل حقوقی و مجلس این سازمان بود.

اسلامی در این گردهمایی که با حضور حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و جمعی از معاونان و کارکنان این وزارتخانه برگزار شد؛ با بیان اینکه فعالیت هسته ای ایران و اتهامات وارده، همه در راستای توسعه علمی و فناوری است و فناوری های نوین قدرت ساز و اقتدارآفرین هستند از این رو حرکت کشورمان در مسیر موفقیت و دستیابی به مؤلفه های پیشرفت است، اظهار کرد: اگر مروری بر اظهارات رؤسای جمهور سابق آمریکا داشته باشید، در مقطعی آقای اوباما به صراحت اعلام کرد که اگر می توانستم تمام پیچ و مهره های هسته ای ایران را باز می کردم و اجازه فعالی ت به آنها نمی دادم.

معاون رئیس جمهور در بخشی از سخنان خود با برشمردن پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف هسته ای با بیان اینکه امروز آب سنگین از جمله محصولات با فناوری بالاست، تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران از این فناوری ارزش آفرین برخوردار است به طوری که شرکت ها و کشورهای فراوانی در سطح جهان خواهان آب سنگین ایران و مشتقات آن هستند.

وی با تاکید بر این موضوع که فناوری آب سنگین به لحاظ ارزش آفرینی در اقتصاد کشور حائز اهمیت است، گفت: مشتقات آب سنگین یک تحول اساسی در صنعت دارویی، بهداشت و درمان ایجاد می کند. مولفه ای که قدرت ساز بوده و داروهایی که بر پایه آن تولید می شود در مرز دانش قرار دارند؛ نقطه ای که خوشبختانه جمهوری اسلامی امروز در آن مرز قرار گرفته است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: امروز کل چرخه فرآیند سوخت هسته ای از صفر معدن یعنی اکتشاف و شناسایی، استخراج و فرآوری از معادن، تبدیل، غنی سازی، تولید سوخت و استفاده از آن در راکتورها به صورت کاملا بومی شده و توسط دانشمندان و نیروهای جوان و تلاشگر کشورمان انجام می شود.
اسلامی با تاکید بر اینکه امروز دیگر توانایی چرخه سوخت هسته ای ایران را نمی توانند نادیده بگیرند، اظهار کرد: با لطف الهی دیگر این توانایی های کشور قابل نفی شدن نیست.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: شرکت در همایش ها و نمایشگاه های بین المللی نشان دهنده این است که در بخش های مختلف صنعت هسته ای ازجمله رادیودارو، ایران در تراز کشورهای برتر جهانی قرار دارد و این یک حقیقت بوده و شعار نیست.

اسلامی تصریح کرد: تا پیش از فراگیر شدن ویروس کرونا در کل دنیا و زمانی که شبکه پروازی برقرار بود، به ۹ کشور صادرات رادیودارو داشتیم و با عادی شدن شرایط این روند مجدد از سر گرفته خواهد شد.

وی گفت: اگر چرخه سوخت هسته ای را در کشور نمی داشتیم و راکتورها فعال نمی شدند؛ امکان تولید رادیوداروها وجود نداشت و تأمین رادیودارو به واسطه تحریم ها ممکن نبود و اگر این حرکت داخلی انجام نمی شد و توانایی های لازم را در اختیار بسیاری از بیماران ما در معرض خطر جدی قرار می گرفتند.

معاون رئیس جمهور در این گردهمایی با تاکید بر نقش سفرای ایران برای انتقال درست و فع ال حقایق فعالیت صلح آمیز هسته ای کشورمان، تصریح کرد: روایتگری هایی که از فعالیت هسته ای ایران شده به شکلی بوده است که یک تصویر وارونه از حقایق را نشان می دهد. بنابراین نمایندگان کشورمان در سراسر جهان باید تلاش کنند تا ملت ها و دولت های جهان را با حقایق و واقعیت های جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش آشنا سازند.

وی در پایان تأکید کرد: در همین زمینه نقش سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور این است که با روشنگری و همچنین گفت وگو؛ جبهه سنگین مبتنی بر قدرت عظیم رسانه ای را تا حد امکان مدیریت کنند.

انتهای پیام/

منبع: آنا