پوتین و ولیعهد سعودی تلفنی گفتگو کردند

پس از توافق روسیه و عربستان برای تمدید کاهش تولید نفت، کاخ کرملین از تماس تلفنی رئیس‌جمهور روسیه با ولیعهد عربستان سعودی خبر داد. ...

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، کاخ کرملین امروز چهارشنبه در بیانیه ای از گفت وگوی تلفنی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی خبر داد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «ریانووستی»، کرملین اعلام کرد که در تماس تلفنی پوتین و بن سلمان، دو طرف تأکید کردند که توافق در زمینه کاهش تولیدات نفتی به تضمین ثبات بازار کمک می کند.

در این بیانیه آمده است که رئیس جمهور روسیه و ولیعهد عربستان سعودی، همکاری در قالب «اوپک پلاس» را مورد تقدیر قرار دادند و تصریح کردند که توافق های دو طرفه، ثبات بازار انرژی را تضمین می کند.

بنا به گفته کرملین، پوتین و بن سلمان همچنین در این تماس تلفنی توافق کردند که تماس های شخصی را ادامه دهند. از طرف دیگر، ولیعهد عربستان سعودی، از رئیس جمهور روسیه برای حمایت مسکو از درخواست پیوستن عربستان سعودی به بریکس قدردانی کرد.

روز گذشته پنجم سپتامبر، ۱۴ شهریور ماه ، خبرگزاری دولتی عربستان به نقل از یک مقام وزارت انرژی این کشور اعلام کرد که ریاض کاهش  داوطلبانه تولید نفت خود به میزان یک میلیون بشکه در روز را به مدت سه ماه دیگر تا پایان دسامبر ۲۰۲۳ تمدید خواهد کرد و روسیه هم کاهش ۳۰۰ هزار بشکه ای صادرات نفت خود را تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک و هم پیمانانش از اواخر سال ۲۰۲۲ به منظور تقویت بازار، محدود کردن عرضه نفت را آغاز کردند و در ماه ژوئن توافق کردند که این محدودیت تا سال ۲۰۲۴ تمدید شود.

انتهای پیام/

منبع: آنا