بیانیه وزارت خارجه درخصوص فرآیند تبادل زندانی ها میان ایران وآمریکا

وزارت امور خارجه با انتشار بیانیه‌ای به تشریح روند آزادسازی منابع مالی مسدود شده در کره جنوبی و تبادل زندانی‌ها میان ایران و آمریکا پرداخت. ...

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، وزارت امور خارجه با انتشار بیانیه ای به تشریح روند آزادسازی منابع مالی مسدود شده در کره جنوبی و تبادل زندانی ها میان ایران و آمریکا پرداخت و نوشت:

در راستای استیفای حقوق اتباع ایرانی در سرتاسر جهان و نیز ایرانیان مقیم آمریکا و در چارچوب فرآیندی مستقل، پنج نفر از شهروندان ایرانی که به دلیل فعالیت های تجاری عادی به شکل غیرقانونی تحت پیگرد دستگاه قضائی آن کشور قرار گرفته بودند، آزاد شدند و به آغوش خانواده های خود بازگشتند.

قبل از آن، منابع مالی کشورمان در کره جنوبی که به دلیل فشارهای غیرقانونی ایالات متحده مسدود و برای سال ها امکان بهره برداری از آنها وجود نداشت با پیگیری مجدانه وزارت امور خارجه و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، آزاد و طی فرآیندی مالی و بانکی که چند هفته به طول انجامید، به حساب های متعلق به بانک های کشورمان در قطر منتقل شد.

این منابع هم اکنون در دسترس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و بنا به صلاحدید مراجع ذی ربط و بر اساس نیازها و اولویت های کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بدون تردید سیاست ها و تحرکات دولت های مختلف ایالات متحده آمریکا در ممانعت از دسترسی آزاد و مشروع ایران به منابع مالی خود در سایر کشورها اقدامی غیرقانونی و متخلفانه و غیرانسانی است.

با وجود این، اقدام غیرقانونی و متخلفانه آمریکا در سو استفاده از نظام بانکی بین المللی و اعمال فشار بر کشورهای دیگر برای محدود کردن دسترسی ایران به دارایی های خود، به هیچ عنوان نافی مسئولیت دولت های محل نگهداری این دارایی ها نیست و باید پاسخگوی اقدامات غیرموجه خود در عمل به خواسته غیرقانونی دولت آمریکا، ضرر و زیان های مالی مترتب بر مسدودسازی طولانی مدت اموال ایران و نیز تبعات و عواقب بشردوستانه آن به ویژه در دوره همه گیری کرونا باشند.

مردم ما هیچ گاه فراموش نمی کنند که حتی در زمان اوج همه گیری بیماری کووید - ۱۹، رژیم وقت ایالات متحده، بی اعتنا به شرایط اضطراری بهداشتی و مسائل بشردوستانه و بی توجه به درخواست های مکرر دبیر کل و مقامات حقوق بشری سازمان ملل، مانع از دسترسی کشورمان به منابع مالی خود در کره جنوبی شد.

جمهوری اسلامی ایران مراتب قدردانی خود را از «دولت قطر» برای نقش آفرینی مؤثر در فرآیند انتقال منابع مالی و تبادل زندانی ها ابراز می نماید.

همچنین از تلاش های ارزشمند «سلطنت عمان» در پیشبرد این روند و نیز از همکاری دولت سوئیس به دلیل مشارکت در تسهیل این فرآیندها قدردانی به عمل می آورد.

انتهای پیام/

منبع: آنا