حال و هوای ماه رمضان درمصر/نماد مصری‌ها برای استقبال از ماه مبارک

پرونده «رمضان در جهان عرب»/۵؛ ...
شور و اشتیاق مردم مصر برای ماه مبارک رمضان شبیه به حال و هوای ایرانی ها قبل از عید نوروز است. آن ها قبل از آغاز این ماه مبارک خرید مفصلی انجام داده و در طول آن به دید و بازدید می پردازند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: مصر از جمله کشورهای تاریخی عربی و اسلامی محسوب می گردد که ماه مبارک رمضان در آن با آداب و رسوم خاصی همراه است.

فانوس؛ نماد مصری ها برای استقبال از ماه رمضان

مصری ها از قرن های گذشته با رسوم خاصی به استقبال ماه رمضان می روند و خیابان ها را با فانوس تزئین می کنند. با وجود گذشت قرن ها اما سنت تزئین خیابان ها با فانوس برای استقبال از ماه رمضان هنوز منسوخ نشده و به همان شکل قدیمی خود اجرا می گردد.

درواقع فانوس مشهورترین نماد مصری ها در ماه مبارک رمضان است و مردم در روز نخست ماه رمضان فانوس به درب خانه های خود آویزان می کنند.

شور و اشتیاق عجیب مردم مصر برای ماه مبارک رمضان

به عبارت دیگر شور و اشتیاقی که مصری ها برای ماه مبارک رمضان دارند شبیه به شور و اشتیاق ایرانی ها برای عید نوروز است. مردم مصر چند هفته قبل از آغاز ماه رمضان خود را برای این ماه آماده می کنند و در شب اول این ماه مبارک پیام های تبریک برای یکدیگر رد و بدل می کنند.

خیابان ها، بازارهای تجاری و مغازه ها در مصر قبل از ماه رمضان شاهد ازدحام جمعیت برای خرید مواد غذایی است. شیرینی و آجیل و میوه های خشک میان مصری ها در ماه رمضان طرفداران زیادی دارد. به طور کلی مصری ها در ماه رمضان در وعده های سحری و افطاری اهمیت بسیار زیادی به غذا می دهند و سفره های رنگین پهن می کنند.

خیمه های رمضانی

برپایی چادرهایی که در آنها سفره سحری و افطاری پهن می شوند تحت عنوان «خیمه های رمضانی» از جمله آداب منحصر به فرد مصری هاست؛ به این صورت که در محله ها و خیابان ها روزه داران چادر برپا می کنند و وعده های سحری و افطاری را کنار هم می خورند.

شلیک توپ یکی از رسومی به شمار می رود که در ماه رمضان میان برخی کشورهای عربی مشترک است. این آئین از قرن نهم هجری تاکنون در مصر اجرا می شود. آغاز و پایان ماه مبارک رمضان در مصر با شلیک توپ اعلام می گردد و همچنین در بسیاری از مناطق این کشور هنگام سحری و افطار هم توپ شلیک می شود.

مصری ها نیز همانند برخی دیگر از ملت های عربی برای سحری آداب و رسوم جالب توجهی دارند؛ به این صورت که فردی هنگام سحر با طبل در خیابان ها و محله ها به راه می افتد و مردم را بیدار می کند.

نماز تراویح

نماز تراویح هم از سنت های مذهبی معروف مصری هاست که در آن از شب اول تا آخر ماه مبارک رمضان هرشب بعد از نماز عشاء روزه داران نماز تراویح خوانده و یک جز از قرآن کریم را تلاوت می کنند.

مسابقات قرآنی

از آنجایی که مصری ها معروف ترین و خوش صداترین قاریان قرآن را دارند، همه ساله در ماه رمضان مسابقه مهمی میان قاریان برگزار می گردد و حتی مساجد هم در استفاده از قاریان خوش صدا با یکدیگر رقابت می کنند. این قاریان بعد از نماز تراویح اقدام به تلاوت قرآن می کنند.

مساجد مصر علاوه بر قاری ها، در زمینه تزئینات و آذین بندی مناره ها نیز با هم رقابت دارند به ویژه در مناطق باستانی و تاریخی مانند منطقه الحسین و الازهر در قاهره و سایر شهرهای تاریخی مصر.

کمک به نیازمندان

البته نباید این نکته را فراموش کنیم که مردم مصر سنت پسندیده کمک به محرومان و فقرا را هم در ماه رمضان مورد توجه دارند و به رقابت مثبتی در این زمینه می پردازند. در محله های مناطق مختلف مصر در تمامی ایام ماه رمضان سفره های سحری و افطاری برپا می گردد. مصری ها از اصطلاح «رمضان کریم» برای ماه مبارک رمضان استفاده می کنند.

مسابقات فرهنگی

مسابقه شعرخوانی هم از جمله رسوم فرهنگی مصری ها در ماه مبارک رمضان محسوب می شود و شاعران برای سرودن اشعار زیبا به مناسبت این ماه با هم به رقابت می پردازند.

حضور گسترده در نماز جمعه

حضور در نماز جمعه در ماه مبارک رمضان به نوعی برای روزه داران مصری واجب بوده و آنها به شکل گسترده در نماز جمعه شرکت می کنند و ازدحام جمعیت آنقدر زیاد است که خیابان ها را می بندند.

درب مساجد مصر در ماه رمضان به صورت شبانه روزی باز بوده و قرآن در آنها تلاوت می شود. همچنین کلاس آموزش قرآن نیز بعد از نماز عصر برای کودکان نوجوانان برگزار می گردد.

همانطور که گفته شد ماه رمضان به نوعی عید مصری ها محسوب می گردد و مردم در آن به دید و بازدید می پردازند و برای مراسم افطار کنار هم جمع می شوند و در بسیاری از موارد تا سحر بیدار می مانند.

حرمت ماه رمضان در مصر

مصری ها همچنین حرمت خاصی برای ماه رمضان قائل هستند و در این ماه مراسم ازدواج برگزار نمی گردد. همچنین درگیری و نزاع و ریختن خون هم در این ماه حرام است. آنها یک اصطلاح معروف دارند که در ماه مبارک رمضان به کار می برند با این مضمون که «إذا سب ک أحد أو شتمک فی رمضان فقل إنی امرء صائم» [اگر کسی تو را در این ماه سب و شتم کرد و ناسزا گفت، بگو که من روزه هستم و از درگیری و نزاع با او بپرهیز.]

منبع: اخبار خارجی مهرنیوز