آشکارسازی پرده دیگری از جنایات آمریکا در زندان گوانتانامو

...
خبرگزاری صدا و سیما، «عمار البلوچی»، از زندانیان گوانتانامو، یک نمونه آزمایشی برای بازجو ها در این زندان بدنام به شمار می رود که تکنیک های وحشیانه را یاد می گرفتند.البلوچی در ۲۹ آوریل ۲۰۰۳، در پاکستان از خیابان های کراچی ربوده شد و به سازمان جاسوسی آمریکا سیا تحویل داده شد.

روش های وحشیانه بازجویی
زمانی که عمار البلوچی در بازداشت سیا بود، انواع فشار ها را تحمل کرد؛ او برای روز ها از خواب محروم بود و به نمونه آزمایشی برای بازجو هایی تبدیل شد که روش هایی وحشیانه را بر روی او آزمایش می کردند تا گواهینامه «رسمی» در استفاده از «تکنیک های بازجویی پیشرفته» دریافت کنند.

در طول ۳ سال بعد، او مخفیانه بین ۶ سایت مختلف در سراسر جهان جابه جا شد و سپس، در سپتامبر ۲۰۰۶، او را به زندان گوانتانامو منتقل کردند، جایی که هنوز در یک سلول زندانی است. اگرچه او هرگز به جرمی محکوم نشده است، اما از نخستین باری که ناپدید شده، حتی یک روز آزادی نداشته است.

دولت آمریکا می گوید است البلوچی یکی از ۵ همدست مسئول حملات ۱۱ سپتامبر است.

اگرچه نام او و تجربیات وحشتناکش از شکنجه، زمینه را برای شخصیتی در یک فیلم فراهم کرد، اما هیچ روزنامه نگاری نتوانسته در ۲۰ سال گذشته مستقیما با عمار البلوچی صحبت کند.

دولت آمریکا قوانینی سختگیرانه را برای ارتباطات بین او و جهان خارج وضع کرده است؛ برای مثال، روزنامه نگاران ممکن است از طریق وکلایش مجاز به سوال از او نباشند، اما با صحبت با تیم دفاعی و کارشناسان حقوقی، کاوش عمیق در سوابق محاکمه، بررسی انبوه اسناد از حالت طبقه بندی خارج شده و رونوشت های نیمه ویرایش شده و مقایسه گزارش های مکتوب با اسناد اخیرا از طبقه بندی خارج شده سیا در مورد درمان وی، می توان آنچه را که ممکن است کامل ترین تصویری از عمار البلوچی باشد، این که چگونه بازداشت کنندگانش او را دیدند و او چه چیزی را تحمل کرده است، جمع آوری کرد.

آغاز روند دادخواهی
درک بلوچی و شکنجه او فراتر از علاقه صرف انسانی یا کنجکاوی سیاسی بسیار مهم است؛ شکنجه هایی که او و هم بندهایش متحمل شدند و پیامد های درازمدت آن سوء استفاده، از جمله امکان درمان های پس از شکنجه، همگی بخشی از مذاکرات دادخواهی شده است که پس از مراجعه دادستانی به تیم های دفاعی در مارس ۲۰۲۲ آغاز شد.

این مذاکرات ممکن است با شکست مواجه شود و اگر شکست بخورد، احتمالا پرونده ۱۱ سپتامبر بدون هیچگونه حل و فصلی برای سال های آینده ادامه خواهد داشت.

اما در صورت موفقیت مذاکرات و دستیابی به توافقنامه، در نهایت در یکی از بزرگترین پرونده های حقوقی تاریخ آمریکا حکم صادر خواهد شد و آمریکا همچنین یک قدم به بستن بدنام ترین سایت بازداشت نامحدود در بحبوحه «جنگ علیه تروریسم» نزدیک تر خواهد شد.

هیچ چیز در گوانتانامو عادی نیست
عمار البلوچی با اتهاماتی مواجه است، اما پس از ۲۰ سال بازداشت، آمریکا هنوز او را محاکمه نکرده است.

اتهامات علیه او و ۴ متهم دیگر برای دومین بار در سال ۲۰۱۲ مطرح شد، اما از آن زمان تاکنون این پرونده در جلسات بی پایان پیش از محاکمه باقی مانده است.

بیش از یک دهه جلسات بدون هیچ نشانی از محاکمه، رویه قضایی عادی به نظر نمی رسد، اما هیچ چیز در گوانتانامو عادی نیست. این پرونده از سوی یک کمیسیون نظامی در حال رسیدگی است، یک سیستم حقوقی جدید و مجزا که به وسیله قانون کمیسیون های نظامی در سال ۲۰۰۶ ایجاد شده و در سال ۲۰۰۹ اصلاح شده است.

این روند در یک دادگاه دور از سرزمین اصلی آمریکا، پشت شیشه های عایق صدا، و با تاخیر صوتی ۴۰ ثانیه ای برای کسانی که مطبوعات، خانواده و ناظران سازمان های غیردولتی مجاز به تماشای جلسات «عمومی» آن هستند، برگزار می شود.

اکثر اتهاماتی که عمار البلوچی در دادگاه نظامی خود با آن مواجه است، مربوط به توطئه است، اما توطئه به طور کلی به وسیله قوانین بین المللی به عنوان جنایت جنگی به رسمیت شناخته نمی شود و وضعیت آن تحت قوانین آمریکا همچنان نامشخص است.

شبح شکنجه، جنایتی بر اساس قوانین بین المللی و قانون آمریکا، از ابتدا این روند را تحت الشعاع قرار داده است؛ این که شکنجه یک سیاست دولتی بوده، یک واقعیت خطرناک برای دولت آمریکا به شمار می رود و دادستان ها از همان ابتدا سعی کرده اند هرگونه اشاره به آن را از این رو تأخیر ۴۰ ثانیه ای سرکوب کنند.

از کمیته منتخب سنای آمریکا در سال ۲۰۱۴ درباره «گزارش شکنجه» اطلاعاتی که بیش از ۱۰۰ بار به عمار البلوچی اشاره می کند تا سال ها دعوای حقوقی از سوی وکلا، روزنامه نگاران و فعالان، جزئیات وحشتناک شکنجه گاهی به صورت قطره ای و گاهی اوقات به صورت موجی آشکار شده است.

همچنین میزان هماهنگی بین سیا و اف بی آی در نگهداری و بازجویی از این زندانیان آشکار شده است.

منبع: اخبار اجتماعی ‌صداسیما