ضرورت فعال شدن سامانه هوشمند رودخانه ها برای پیشگیری از سیلاب

محمد حسن نامی گفت: ۴۸۱۰ کیلومتر رودخانه داخلی از مناطق مسکونی شهری و روستایی عبور می‌کند و باید در راستای مدیریت سیلاب هرچه سریعتر سامانه هوشمند رودخانه‌ها را فعال کنیم. ...

به گزارش گروه رفاه خبرگزاری فارس؛ محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در اختتامیه کارگاه آموزشی منطقه ای پیاده سازی مدیریت جامع سیل  IFM ؛ درس آموخته ها و چالش ها  اظهار داشت: آب مهمترین مؤلفه ژئوپلتیکی در تمام کشورهای دنیا و حتی کشورهایی که آب فراوان دارند، محسوب می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جهان با ۳۴ چالش بسیار مهم مواجه است، گفت: از این میان بیابان زایی، تغییر اقلیم و کمبود آب شیرین سه چالش مهم پیش روی جوامع انسانی است.

نامی خاطرنشان کرد: سیلاب، زلزله، آتش سوزی، فرونشست، رانش، زمین لغزش، خشکسالی، سرمازدگی، موج سرما، موج گرما، ریزگرد و غیره مهمترین چالش ها و مخاطرات طبیعی کشور ما هستند. از این میان بیش از همه کشور ما با سیلاب و زلزله روبروست که در گذشته آسیب زیادی به کشور ما وارد کرده و شاید در آینده نیز با آن درگیر باشیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه هدایت آب ها و مقابله با خطرات سیلاب یکی از ضروریات است، تصریح کرد: در کشور ما ۱۴۴ هزار و ۶۱۰ کیلومتر رودخانه وجود دارد و این میزان به جز ۲۰۴۵ کیلومتر رودخانه مرزی مانند رودخانه اروند در مرز مشترک با عراق، هریرود در مرکز مشترک ایران و افغانستان یا روددخانه ارس در مرز ایران و ارمنستان است.

راهی به جز فعال کردن سامانه هوشمند رودخانه ها نداریم

نامی افزود: ۴۸۱۰ کیلومتر رودخانه داخلی از مناطق مسکونی شهری و روستایی عبور می کند و بنابراین راهی نداریم مگر اینکه هر چه سریعتر سامانه هوشمند رودخانه ها را فعال کنیم.

وی با تأکید بر اینکه سازمان مدیریت بحران کشور، مجموعه همه نهادها و وزارتخانه های کشور را دربر می گیرد، گفت: قرار است ۵۲ لایه بر روی سامانه هوشمند قرار گیرد تا قبل از به وجود آمدن بحران، سامانه شبیه سازی کند و هشدار دهد که کجا می تواند برای ما آسیب پذیر باشد.

نامی خاطرنشان کرد: این زنجیره از هواشناسی آغاز می شود و در سال های اخیر نیز اطلاعیه هایی که این سازمان داده است، خوب بوده است. ولی نیاز به رادارهای بهتر و ماهواره های هواشناسی داریم که موقعیت بارش ها را نیز به ما اطلاع دهد.

بستر و حریم بسیاری از رودخانه های کشور تصرف شده است

رئیس سازمان مدیریت بحران اظهار داشت: از میان این ۵۲ لایه، یک لایه مربوط به وزارت نیرو است. به این معنی که همه رودخانه ها همراه با عرض بستر و عرض حرایم را در این سامانه قرار دهد؛ چرا که امروزه هر جا سیل رخ می دهد مشاهده می کنیم که بستر رودخانه ها اشغال شده است؛ مانند سیل آستارا که ۱۴ مغازه داخل بستر بودند.

وی گفت: در حال حاضر بستر و حریم بسیاری از رودخانه های کشور تصرف شده که این خطرساز است. مخصوصا در شمال تهران و ارتفاعات البرز با آن شیب تندی که دارد، بسیاری از رودخانه ها تبدیل به جاده و خیابان شده و بستر و حریم آن اشغال شده که در صورت بروز سیلاب، آسیب های جدی خواهیم داشت.

شهرداران و دهیاران باید درخصوص وجود نخاله در بستر رودخانه ها پاسخگو باشند

نامی اضافه کرد: یکی از مشکلات کشور ما وجود نخاله هاست که هنوز هم به طور کامل برطرف نشده است. ما به عراق نیز در خصوص وجود نخاله در سطح رودخانه ها نامه نوشته ایم. در داخل کشور نیز طی ۶ ماهه گذشته بسیاری از نخاله ها را جمع آوری کرده ایم و به شهرداران، دهیاران و رؤسای ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اعلام کرده ایم که بعد از این، درخصوص وجود نخاله در بستر رودخانه ها باید پاسخگو باشند.

رئیس سازمان مدیریت بحران ادامه داد: اقداماتی را برای اینکه بتوانیم آب را نگه داشته و به سفره های آب زیرزمینی منتقل کنیم و از سوی دیگر بتوانیم خاک را حفظ کرده و فضای سبز را توسعه دهیم، باید به انجام برسانیم.

وی با اشاره به ضرورت توسعه فضای سبز گفت: در دوران جنگ سرد عنوان می شد که قلمروهای ژئوپلتیکی براساس قدرت نظامی شکل می گیرد، ولی بعد از جنگ سرد این قلمروها براساس قدرت اقتصادی شکل می گرفت. اما در دوران پساکرونا این قلمروها براساس حفظ و نگهداری فضای سبز و توسعه آن شکل می گیرد.

نامی اضافه کرد: همچنین آبخیزداری در بالادست، آبخوان داری در بخش میانی و در زیرمجموعه آبخوان داری بخش سیلاب، با زدن چاه نیمه ها برای انتقال آب بیشتر به سفره های آب زیرزمینی و علاوه بر این با احداث سدهای زیرزمینی که یک دهه از آغاز آن می گذرد، از دیگر اقدامات ضروری است.

وی در خصوص سدهای زیرزمینی توضیح داد: این سدها بیشتر در مناطق خشک و نیمه خشک احداث می شود که هم در انتقال آب بیشتر به سفره های آب زیرزمینی کمک کرده و هم از تبخیر آب جلوگیری می کند.

در سه استان شمالی نیاز به احداث ۸۰۰ سد مشبک سرشبکه ای داریم

نامی اضافه کرد: در سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان و مخصوصا در استان مازندران نیاز به احداث ۸۰۰ سد مشبک سرشبکه ای داریم.

وی با اشاره به الگوی یک رودخانه مطلوب تشریح کرد: اولین نیاز یک رودخانه مطلوب بریدبندی است. برید موجب می شود که رودخانه عمیق نشود و پل ها نیز حفظ شود. همچنین موجب اصلاح مسیر رودخانه می شود.

نامی گفت: در میان این ۱۴۴ هزار ۶۱۰ کیلومتر رودخانه بین ۲۱ تا حدود ۲۴ درصد، آب از مسیر رودخانه عبور می کند و در بقیه موارد یا آب یا به سمت چپ می زند یا به سمت راست رودخانه؛ در حالی که اگر رودخانه بریدبندی و ساحل سازی شود جلوی تخریب زیاد آن را می گیرد.

حدود صحیح وسعت ایران یک میلیون و ۸۷۳ هزار و ۹۵۹ کیلومتر است

وی بیان داشت: حتی اگر ۲۰۴۵ کیلومتر رودخانه مرزی اصلاح مسیر شود، حدود ۲۴۰ هزار هکتار زمین هایی که در طول سالیان گذشته در آن طرف مرز مورد مصرف کشاورزی قرار گرفته است، به طرف مرز ایران بازخواهد گشت که البته اصلاح مسیر رودخانه ها با سایر کشورها مشکلات خودش را دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به وسعت صحیح کشورمان اظهار داشت: ۸۵۷۴ کیلومتر مرز داریم که ۲۰۴۵ کیلومتر آن مرز رودخانه ایست؛ ۳۹۶۵ کیلومتر مرز خشکی و ۲۵۶۴ کیلومتر مرز دریایی داریم که در مجموع وسعت کشور ما یک میلیون و ۸۷۳ هزار و ۹۵۹ کیلومتر است و باید به سمت این برویم که وسعت اصلی کشورمان را براساس تعریفی که دپارتمان مرز سازمان ملل از مرز ارائه کرده است، تعیین کنیم.

پایان پیام/

منبع: فارس‌نیوز