شمیم انسانیت در برج آزادی تهران

...

در آستانه ولادت حضرت زهرا س و روز زن همچون سال های گذشته شهرداری منطقه پنج تهران دوشنبه شب بانی یک اقدام خیرخواهانه بود با موضوع آزادی زنان زندانی بود.

کلید واژه «مادر» برای همه ما انسان ها بسیار مهم و به نوعی مقدس است چرا که مادر با فداکاری و متحمل شدن سختی های زیاد، کانون خانواده را گرم و فرزندان خود را بزرگ می کند، اما در این شرایط بسیاری از فرزندان در سنین مختلف منتظر دیدن مادر خود هستند.

آری برخی از مادران اکنون بدلایل گوناگون که عمدتا بدلیل مشکلات مالی است، در بند زندان هستند و نمی توانند به آغوش خانواده باز گردند.

در گوشه ای از سالن قدیمی، اما باصفای برج آزادی تهران، شهردار منطقه پنج در حال خوش آمد گویی به میهمانان است و بسیاری از خیرین با چهره های شاد و دلنشین خود در حال رقم زدن اتفاق بزرگی هستند.

برخی خیرین شرکت کننده در این مراسم با خانواده و برخی نیز بصورت انفرادی در سالن خودنمایی می کنند چهره های متعددی از اقشار مختلف از جمله ورزشکاران، هنرمندان و حتی پزشکان در بین جمعیت دیده می شوند.

مراسم با اجرای سید جواد هاشمی شروع و پس از چند دقیقه صحبت میهمانان، گلریزان شروع شد این گردهمایی نوع دوستانه با فروش نمادین چند اثر هنری همراه شد و در ادامه نوبت به همسر شهیدی رسید که از ماجرای حضورش درجمع و نیت خیرش پرده برداشت.

ماجرا از این قرار بود که چند سال پیش به همراه دختر خردسالش به مشهد مقدس مشرف شدند و دختر در مقابل ضریح مطهر امام هشتم از مادر خواست که گوشواره اش را به امام رضا ع هدیه کند که البته این ماجرا در چند سال بعد نیز تکرار شده و مادر از فرزندش خواسته تا به میزان مبلغ گوشواره اش یک کار خیری انجام دهد و به پیشنهاد فرزند شهید، این مبلغ همه ساله برای کمک به آزادی زندانیان اختصاص می یابد.

شب گذشته مبلغ گوشواره این فرزند شهید حدود ۱۵ میلیون تومان تعیین شد، اما در نهایت خیری نیکوکار، گوشواره را به مبلغ پنج میلیارد ریال خرید و اهدا کرد و سبقت گرفتن خیرین برای انجام کار خیر در این مراسم صحنه های زیبایی از گذشت و انسانیت خلق کرد.

بازگشت ۱۹۰ مادر زندانی به آغوش خانواده

شهردار منطقه پنج در حاشیه این مراسم خیریه، با اشاره به برگزاری پنجمین پویش آزادی مادران زندانی، گفت: ۱۹۰ خانواده در چهار دوره پویش آزادی مادران زندانی جرم های غیرعمد، با همت بلند و سخاوت نیکوکاران دوباره از آغوش پرمهر مادران بهره مند شدند.

احسان شریفی با اشاره به برگزاری پنجمین پویش آزادی مادران زندانی گفت: سنت نیکوی پویش آزادی مادران زندانی جرایم غیرعمد از سال ۱۳۹۷ در مجموعه شهرداری منطقه پنج پایه گذاری شده و امسال نیز به فضل خدای مهربان با کمک شایسته و ارزشمند پنج میلیارد تومانی شورای اسلامی شهر تهران این مراسم برگزار شد.

وی ادامه داد: سال گذشته حدود سه میلیارد تومان از خیرین جمع آوری شد، اما امسال این مبلغ به بیش از ۹ میلیارد تومان رسیده است که بیش از سه برابر سال گذشته بود.

شریفی ادامه داد: درچهار دوره قبلی از محل منابع جمع آوری شده در این پویش ۱۹۰ مادر زندانی آزاد و ۴۶۹ خانواده نیز از حمایت های پس از آزادی مادران از قبیل کمک هزینه های معیشتی، اشتغال، مسکن و درمان بهره مند شدند.

وی با بیان اینکه در این مراسم حدود هشت پیشکسوت بازیگر در پویش نیکوکاری و خیرخواهانه حضور داشتند تاکید کرد: دو تابلو پیراهن استقلال و پرسپولیس، یک تابلو عکاسی استاد بختیان و چند اثر هنری از بانوان زندانی به نفع آزادی مادران زندانی به فروش رسید.

شهردار منطقه پنج تهران یادآور شد: در دوره های گذشته برگزاری پویش، بانوان زندانی آزاد شده درصورت تمایل جهت اشتغال به مراکز مهارت آموزی کوثر معرفی شدند.

 مراسم گلریزان به نفع آزادی مادران زندانی در واقع گوشه ای از بهشت بود چرا که شب گذشته دل بسیاری از فرزندان، همسران و خود مادران گرفتار در زندان شاد شد.

منبع: اخباراجتماعی باشگاه‌خبرنگاران