سرکوب اعتراضات دانشجویی و جنایات در غزه ویترین حقوق بشری آمریکا

غریب‌آبادی مطرح کرد؛ ...
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: جنایت ها در نوار غزه و تحولات دانشگاه های غربی ویترینی از نقض حقوق بشر را پیش چشم مردم قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین الملل قوه قضائیه در این جلسه که با حضور معاون امور استان های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور، معاون رئیس جمهور در امور زنان و نمایندگان برخی از نهادها و دستگاه ها برگزار شد، ضمن تبریک هفته کرامت، با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و اعتراضات دانشجویی در آمریکا و کشیده شدن آن به سایر کشورهای غربی، که سبب تمایز هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی با سال های قبل شده است، اظهار داشت: هدف از برگزاری این هفته، شناسایی و افشاگری جنایت های آمریکا هم علیه ملت ایران و هم علیه دیگر ملت ها در بازه های زمانی مختلف در عرصه داخلی و بین المللی است.

غریب آبادی در ادامه با بیان اینکه رژیم آمریکا نقش مستقیم و گسترده ای در جنایات علیه مردم غزه نیز دارد، افزود: یکی دیگر از نکات مهمی که در رویداد امسال باید مورد توجه قرار گیرد، جنایت های رژیم صهیونیستی علیه غزه است. جنایت هایی که با حمایت تمام قد آمریکا صورت می گیرد و از این رو آمریکا در انواع و اقسام جنایت های رژیم صهیونیستی در غزه از جمله جنایت جنگی، نسل زدایی، پاکسازی نژادی و قومی و جنایت علیه بشریت شریک است.

وی با اشاره به گستردگی و تنوع جنایت های رژیم صهیونیستی علیه غزه با اشاره به آمارهای موجود، گفت: آمریکا تاکنون همواره مانع رسیدگی به این جنایت ها در سازمان ها و سازوکارهای مختلف بین المللی و حقوق بشری شده است. رژیم آمریکا از رژیم صهیونیستی در جنگ غزه حمایت سیاسی، نظامی، تسلیحاتی، لجستیکی، مالی و کرده است. از این رو باید جنایت های رژیم صهیونیستی در غزه و نقش مستقیم آمریکا در آن برجسته شود.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه موضوع اعتراض های دانشجویی در کشورهای غربی را پدیده ای بی سابقه دانست و گفت: مردم و افکار عمومی کشورهای غربی در عین بی اقدامی سران خود دست به اعتراض در مورد جنایات در غزه زدند تا این انفعال مقام های خود را جبران کنند؛ آنچه در دانشگاه های شاهد اعتراض ها می گذرد، موضوع داخلی نیست و به همین جهت بی سابقه است. نکته مهم سوم، برخورد بسیار وحشیانه با دانشجویان و استادان دانشگاه ها است؛ این در حالی است که آمریکا در واکنش به کوچک ترین تحولات در دانشگاه های دیگر کشورها ژست حقوق بشری به خود می گیرد و آن ها را مورد انتقاد قرار می دهد؛ در حقیقت استفاده گزینشی آمریکا از حقوق بشر اکنون برجسته و افشا شده و مشخص شده که این کشور از حقوق بشر به عنوان ابزار فشار سیاسی استفاده می کند.

غریب آبادی ادامه داد: جنایت ها در نوار غزه و تحولات دانشگاه های غربی ویترینی از نقض حقوق بشر را پیش چشم مردم قرار داده است که باید در هفته حقوق بشر آمریکایی برجسته شود.

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین خواستار توجه بیشتر به موضوع حضور نظامی آمریکا در کشورهای مختلف در هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی شد و گفت: دلیل این حضور در ۸۰ کشور با ۷۵۰ پایگاه نظامی، خوی نظامی گری و جنگ طلبی آمریکا است؛ فراتر از این، استقرار تسلیحات هسته ای آمریکا در برخی پایگاه های اروپایی نشان می دهد که این کشور اصلا به دنبال صلح و امنیت نیست؛ چگونه این کشور می تواند مدعی تلاش برای برقراری صلح و امنیت باشد؛ کشورهای محل استقرار تسلیحات هسته ای آمریکا اساسا با تهدیدی هم مواجه نیستند و مشکل امنیتی در دهه های اخیر نداشتند؛ این موضوع ها باید در سطوح داخلی و بین المللی رسیدگی شود و اطلاع رسانی در این زمینه موضوع بسیار مهمی است.

وی همچنین به موضوع تروریسم و اهمیت پرداختن به آن در هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی اشاره کرد و گفت: عملیات جنایت کارانه آمریکا در به شهادت رساندن شهید سلیمانی باید در صدر توجه ها باشد؛ نخستین جلسه دادگاه در این باره در ۳۰ خرداد برگزار خواهد شد؛ در این پرونده اتهام بیش از ۷۰ متهم آمریکایی شریک جنایت شهادت سردار سلیمانی بررسی می شود.

در پایان این جلسه، اعضای ستاد هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی به ارائه گزارش عملکرد و برنامه های خود پرداختند؛ دفاتر استانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز به صورت برخط در این جلسه شرکت کرده و گزارش های خود را ارائه کردند.

منبع: اخبار اجتماعی مهرنیوز