بیش از ۱۰ هزار خانوار تحت پوشش در ۱۶ استان توانمند سازی شده اند

...

حبیب الله آسوده معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره عملکرد کمیته امداد در سال ۱۴۰۲  تا به الان این گونه بیان کرد :۲۲۰ هزار نفر در طرح اکرام ایتام در ماه رمضان شرکت کردند.توانستبم ۱۴ هزار افطاری به کمک آستان قدس رضوی برپا کنیم.

او ادامه داد : در این زمینه بیش از ۲۰۱ هزار حامی در این طرح ثبت نام کردند که رشد بالای ۵۰ درصدی را شاهد بودیم .جالب است بدانید که ۵۵ درصد کسانی که در این طرح ثبت نام کردند، بانوان بودند. هفت درصد از ثبت نام کنندگان نیز زیر ۲۰ سال سن داشتند. 

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد ادامه داد: یکی از برنامه های دیگری که در حوزه اکرام ایتام در ماه رمضان انجام شد، فعال سازی بات حامی باش در شبکه اجتماعی بله بود که این برنامه همچنان ادامه دارد. همچنین، پویش به عشق علی نیز در این زمینه با همکاری صدا و سیما انجام شد که در شبکه های سیاسی رسانه ملی صورت گرفت .

آسوده بیان کرد: در موضوع فطریه نیز طی ماه رمضان امسال ۴۳ هزار پایگاه در سراسر کشور مجوز دریافت فطریه داشتند. برنامه دیگری که امسال در ماه رمضان انجام شد، این بود که مردم می توانستند در نانوایی ها نیز فطریه های خود را پرداخت کنند. در این زمینه کل فطریه و کفاره ای که تاکنون از سوی نهاد های زیر نظر شورای زکات جمع آوری شده، ۸۲۴ میلیارد تومان بوده است که از مبلغ ۸۷ میلیارد تومان مربوط به کمیته امداد بوده است.

وی بیان کرد: از اوایل مهرماه سال جاری همایش فعالان اقتصادی را در استان های کشور برگزار می کنیم تا ضمن تشویق از آنها، از وجود ایشان برای انجام فعالیت های خیرخواهانه و ایحاد اشتغال برای نیازمندان دعوت شود. همچنین، در حال حاضر آمادگی داریم تا با کلیه شبکه های اجتماعی هم افزایی کرده و در کنار کمک های مردمی در این شبکه ها، ضمن تخصیص مقداری اعتبار از سوی کمیته امداد، بتوانیم مشکلات مردم را رفع کنیم.

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد گفت: امسال انشالله تلاش می کنیم که از اول مهرماه برنامه تغییر رویکرد در پرداخت ابزار های فیزیکی به سمت ابزار الکترونیکی و روش های نوین اجرا کنیم. امروز حدود ۱۶۸ هزار صندوق صدقات در کشور وجود دارد که طی اجرای این طرح، این تعداد کاهش پیدا می کند.

آسوده بیان کرد: کار جدیدی را برای نذر فناورانه با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می دهیم که در این زمینه برنامه ای در سامانه آبادایران جانمایی شده و زمینه برای خرید محصولات فناورانه داخلی و اعطای آن به نیازمندان فراهم می شود.

آسوده در خصوص پیامک های غیرقانونی اظهار کرد: درگاه کمیته امداد تنها با ۲ روش امکان پذیر است که در غیر این صورت غیرقانونی بوده و اصلا اعتماد نکنید.

او گفت:خیلی از افراد خلافکار با فرستادن برخی پیامک هایی در راستای کمیته امداد می خواهند از مردم اخاذی کنند که بهتر است مردم تا اطمینان حاصل نکردند اقدام نکنند. 

آسوده تصریح کرد:سرشماری ما از دو مرحله انجام می شود یکی کمیته امداد امام دات کام و دیگری با  شماره پیامکی ۳۰۰۰۳۳۳۳ می توانید در ارتباط باشید.

او گفت:سرپرست خانوار های زیر ۵۰ سال خانم که   تحت پوشش بودند تا دهک ۱ تا ۵  توانمندسازی اقتصادی برای آن ها صورت گرفته که البته این نوع اقدام از سال ۱۴۰۱  شروع کردیم.توانسته ایم بیش از ۱۰ هزار خانوار را در ۱۶ استان پوشش دهیم.

خبرنگار عطیه رضایی 

منبع: اخباراجتماعی باشگاه‌خبرنگاران