آغاز دوره جدید سینماتک موزه هنر های معاصر

...
مراسم بزرگداشت هفتمین روز ارتحال آیت الله محمد علی ناصری دولت آبادی در گلستان شهدای اصفهان برگزار شد.

مستند «پلک نزن» محصول ۲۰۱۵ درباره زندگی و آثار عکاس سرشناس، «رابرت فرانک»، «عکاس مستند و خیابانی» سوییسی است. فیلم ۸۲ دقیقه است که با زیرنویس فارسی به نمایش درمی آید.
برنامه راس ساعت ۱۵ آغاز و پس از نمایش فیلم، جلسه نقد و بررسی با حضور شهرام کریمی؛ نقاش و فیلم ساز، مهدی شادی زاده؛ عکاس، مستند ساز و موسس «جشنواره بین المللی عکس پنج» و فرانک آرتا، مسئول سینماتک برگزار می شود.

«رابرت فرانک» از تأثیرگذارترین عکاسان قرن بیستم است که نامش با تاریخ عکاسی و «آمریکایی ها» پیوند خورده و آوازه اش در سرتاسر جهان عکاسی پیچیده است. او پیشگام شکلی از عکاسی بود که عکاسی مستند پس از او را متحول کرد.
او تصاویر بکر و طعنه آمیزی از فرهنگ و شرایط اقتصادی آمریکایی ها ثبت کرد.
فرانک با ایجاد حس تنش و تقابل در عکس هایش، خودش را در مقابل عکاسان خبری معاصر آمریکایی قرار داد. نور کم، سوژه های خارج از فوکوس و کراپ کردن به این تضاد اضافه می کرد.
بسیاری از تصاویر «آمریکایی ها» احساس پوچی و سیاهی را منتقل می کنند. او حضور نژادپرستی، بی عدالتی و قدرت در جامعه را با عکاسی از جعبه های موسیقی، بارها، توالت ها، چرخ دستی ها، قبرستان ها، صلیب ها و نشان می داد. عکس هایش تمام قوانین عکاسی را نقض می کردند و احساسی ناراحت کننده و ناامید کننده، اما قدرتمندی را ایجادمی کردند که قبلا دیده نشده بود.
علاقه مندان برای حضور در این جلسه می توانند به نشانی تهران، خیابان کارگرشمالی، موزه هنر های معاصر تهران مراجعه کنند. ورود برای عموم آزاد است.

منبع: اخبار فرهنگی ‌صداسیما