حوزه علمیه مدیون امام جعفر صادق ع است

...

مراسم عزاداری شهادت صادق آل محمد ص امروز در سراسر کشور برگزار می شود و شب گذشته هم، در استان های کشور مراسم عزاداری برگزار شد.

یکی از مراسم هایی که قرار است امروز برگزار شود در میدان امام حسین علیه السلام تهران است.

حجت الاسلام والمسلمین فرهاد دهقانی، مسئول برگزاری اجتماع طلاب و روحانیون استان تهران در برنامه «سلام خبرنگار» درمورد این اجتماع و عزاداری هایی که قرار است امروز در تهران برگزار شود، اظهار کرد: مراسمی در میدان امام حسین ع برگزار می شود چراکه به مدت پنج سال است اجتماع روحانیون را داریم. ان شاءالله، امسال این مراسم با حضور طلاب و مردم پایتخت نشین با شکوه تر برگزار خواهد شد و آنها در این مراسم حضور خواهند داشت.

مسئول برگزاری اجتماع طلاب و روحانیون استان تهران مطرح کرد: چینش برنامه هایی که امسال در میدان امام حسین ع داریم به این شکل است که موکب هایی در سطح میدان امام حسین علیه السلام برقرار است و از مهمانان عزیز و عزاداران پذیرایی خواهیم داشت و علاوه بر این، بخش کلیپ و سخنرانی مدیریت حوزه های علمیه استان تهران و مسئول مسجد و حوزه علمیه امام حسین ع را داریم و هر سال، از مداحان مختلفی برای اقامه عزا استفاده می شود که امسال نیز، از بزرگوارانی مثل حاج حسین هوشیار و حاج مجید شعبانی و حاج روح الله بهمنی بهره می بریم. ان شاءالله، عموم مردم و طلاب از این برنامه فیض کامل را ببرند.

این مراسم از ساعت ۱۷ بعد از ظهر امروز، شنبه ۱۵ اردیبهشت برگزار خواهد شد و با نماز مغرب و عشاء به اتمام خواهد رسید. 

او درمورد احیای حوزه در نگاه امام جعفر صادق علیه السلام گفت: احیای حوزه علمیه توسط امام جعفر صادق ع صورت گرفته به این دلیل است که تأسیس حوزه علمیه با اول پیامبر بود و تکمیل آن توسط نبی مکرم اسلام صل الله علیه و آله وسلم، حضرت محمد مصطفی ص صورت گرفت و بعد از پیامبر اکرم ص که نیاز به احیای حوزه علمیه وجود داشت ائمه اطهار ع به فراخور زمان و شرایطی که داشتند این کار را انجام دادند و در زمان امام جعفر صادق علیه السلام با توجه به شرایطی که وجود داشت به تربیت شاگردانی مثل ابوحمزه ثمالی، محمد مسلم و... پرداختند که اگر فقهای ما بخواهند فتوایی دهند و حکم شرعی صادر کنند وقتی برای این دو شاگرد امام جعفر صادق علیهم باشد موردتأیید است.

حجت الاسلام والمسلمین فرهاد دهقانی ادامه داد: امام جعفر صادق علیه السلام احیای حوزه علمیه را داشتند و کسانی که به شرف مذهب جعفری مشرف می شوند به این دلیل است که احیاء گر آن امام صادق علیه السلام بوده اند و به همین دلیل، خودشان را مدیون حضرت علیه السلام می دانند. این در حالی است که دشمنان در همه ادوار تلاش کردند حوزه علمیه را بر اساس شایعه ها و حوادث مختلف تخریب کنند و در این دوران نیز، این مسائل وجود دارد و اگرچه در زمان امام جعفر صادق علیه السلام فضا مهیا تر بود. اما امام جعفر صادق ع احیای حوزه علمیه را به نحو احسن انجام دادند. به همین دلیل، حوزه علمیه خودش را مدیون امام جعفر صادق ع می داند و قواعد و اصول و نکات و روایاتی که از طریق شاگردان امام جعفر صادق ع به دست ما رسیده است. 

مسئول برگزاری اجتماع طلاب و روحانیون استان تهران عنوان کرد: یکی از توصیه های خاصی که امام جعفر صادق ع در فرمایشات خود داشته اند و برای همه انبیاء است و اگر همه طلاب و آحاد مردم به این ب عد توجه کنند خیلی از مشکلات اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی ما حل خواهد شد و آن هم، ب عد عقل است. 

امام جعفر صادق ع فرمودند: «اکمل الناس عقلا أحسنهم خلقا» «عاقل ترین مردم خوش خلق ترین آنهاست.» 

او افزود: در روایت دیگری است که محمد بن سلیمان دیلمی از پدرشان نقل می کنند: پدرم خدمت امام جعفر صادق علیه السلام رسید و عرض کرد: فلانی در عبادتش، فضلش، نماز شب و درس حوزه علمیه خواندنش، دین داریش و... فلان درجات را رعایت می کند و بسیار هم، اهل رعایت کردن است.

امام جعفر صادق علیه السلام پرسیدند: عقلش چطور است؟ 

دلیل این بیانات امام جعفر صادق علیه السلام به این خاطر بود که یکی از درجه های عقل، خودش را در ح سن خلق نشان می دهد.

محمد سلیمان دیلمی گفت: از عقلشان خبر ندارم. 

امام جعفر صادق ع فرمودند: ثواب و پاداش عملی که 

خداوند متعال برای عبادات می خواهند بدهند به اندازه عقول است.

منبع: اخبار فرهنگی باشگاه‌خبرنگاران