رونمایی از سامانه راداری جدید چین با توانایی شناسایی ماهواره های دشمن

...
۱۵۰ طرح نوآورانه با هدف بهبود کارآیی مدارس در گردهمایی بزرگ نوآوران و تحول خواهان، کسب و کار های نوپای حوزه آموزشی و سرمایه گذاران موسوم به ستاپ ارائه شد.
خبرگزاری صدا و سیما :  چین اکنون یک سیستم راداری قدرتمند جدید دارد که می تواند ماهواره های دشمن را شناسایی کند و آن را به کشور های دوست خود ارائه دهد. البته این کشور ذکر نکرده است که کدام کشور ها را دوست می داند.

رادار آرایه ای اسکن الکترونیکی فعال SLC-۱۸

این سامانه راداری SLC-۱۸ نامیده می شود و هفته گذشته در نمایشگاه بین المللی هوانوردی و هوافضای چین در ژو های در استان گوانگدونگ به نمایش گذاشته شده است.

این سامانه توسط یک شرکت دولتی موسوم به China Electronics Technology Group Corporation CETC در حال توسعه است.

سان روی معاون مدیر CETC می گوید: این رادار، پایش زمینی نسبتا مقرون به صرفه اهداف فضایی را برای خدمت به کشور های دوست فراهم می کند و قابلیت های آگاهی موقعیتی را در برابر ماهواره های مدار نزدیک زمین برای متعادل کردن وضعیت میدان نبرد ارائه می دهد.

وی می گوید، این سامانه جدید به طور ویژه به قابلیت کنترل صورت فلکی ماهواره های نظارتی در مدار نزدیک زمین که از صد ها ماهواره در مدار های مختلف تشکیل شده و توسط ایالات متحده مستقر شده اند، مجهز است.

وی افزود: رادار نظارت فضایی ما می تواند ماهواره ها را از فاصله دور شناسایی کند و می تواند آن ها را دسته بندی کند تا یک پایگاه داده راداری تشکیل دهد که می تواند به تجهیزات دیگر کمک کند تا بر این اساس واکنش نشان دهند و همزمان داده های ماهواره ها را برای کمک به تصمیم گیری به مرکز فرماندهی ارسال می کند.

به گفته سازندگان این سامانه، مجموعه ای از رادار های SLC-۱۸ که در مکان های مناسب قرار گیرند، می توانند تمام ماهواره هایی را که در یک منطقه خاص قرار دارند، رصد و ورود ماهواره های دیگر را پیش بینی کنند و به فرماندهان حاضر در زمین زمان کافی برای واکنش و انجام اقدامات مناسب می دهند.

یک سامانه دفاع هوایی پیچیده

چین در حال حاضر دارای یک سامانه دفاع هوایی پیچیده دارد که شامل ایستگاه های رادار ضد رادارگریز به ویژه در امتداد دریای جنوبی چین و سواحل شرقی اقیانوس آرام است.

وو جیانکیا Wu Jianqia دانشمند ارشد برنامه رادار ضد رادارگریز ارتش چین در سال ۲۰۱۳ ادعا کرد که سامانه های راداری چین می توانند جت های اف-۲۲ آمریکایی را شناسایی و ردیابی کنند. تصور می شود این نوع جت ها پیشرفته ترین و قوی ترین جنگنده های رادارگریز در جهان هستند که چند صد کیلومتر دورتر از سواحل چین پرواز می کنند.

رادار ضد رادارگریز چین از امواجی با فرکانس حدود یک متر استفاده می کند. به گفته جیانکیا، این امواج فرکانس پایین می توانند با بخش های بزرگ هواپیما های رادارگریز مانند بال ها یا دم آن ها برخورد کنند و سیگنال های پژواکی تولید کنند که بیش از ۱۰۰ برابر قوی تر از امواج رادار نظامی است که از فرکانس های بالاتر استفاده می کند.

سوالی که در مورد این سامانه راداری جدید پیش می آید این است که آیا تهدیدی برای ایالات متحده خواهد بود؟ در دسامبر سال ۲۰۲۱ یک ژنرال ارشد نیروی فضایی آمریکا گفت که ماهواره های ایالات متحده در مدار بالا مورد حمله مداوم چین و روسیه قرار دارند و افزود که چین می تواند در مسابقه فضایی از ایالات متحده پیشی بگیرد.

منبع: اخبار فرهنگی ‌صداسیما