فضای مجازی تهدیدی برای یار مهربان

...

آیین اختتامیه و تقدیر از نفرات برگزیده «بیست ونهمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی» و «بیستمین جشنواره پایان نامه سال دانشجویی»، سه شنبه بیست وچهارم آبان ماه ۱۴۰۱ با حضور عبدالحسین شاهوردی؛ رئیس پژوهشگاه رویان، سید مجید امامی؛ دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، مهدی محقق؛ استاد دانشگاه، حجت الاسلام مرتضی جوادی آملی، حسن مسلمی نائینی؛ رئیس جهاد دانشگاهی و حامد علی اکبرزاده، دبیر علمی «بیست ونهمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی» و «بیستمین دوره جشنواره ملی پایان نامه سال دانشجویی» در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی برگزار شد.

شرکت ۱۶ هزار دانشجو در ۲۹ دوره برگزاری جشنواره

در ابتدای این مراسم حامد علی اکبرزاده، آماری از تعداد آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره ارائه کرد و گفت: فرآیند اجرایی «بیستمین جشنواره پایان نامه سال دانشجویی» از آذرماه سال گذشته شروع و فراخوان دریافت آثار به دبیرخانه منتشر شد. امسال جشنواره با استقبال خوبی مواجه و ۷۲۷ اثر به دبیرخانه ارسال شد. از مجموع این آثار گروه علوم انسانی طبق روال ادوار گذشته در پایان نامه و کتاب سال دانشجویی بیشترین تعداد آثار دریافتی ۲۵۳ اثر را داشته است.

وی با بیان اینکه در بخش ویژه سعی کردیم موضوعاتی را طراحی کنیم که متناسب با نیاز جامعه و مبتنی بر اولویت های کشور باشد، افزود: در هر دوره با همکاری نهاد های متولی موضوعات مهمی را که شاید کمتر به آن ها توجه شده، مورد توجه قرار دادیم که در همین راستا بخش ویژه دوره بیست ونهم به موضوعاتی شامل ادبیات فولکلور، اقتصاد مقاومتی و تولید ملی، تاریخ شفاهی و علوم انسانی اسلامی اختصاص یافت. برهمین اساس چهار شاخه را در بخش ویژه جشنواره و ۱۰۲ اثر در زمینه «سیاست گذاری علم و فن آوری»، «اقتصاد و تولید ملی»، «علوم انسانی و تاریخ شفاهی» دریافت کردیم.

دبیر علمی «بیست ونهمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی»، ادامه داد: به لحاظ فراوانی امسال تعداد شرکت کنندگان به تفکیک مقاطع تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر از سایر مقاطع بود، به طوری که ۵۷ درصد آثار در مقطع کارشناسی ارشد و ۴۳ درصد آثار در مقطع دکتری بوده است. بر اساس نوع دانشگاه ها نیز ۷۹ درصد آثار دانشجویان از دانشگاه های دولتی و ۲۱ درصد آثار دانشجویان از دانشگاه غیردولتی بوده است. همچنین براساس تفکیک جنسیت، ۴۸ درصد زنان و ۵۲ درصد مردان در این جشنواره شرکت داشته اند.

علی اکبرزاده با بیان اینکه فرآیند داوری آثار سه ماه بوده، بیان کرد: با توجه به حساسیت و اهمیت ارزیابی آثار و لزوم توجه به ملاحظات علمی و تخصصی، هر کتاب در چهار مرحله مورد ارزیابی قرار گفت که در مرحله چهارم هیأت داوران در جلسه نهایی داوری، آثار برتر هر گروه را به تفکیک مشخص کرده و با لحاظ تمامی شرایط و ضوابط علمی موجود و براساس آیین نامه جشنواره کتاب سال دانشجویی، آثار برتر را در دو بخش اصلی و ویژه معرفی کردند. ۶۱۲ اثر به مرحله اصلی رقابت «بیست ونهمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی» راه یافت که در شش گروه اصلی و در بخش ویژه طبقه بندی و مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وی در پایان گفت: در بخش کتاب سال دانشجویی نیز از ۱۶ آذرماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال براساس آمار برگزاری ۲۹ دوره جشنواره تاکنون ۱۲ هزار دانشجو در این رویداد بزرگ فرهنگی شرکت کردند. در آیین اختتامیه این رویداد فرهنگی در این دوره، ۶ اثر برگزیده و ۱۳ اثر شایسته تقدیر در جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی به همراه ۶ اثر برگزیده و ۱۳ اثر شایسته تقدیر در جشنواره ملی پایان نامه سال تجلیل می شوند. همچنین دکتر احمدرضا دهپور به عنوان استاد راهنمای برتر انتخاب و نیز از شخصیت علمی و فرهنگی مهدی محقق و آیت الله جوادی آملی به عنوان استاد خادم کتاب قدردانی می شود.

حال یار مهربان خوب نیست

جمال رحیمیان؛ معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی دیگر سخنران این جشنواره با بیان این که دانشجویان در محیط دانشگاه باید مراقب کتاب، این یار مهربان باشند، افزود: با پیدایش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، حال یار مهربان خوب نیست و این دوست قدیمی نیاز به کمک ویژه همه دانشجویان دارد. بعضا مشاهده می شود که دانشجویان به جای توجه به کتاب و خواندن آن، وقت خود را در صفحات مجازی به هدر می دهند و بابت این وب گردی چیزی نصیبشان نمی شود. این در حالی است که اگر دانشجویان با کتاب و کتاب خواندن آشتی کنند، حاصل این آشتی به ارتقای سطح دانش، آگاهی و علم آن ها منجر می شود.

وی با بیان این که فضای مجازی تهدیدی برای یار مهربان است، تصریح کرد: این روز ها حال یار مهربان با پیدایش فضای مجازی خوب نیست. دانشجویان و فرهیختگان باید قدری با کتاب مهربانتر برخورد کنند. باید به یار مهربان کمک کنیم تا جایگاه خود را در جمع نخبگان دانشگاهی پیدا کند؛ این یاری که صد ها سال همراه ما بوده و اوقات فراغت ما را پر کرده، موجبات تعالی معرفت ما را فراهم آوره است. در روزگاری که فضای مجازی و اینترنت و شبکه های اجتماعی همه ما را مسحور خود کرده، فضای مجازی تهدیدی برای یار مهربان محسوب می شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه ما هم تلاش می کنیم در مجموعه خود به دانشجویان در زمینه ترویج فرهنگ مطالعه در دانشگاه ها کمک کنیم، گفت: به همه محققان و پژوهشگران جوان و نوقلمان کمک می کنیم تا آثار ارزشمند خود را به جامعه عرضه و منتشر کنند و در مسیر ترویج کتاب و کتابخوانی تلاش می کنیم. هرآنچه از دستمان برمی آید انجام دهیم تا یار مهربان همچنان یار مهربان بماند.

کتاب بذر امید را به درختی تنومند در جامعه تبدیل می کند

در ادامه این مراسم سید مجید امامی؛ دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در سخنانی کوتاه بیان کرد: باید بذر امید را با دانش و آگاهی در جامعه بکاریم. حتما آگاهی و کسب دانش از کتاب می تواند بذر امید را به درختی تنومند در جامعه تبدیل کند.

کتاب جایگاه شریفی در تمدن اسلامی داشته است

مهدی محقق؛ نویسنده و استاد دانشگاه تهران که در این جشنواره به عنوان استاد خادم کتاب مورد تجلیل قرار گرفت نیز گفت: ما دو نوع کتاب داریم؛ تدوینی و تکوینی. کتاب تدوینی همان قرآن کریم است که با «ذلک الکتاب لا ریب فیه» آغاز می شود. کتاب تکوینی نیز به دو دسته آفاقی و انفسی تقسیم می شود. کتاب آفاقی عالم جهان هستی است و کتاب انفسی خود انسان است که انسان خودش یک کتاب است.

وی با بیان اینکه کتاب جایگاه شریفی در تمدن اسلامی داشته، ادامه داد: دانشمندان بزرگ و فرزانه ای در طول تاریخ داشته ایم که کتاب های مختلف را تالیف کردند. برخی از کتاب ها مانند «بحارالانوار» علامه مجلسی و «قانون» ابن سینا جنبه دایر المعارفی» دارد؛ دانشمندان اسلامی بسیاری در فلسفه و پزشکی کتاب نوشتند. ابن سینا کتاب «شفا» و «قانون» را دارد. کتاب فلسفی «شفا» از ابن سینا، ویژگی قانون دارد. منظور من این است که فلسفه و پزشکی می توانند تداخل داشته باشند. فلسفه پزشکی روح است و فلسفه قانون پزشکی بدن است؛ از این جهت که فلسفه و پزشکی ارتباط عمیقی باهم دارند و متداخل در یکدیگرند. همچنین کتاب و علم آموزی از کتاب جایگاه بسیار بلند مرتبه ای دارد که از ۱۴۰۰ سال پیش از انسان جدا نبوده است.

برگزیدگان جشنواره کتاب و پایان نامه سال دانشجویی

در این مراسم از احمدرضا دهپور به عنوان «استاد راهنمای برتر» تجلیل شد. همچنین علامه فقید آیت الله عبدلله جوادی آملی و استاد مهدی محقق به عنوان «استاد خادم کتاب» تجلیل شدند. حجت الاسلام مرتضی جوادی آملی فرزند آیت الله عبدلله جوادی آملی به نمایندگی از پدر، لوح تقدیر و نشان ایشان را دریافت کرد.

سی ا مین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «ما همانیم که می خوانیم» از ۲۱ آبان ماه آغاز شده و تا ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱ ادامه دارد.

منبع: اخبار فرهنگی باشگاه‌خبرنگاران