منابع طرح «کتاب خوان ماه» ویژه بهمن معرفی شدند

...
خوراک دام تولید شده در این شرکت باعث شده است دامداران با صرف مقدار وزنی کمتر خوراک دام، به وزن مطلوبتری دست پیدا کنند
خبر گزاری صدا و سیما ؛ کتاب های «انقلابی تراز»، «زمستان بی شازده»، «مجموعه روز های انقلاب» و «وقتی بابا هست» به عنوان منابع طرح کتابخوان ماه، ویژه بهمن معرفی شدند.

منابع طرح «کتاب خوان ماه» ویژه بهمن ماه ۱۴۰۱ با هدف تبیین منویات رهبر معظ م انقلاب اسلامی برای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه، دسترسی همگانی به کتاب، لزوم معرفی کتاب های مفید برای پرورش فکری آحاد مختلف مردم جامعه و همچنین ارتقای فضائل اخلاقی و فرهنگ عمومی از طریق مطالعه کتاب های مفید و فاخر، در سطح کشور معرفی شد.

کتاب «انقلابی تراز باور ها و رفتار های مؤمن انقلابی در گفتمان امام خمینی و امام خامنه ای » درباره ویژگی های یک انقلابی تراز از منظر امامین انقلاب است. در یک دسته بندی کلان، این ویژگی ها به دو دسته باور ها و رفتار ها تقسیم شده و در ذیل هر یک از کلان دسته ها، زیر موضوعاتی بیان شده که در مجموع ویژگی های یک شخص مؤمن انقلابی در عرصه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی را در ساحت های مختلف فکری و عملی نشان می دهد.

رمان «زمستان بی شازده»  از دیگر کتابهای طرح کتابخوان ماه برای گروه سنی نوجوان نوشته شده است.

نویسنده داستان نوجوانی به نام رضا را روایت می کند که در جریان انقلاب اسلامی دچار تحول و انقلابی درونی می شود.
این کتاب ضمن ارجاعات تاریخی غیرمستقیم خود، حال و هوایی جذاب و پرهیجان دارد. خواننده نوجوان این کتاب همپای رضا در تب و تاب آن روز ها و در دوراهی رفتن و ماندن، تجربه ی تازه ای از تاریخ انقلاب و داستان های تاریخی را خواهد داشت.

«مجموعه روز های انقلاب» کتاب دیگری است که به مرور تاریخ ایران از گذشته های دور تا امروز و فراز و نشیب های آن پرداخته است؛ به خصوص دوران معاصر آنکه عصر تغییر و تحولات بنیادین نیز است. اتفاقات بزرگ و قابل توجهی هم چون پایان سلسله قاجاریه، آغاز سلطنت پهلوی، مشروطیت، ملی شدن صنعت نفت، کودتای ۲۸ مرداد و سرانجام انقلاب بزرگ اسلامی است .

مجموعه ی «روز های انقلاب» نمونه ای مثال زدنی و موفق از کتاب های تاریخ معاصر است که به قلم جمعی از برترین نویسندگان کودک و نوجوان همچون محمدرضا شرفی خبوشان، حسین نیری، داوود امیریان، معصومه سپهری، کاوه بهمن، جواد افهمی و نوشته شده است.

این کتاب به موضوعاتی نظیر «کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲»، «۱۶ آذر سال ۱۳۳۲»، «اعلام انقلاب سفید»، «فاجعه هجوم به مدرسه فیضیه»، «دستگیری امام خمینی و قیام ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲»، «تبعید امام به ترکیه و نجف»، «فاجعه سینما رکس آبادان»، «هجرت امام از نجف به پاریس»، «بازگشت امام خمینی به ایران»، «بیعت نیروی هوایی با امام خمینی»، «فرار شاه»، «روز پیروزی انقلاب اسلامی» و می پردازد.

«وقتی بابا هست» هم عنوان دیگر این طرح است. هیچ موهبتی برای کودک بالاتر از این نیست که رابطه ای گرم و صمیمی با والدین خود داشته باشد. «وقتی بابا هست» داستان ساده و زیبای یک تعامل دوستانه و عاشقانه ی پدر و دختری است؛ کتابی درباره ی جایگاه مهم نقش پدر در زندگی کودک؛ اینکه کودک پدر را چگونه می بیند و چه جایگاهی برای او قائل است. این کتاب همچنین می تواند الهام بخش پدرانی باشد که دوست دارند روابط با فرزندشان صمیمانه و عمیق باشد. به خصوص اگر به هر دلیلی نظیر طلاق یا فوت مادر در کانون خانواده حضور نداشته باشد.


منبع: اخبار فرهنگی ‌صداسیما