کتاب ترویج همجنسگرایی که در دولت قبل مجوز گرفت، اما در این دولت ممنوع شد

مدیر اداره کتاب در پاسخ به تعجب یک کاربر از مجوز گرفتن یک کتاب نوشته است: «این کتاب در دولت قبل مجوز گرفت و پارسال با نظارت پسینی از انتشار و توزیعش ممانعت شد.» این در حالی است که ممیزی باید قاعده‌مند باشد و در دولت‌های مختلف تفاوت نکند. ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد، یک بازوی اجرایی است که تایید محتوا و صدور مجوز آثار، مهم ترین وظیفه این اداره است. ممیزان این اداره باید براساس ضوابط نشر که در سال ۸۹ در شورای عالی انقلاب فرهنگی بازنگری شد و دارای مفادی کلی، چون تبلیغ و ترویج الحاد و اباحه گری، انکار یا تحریف مبانی، اشاعه فحشا، ترویج و تبلیغ روحیه خودباختگی در برابر فرهنگ و تمدن بیگانه و القای حس عقب ماندگی و تبلیغ صهیونیزم است، کتاب ها را بررسی کنند و اجازه انتشار به آثار بدهند یا در صورت نیاز توسط ناشر و نویسنده اصلاح شود. دقیقا محل بحث همین جاست که نوع ممیزی اداره کتاب با تغییر دولت ها و جریان های ادبی و سیاسی هم دچار تغییر و تحول می شود و سلیقه ها به میان می آیند و تا زمانی که قوانین و معیار ها تفصیل و شفاف نشود، این مسأله به قوت خود باقی خواهد ماند. 

اداره کتاب تنها ایستگاه بررسی محتوایی

نکته دیگری که وجود دارد بحث ممیزان است. یکی از مهم ترین نکات مسأله مالی برای کارشناسان اداره کتاب است.در هفته های گذشته نیز خبرگزاری فارس گزارشی با عنوان «ممیزان کتاب برای بررسی هر اثر چقدر پول می گیرند؟» منتشر کرد که می توانید اینجا بخوانید.

این در حالی است که تنها ایستگاهی که باید آثار را مورد بررسی قرار دهد تا آثاری با محتوای مناسب و به روز به بازار نشر و دسترس مخاطب قرار بگیرد، همین کارشناسی اداره توسعه کتاب و کتابخوانی است، اما در سطح بازار علاوه بر آثار غیرمجاز که به راحتی در چاپخانه های زیرزمینی به چاپ می رسند، آثاری را می بینیم که از اداره کتاب مجوز گرفته، اما به لحاظ محتوایی بعضا مورد تأیید نیست. حتی آثاری هم مجوز می گیرند که بعد از مدتی دومرتبه مجوزشان لغو می شود.

کتابی که می گویند ممنوع است، اما در بازار به فروش می رسد

محمدعلی مرادیان، مدیر اداره توسعه کتاب و کتابخوانی در پاسخ به توئیت یکی از مخاطبان که اثر «داستان های خوب برای دختران بلند پرواز» مجوزدار را مسأله دار دانسته، گفته است که اثر مورد نظر در سال گذشته در اجرای نظارت پسینی از انتشار و توزیعش ممانعت صورت گرفته است.

وقتی سرجو دانجلو کمونیست، ایتالیایی به زیر پای بوریس پاسترناک نویسنده و شاعر مشهور روسی نشست تا رمانی را که در حال نوشتنش بود به او بدهد تا در ایتالیا منتشر شود، هیچ کس فکرش را نمی کرد که رمان «دکتر ژیواگو» در نبردهای ایدئولوژیک بین شرق و غرب در سال های بعد از جنگ جهانی دوم یا دوران جنگ سرد به سلاحی قدرتمند تبدیل شود.

رمانی که شخصیت اولش همزاد پاسترناک بود. داستانی که با یک قصه دوران معاصر خود را روایت کرد و در کنار روایت هم توانست یک جریان اجتماعی علیه کمونیست در شوروی ایجاد کند. حالا بماند که سازمان سیا پشت این اثر بود تا در هلند و واشنگتن به چاپ برسد تا به شوروی فرستاده شود.

حواسمان به ادبیات و کتاب باشد

در متن بالا باید به این نکته توجه کرد که علاوه بر جنگ های نظامی، جنگ های نظری چون تهاجم فرهنگی صورت می گیرد. طبیعی است که در حوزه نشر نیز آثاری با هدف تأثیرگذاری روی مخاطب به صورت قانونی و غیرقانونی تولید و منتشر می شود. مهم ترین بخش از این جامعه هدف نیز نوجوانان هستند. اگر نگاهی به آثار حوزه نوجوان داشته باشیم، می بینیم که آثار ترجمه ای و تألیفی با موضوعات وحشت، انتقال حس ناامیدانه و سیاه نمایی، زامبی، عاشقانه ، قتل، فمنیستی، همجنسگرایی و ... بی وقفه تولید می شوند و اگر حواس ممیزان ما جمع نباشد، این آثار ترویجی به راحتی در دسترس عموم مخاطبان نوجوان قرار می گیرد.

نظارت پیشینی خوب باشد، کفایت می کند

تصویر بالا نیز برشی از همین جور کتاب ها اما از ناشری دیگر است همین مسأله هم مدیریت محتوایی را سخت تر می کند؛ چرا که یک اثر را چند ناشر می توانند چاپ کنند که در یکی از سکوهای کتاب الکترونیک به فروش می رسد و اصطلاحات جنسی نیز به راحتی در آن به کار رفته است. نکته جالب آن که این اثر برای رده سنی نوجوانان است

نظارت پیشینی آثار اگر با دقت و توجه لازم و البته با چهارچوب و قاعده مشخصی صورت بگیرد تا در رفت و آمد دولت ها برخورد سلیقه ای صورت نگیرد، دیگر نیازی به نظارت پسینی نخواهد بود؛ چرا که اگر اثری منتشر شود، جمع آوری نسخه فیزیکی و محتوای منتشرشده اش به مراتب سخت تر از کاری است که باید در اداره کتاب صورت می گرفت.

پایان پیام/

منبع: فارس‌نیوز