دعوت ابوذر بیوکافی از پژوهشگران برای تحقیق درباره هوش مصنوعی و مداحی

ابوذر بیوکافی دبیر میز آینده‌نگاری اندیشکده هیأت با طرح مسئله تأثیر هوش مصنوعی بر ستایشگری‌ اهل‌بیت علیهم‌السلام، پژوهشگران را به تحقیق در این زمینه دعوت کرد. ...

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، ابوذر بیوکافی دبیر میز آینده نگاری اندیشکده هیأت سازمان هیأت و تشکل های دینی در یادداشت کوتاهی که در اختیار خبرگزاری فارس گذاشت به موضوع تأثیر هوش مصنوعی بر ستایشگری اهل بیت علیهم السلام پرداخت و نوشت:

به نظر می رسد با توجه به اتفاقاتی که در جهان امروز درحال رخ دادن است و تأثیر شگرف تکنولوژی بر زندگی، موضوع جهان آینده و نقش مکاتب الهی در این درگیری  از مهم ترین مسائل و دغدغه های جامعه مومن خواهد بود.

این که آیا می توانیم جلوی تحولات را بگیریم؟ یا نوع برخورد ما با این تحولات چگونه باید باشد؟ می تواند از مهمترین موضوعات مورد مناقشه در جامعه مؤمنان دانست.

به نظر آنچه که در این باره از رفتاری انفعالی جلوگیری می کند، آینده نگری است، یا به زبان دیگر تصویر درستی از آینده داشتن و سناریو های لازم برای آینده آماده کردن.

اینها همه مقدمه ای بود که بگویم جامعه نورانی و با صفای ستایشگران اهل بیت علیهم السلام نیز از تأثیرات تکنولوژی بر حوزه کاری خود مستثنی نیستند. یکی از مسائلی که باید از امروز درباره اش فکر کرد و به آن پرداخت، هوش مصنوعی است.

همانطور که در مداحی و هیأت شاهد ورود تکنولوژی در سال های اخیر بودیم و بحث هایی زیاد بین طرفداران سنت ها و مدرنیته در این زمینه در گرفت. باید گفت هوش مصنوعی به زودی وارد چنین محیطی خواهد شد و جزو مسائل جدید خواهد بود.

پیشنهاد می کنم از امروز به «تصویری آینده نگارانه از تأثیرات هوش مصنوعی بر ستایشگری و مناسک دینی» بپردازیم و با توجه به این پیشران، پاسخ به این سؤال توسط اندیشمندان و صاحب منصبان ضروری به نظر می رسد.

آینده ستایشگری اهل بیت علیهم السلام  با فراگیری هوش مصنوعی چگونه خواهد بود؟ دعوت می کنم محققان و دانشگاهیان و ستایشگران اهل بیت ع در این زمینه تحقیق و پژوهش داشته باشند تا در آینده نزدیک، نقش فعال و کنش گری در این زمینه داشته باشیم.

پایان پیام/

منبع: فارس‌نیوز