چرا رهبر، حضرت زهرا س را الگوی همسر رزمندگان دفاع مقدس می دانند؟

رهبر معظم انقلاب، درباره حضرت زهرا(س) الگوی جوانان فرموده‌اند: «او خانمی است که در خانه نشسته و شوهرش مرتب در جبهه است و اگر در جبهه نباشد، جبهه لنگ می‌ماند. ببینید انسان چقدر روحیه قوی می‌خواهد داشته باشد تا بتواند این شوهر را تجهیز کند.» ...

به گزارش خبرنگار حوزه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، در ۸ سال دفاع مقدس زنان یکی از دو قطب جنسیتی مقاومت در برابر تجاوز بعثی ها بودند. آن ها هر کاری از دستان زنانه شان برمی آمد، انجام می دادند، اما ببینیم رهبر معظم انقلاب در سخنرانی سال ۱۳۷۷  در جمعی از جوانان چه طور یکی از رایج ترین کارهای زنان دوران جنگ تحمیلی را به الگوبرداری از حضرت زهرا سلام الله علیها ربط می دهند:  

الگوی زنانی که همسرشان به جبهه می روند

یک وقت انسان فکر می کند که شوهرداری، یعنی انسان در آشپزخانه غذا را بپزد، اتاق را تر و تمیز و پتو را پهن کند و مثل قدیمی ها تشکچه بگذارد که آقا از اداره یا از دکان بیاید

شوهرداری که فقط این نیست. شما ببینید شوهرداری فاطمه زهرا سلام الله علیها چگونه بود. در طول ۱۰ سالی که پیامبر در مدینه حضور داشت، حدود ۹ سالش حضرت زهرا و حضرت امیرالمؤمنین علیهماالس لام با همدیگر زن و شوهر بودند. در این ۹ سال، جنگ های کوچک و بزرگی ذکر کرده اند، حدود ۶۰ جنگ اتفاق افتاده، که در اغلب آن ها هم امیرالمؤمنین علیه الس لام بوده است. حالا شما ببینید، او خانمی است که در خانه نشسته و شوهرش مرتب در جبهه است و اگر در جبهه نباشد، جبهه لنگ می ماند، این قدر جبهه وابسته به اوست، از لحاظ زندگی هم وضع روبه راهی ندارند؛ همان چیزهایی که شنیده ایم: «و یطعمون الط عام علی حب ه مسکینا و یتیما و اسیرا ان ما نطعمکم لوجه الله»؛ یعنی حقیقتا زندگی فقیرانه محض داشتند؛ در حالی که دختر رهبری هم هست، دختر پیامبر هم هست، یک نوع احساس مسئولیت هم می کند.

 حضرت زهرا برای تجهیز همسرش در جنگ چه می کرد؟

ببینید انسان چقدر روحیه قوی می خواهد داشته باشد تا بتواند این شوهر را تجهیز کند، دل او را از وسوسه اهل و عیال و گرفتاری های زندگی خالی کند، به او دلگرمی دهد، بچه ها را به آن خوبی که او تربیت کرده، تربیت کند. حالا شما بگویید امام حسن و امام حسین علیهما الس لام، امام بودند و طینت امامت داشتند؛ زینب علیه السلام که امام نبود. فاطمه زهرا سلام الله علیها او را در همین مدت ۹ سال تربیت کرده بود. بعد از پیامبر هم که ایشان مد ت زیادی زنده نماند.
 
این طور خانه داری، این طور شوهرداری و این طور کدبانویی کرد و این طور محور زندگی فامیل ماندگار در تاریخ قرار گرفت. آیا این ها نمی تواند برای یک دختر جوان، یک خانم خانه دار یا مشرف به خانه داری الگو باشد؟ این ها خیلی مهم است.»

پایان پیام/

منبع: فارس‌نیوز