بودجه وزارت میراث فرهنگی در سال ۱۴۰۳ تقویت می شود

...

حمیدرضا حاجی بابایی، در چهارمین نشست تخصصی و کارگاه آموزشی معاونان میراث فرهنگی استان ها که با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی در محل سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته در سفری به ارمنستان از پروژه ساخت سریال سلمان فارسی بازدید کردم. آنجا با کارگردان و عوامل صحبت کردم و کارگردان نظرش این بود که عظمت و جایگاه ایران در این سریال به خوبی نشان داده خواهد شد. این سریال به خوبی می تواند تمدن و فرهنگ غنی ایرانی را نشان دهد و این سریال به تنهایی خودش یک موزه است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: تعداد زیادی آثار ثبت جهانی داریم که در دنیا بی نظیر است. کافی است این آثار تاریخی ارزشمند را به دنیا و همچنین به جوانان و نوجوانان خود معرفی کنیم. این ها بسیار ارزشمند است و همه باید برای صیانت و نیز معرفی آن ها کمک کنیم.

او اضافه کرد: شخصیتی به نام مهندس ضرغامی در این وزارتخانه مسئولیت وزارت را دارد که دارای ظرفیت های بزرگی است و می تواند کار های بزرگی را در این حوزه انجام دهد. ما قله های زیادی در کشور داریم. افتخارات بزرگی داریم که این ها باید معرفی شود.

او ادامه داد: ما در واقع مشکل بودجه نداریم و می توانیم بودجه اختصاص دهیم. نه تنها پول کم نداریم بلکه زیاد هم داریم، اما به نظر می رسد ریل گذاری در حوزه تخصیص بودجه اشتباه است. دولت و مجلس باید با هم در این باره کمک کنند و با یک برنامه ریزی دقیق و مناسب بتوانیم بودجه مناسب به حوزه های مختلف از جمله میراث فرهنگی تخصیص دهیم تا بتوانیم از آثار فرهنگی تاریخی صیانت کنیم و آن ها را به خوبی معرفی کنیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: جایگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سیاست های کلان ما، تعریف نشده است در حالی که هر سه حوزه این وزارتخانه می تواند از نفت بیشتر درآمد برای کشور داشته باشد. آثار تاریخی زیادی داریم برخی از این ها ثبت ملی و جهانی شده اند. این آثار فرصت بسیار مناسبی برای درآمدزایی است.

حاجی بابایی گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مظلوم واقع شده است. مجلس و دولت باید کمک کنند. آثار تاریخی ما حیف هستند این ها باید حفظ شوند. ما در مجلس هر کاری از دست مان برآید انجام خواهیم داد. به عنوان مثال تکمیل موزه های منطقه ای بسیار مهم است در مجلس یک تصمیمی باید گرفته شود که به عنوان مثال موزه های منطقه ای در کشور تکمیل شود.

حاجی بابایی در پایان صحبت های خود با بیان خاطراتی از شهید سلیمانی یاد و خاطره این سردار سرافراز را گرامی داشت و خاطرنشان کرد: نظمی که آمریکا در دنیا درست کرده بود با مدیریت شهید سلیمانی بهم ریخت. سردار سلیمانی یک مکتب است و او تنها یک فرمانده نظامی نبود. او هرجا رفت یک قله درست کرد و توانست کار های بزرگی را انجام دهد.

 

منبع: اخبار فرهنگی باشگاه‌خبرنگاران