دوره سیزدهم «چند شب» آغاز شد

...

سیزدهمین دوره از پروژه موسیقایی «چند شب» شامگاه روز چهارشنبه بیستم دی ماه بعد از چهار سال وقفه در برگزاری این رویداد، با حضور تعدادی از نوازندگان موسیقی ایرانی و استقبال خوب مخاطبان این حوزه موسیقایی، در تالار رودکی تهران آغاز شد. 

مجموعه کنسرت های «چندشب» به مدیریت افشین معصومی از تیرماه سال ۱۳۹۶ با هدف یادآوری ریشه های اصلی موسیقی در دوره های مختلف طراحی و برگزار شده که در هر دوره به یک، دو یا چند ساز از حوزه موسیقی ایرانی، کلاسیک و نواحی و بخش های دیگری از گونه های موسیقی پرداخته می شود. 

در شب اول فصل سیزدهم این رویداد موسیقایی که طی روز های بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم دی ماه ۱۴۰۲ در قالب پروژه «چندشب موسیقی ایرانی» پیش روی مخاطبان قرار می گیرد، ابتدا بهمن فریاد رس نوازنده کمانچه و حمید قنبری نوازنده ساز های کوبه ای در قالب یک کنسرت دو نوازی قطعاتی را به صورت بداهه پیش روی مخاطبان قرار دادند. 

بهمن فریادرس نوازنده کمانچه، آهنگساز و مدرس موسیقی از جمله هنرمندانی است که طی سال های اخیر علاوه بر حضور مستمر در عرصه نوازندگی و تدریس سرپرستی گروه موسیقی «آوای سپهر» به خوانندگی وحید تاج را هم به عهده داشته و تاکنون کنسرت های متعددی را در حوزه موسیقی ایرانی پیش روی مخاطبان قرار داده است. 

نوازندگی در بیش از ۴۰ آلبوم موسیقی، آهنگسازی بیش از ۱۰ آلبوم موسیقی دستگاهی و موسیقی محلی و اجرا های متعدد در داخل و خارج از کشور از جمله دانمارک، نروژ، سوئد، آلمان، اتریش، مجارستان، روسیه، چین، یونان، آذربایجان، قزاقستان، مجارستان، عراق، سلیمانیه از دیگر فعالیت های وی است. ضمن اینکه دونوازی کمانچه همراه اردشیر کامکار در آلبوم «هه وناز» با صدای حشمت رجب زاده، آلبوم «پرواز و آواز» به آهنگسازی بهمن فریادرس و صدای وحید تاج برنده جایزه باربد موسیقی دستگاهی با کلام سی و ششمین جشنواره فجر از جمله آثار اوست. 

حمید قنبری نوازنده ساز های کوبه ای نیز یکی از هنرمندان فعال عرصه موسیقی است که تاکنون فعالیت های مستمری در حوزه نوازندگی، پژوهش، تالیف، آهنگسازی و تدریس ساز های کوبه ای داشته است. هنرمندی که طی این سال ها ضمن فراگیری نزد استادانی، چون بهمن رجبی و سایرهنرمندان صاحب نام عرصه تمبک نوازی علاوه بر سرپرستی گروه «کلون زمان» با گروه هایی، چون «آفتاب»، «مهرپویا»، «آفاق»، «آوا»، «باران»، «سور» و «مهتاب» و همچنین خوانندگان و هنرمندانی، چون محمدرضا شجریان در گروه «شهناز»، حسین علیزاده، علیرضا قربانی، سالارعقیلی، محمد معتمدی، وحید تاج، فرهاد فخرالدینی و حسین علیشاپورفعالیت هایی را پشت سرگذاشته است. 

اجرای دوم اولین شب از برگزاری سیزدهمین دوره پروژه «چندشب» به هنرنمایی احسان ذبیحی فر نوازنده کمانچه اختصاص داشت که این هنرمند در قالب یک پروسه زمانی بیست دقیقه ای قطعاتی را به صورت بداهه پیش روی مخاطبان قرار داد. 

احسان ذبیحی فر از آهنگسازان و نوازندگان باسابقه موسیقی ایرانی درعرصه نوازندگی کمانچه و قیچک است که علاوه بر فراگیری موسیقی در حوزه های دانشگاهی نزد هنرمندان و مدرسان شناخته شده این عرصه از جمله اردشیرکامکار، درویش رضا منظمی، هادی منتظری، شریف لطفی، وارطان ساهاکیان، محسن الهامیان، هوشنگ کامکار، داریوش طلایی، محمدرضا لطفی، ساسان فاطمی و هومان اسعدی به فراگیری موسیقی پرداخته است. 

از جمله فعالیت های اجرایی ذبیحی فر درعرصه موسیقی می توان به تالیف چندین کتاب پژوهشی و دانشگاهی در حوزه نوازندگی، حضور مستمر در بسیاری از کنسرت های داخلی و خارجی، سرپرستی گروه هایی، چون «مهتاب» و «چهارگان»، حضور در آلبوم هایی، چون «سایه روشن مهتاب» به خوانندگی بیژن کامکار، «هیچ مگو» به خوانندگی مجتبی عسگری، «ابروکمان» به خوانندگی محمد معتمدی، «روایت ابوعطا» با همراهی محمدرضا ابراهیمی، امیرعباس ستایشگر و سیامک جهانگیری، «آن روزها» به خوانندگی فریدون پور رضا، بهرام باجلان، مجتبی عسگری و وحید تاج و همکاری با گروهایی، چون «عبدالقادر» در مجموعه «شوق نامه» بازسازی و اجرای آثار منسوب به عبدالقادر مراغی به سرپرستی محمدرضا درویشی و هنرمندان شاخص دیگر اشاره کرد. 

اما اجرای پایانی اولین شب از برگزاری دوره سیزدهم پروژه موسیقایی «چند شب» به تک نوازی عود شهرام غلامی اختصاص داشت که وی در قالب اجرای چند قطعه بی کلام آثاری را به صورت بداهه پیش روی مخاطبان قرار داد. 

شهرام غلامی هم از جمله هنرمندان موسیقی ایرانی در عرصه نوازندگی عود است که فراگیری این ساز را نزد هنرمندانی، چون مرحوم منصور نریمان آموخته است. ضمن اینکه حضور در عرصه های مختلف و حرفه ای نوازندگی از جمله ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری فرهادفخرالدینی، همکاری با شهرام ناظری در گروه «مولوی»، مرحوم پرویز مشکاتیان در گروه «عارف»، حمید متبسم از دیگر فعالیت های این هنرمند محسوب می شوند. 

این نوازنده طی سال های اخیر در پروژه های مختلف موسیقایی از جمله آلبوم «دیرینه خواه»، «دایره ها» و «سه نوازی یک روز» با همراهی پژمان حدادی و بسیاری از آلبوم ها و کنسرت های دیگر حضور موثری داشته است. 

دوره سیزدهم «چند شب» به مدیریت و تهیه کنندگی افشین معصومی روز پنجشنبه بیست و یکم دی ماه با اجرای نازنین غنی زاده نوازنده کمانچه، میلاد محمدی نوازنده سنتور، سامر حبیبی نوازنده کمانچه و آرش فرهنگفر نوازنده تمبک و روز جمعه با اجرای پویان عطایی نوازنده سنتور و سهیل الهدادیان نوازنده تمبک، مرتضی صنایعی نوازنده نی و حسام اینانلو نوازنده کمانچه، پارسا نظری نوازنده کمانچه و فرزانه مهدی زاده نوازنده کمانچه در تالار رودکی تهران پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

منبع: اخبار فرهنگی باشگاه‌خبرنگاران