تنوع ژانر در جشنواره فیلم فجر۴۲

...

با توجه به اسامی فیلم های حاضر در جشنواره بین المللی فیلم فجر امسال، در نگاه اول آنچه به چشم می آید تنوع و تکثر فیلم در باره موضوعات مختلف است. چهل و دومین جشنواره فیلم فجر طیف گسترده ای از فیلم های را شامل می شود که با توجه به حملات سال گذشته به این رویداد فرهنگی و هنری، حقیقتا غبطه برانگیز است و پیداست که سازمان سینمایی تنها به فکر تهیه فیلم برای پر کردن جدول اکران فیلم در بخش های مختلف جشنواره نبوده است بلکه به فکر رنگارنگی چیدمان کنداکتور اکران فیلم ها در سال آینده نیز بوده است.

 بخش زیادی از فیلم های حاضر در جشنواره برای اکران در سال بعد تدارک دیده شده اند. در سال های گذشته تنها به برخی فیلم ها بها داده می شد و گونه های دیگر نادیده گرفته می شدند. اما امسال برخلاف تصور نه تنها جشنواره با دست پر آمده بلکه از یک تنوع حداکثری در اغلب گونه ها هم برخوردار است. برخلاف ادعا های مطرح شده مبنی براینکه جشنواره امسال فیلم های یکسان و یکدست خواهد داشت فیلم های اعلام شده از سوی هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر نشان می دهد که اتفاقا جشنواره فیلم های متنوعی و متفاوتی دارد و به طبع آن گیشه و مخاطب بیشتری هم خواهد داشت. به عبارت بهتر جشنواره امسال فارغ از تلاش هایی که برای کمرنگ جلوه دادن آن می شود، مردمی ترین جشنواره ای است که در این سال ها برگزار شده است چرا که سلیقه و ذائقه مخاطب را در نظر گرفته است. 

از بین ۳۳ فیلمی که برای جشنواره امسال در بخش اصلی و فیلم اولی ها معرفی شده تنوع مناسب و چشمگیری از انواع فیلم ها وجود دارد.  آنچه که در نگاه کلی مشخص است در این دوره از جشنواره، فیلم ها در ژانر های گوناگون دیده می شود. از فیلم های خانوادگی و اجتماعی گرفته تا فیلم های تاریخی، کودک و نوجوان، ورزشی، سیاسی، جنایی و دفاع مقدسی همه و همه آثاری هستند که در لیست فیلم های انتخاب شده برای جشنواره فجر امسال دیده می شوند. 

در کل می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که سازمان سینمایی برای اکران سال آینده سفره رنگینی را پیش بینی کرده است و بخش عمده ای از این محصولات به خاطر ویژگی هایی که در داستان و در ساخت و اجرای آن وجود دارد، این توانایی را دارند که مخاطبان زیادی را به گیشه های سینما بکشانند.

جشنواره فجر امسال مطمئنا نتیجه یک برنامه ریزی درازمدت و مستمر از سوی مدیران سینمایی کشور بود که علیرغم همه بدخواهی ها و انبوه اتفاقات ناخوشایند جامعه، توانسته این حجم از فیلم را برخلاف همه پیش بینی های فضاسازان مجازی آماده نمایش کند. تا همین جا جشنواره خط بطلانی بر نظریه مرگ سینما کشیده است چیزی که اصلا خوشایند رسانه های معاند و برخی سلبریتی های به آخر خط رسیده نیست.

منبع: اخبار فرهنگی باشگاه‌خبرنگاران