تقدیر سرپرست حجاج ایرانی از  عملکرد خادمین فرهنگی اهل سنت

در دیدار با مدیریت اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری صورت گرفت؛ ...
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به برخی از برنامه های اجرا شده توسط مدیریت اهل سنت بعثه، اظهار داشت: امسال خادمین فرهنگی اهل سنت عملکرد خوبی داشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار با مدیریت اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری و اعضای شورای افتاء اهل سنت به ایفای درست مسئولیت های شورای افتاء اشاره کرد و اظهار داشت: مدیریت اهل سنت بعثه و شورای افتاء در حج ۱۴۰۳ نقش بسیار خوبی ایفا کردند و این دو بخش با وجود تعداد کم نیروی انسانی، از چشم انداز وسیعی برخوردار و افق روشنی دارند.

وی با اشاره به اینکه وحدت، انسجام وهماهنگی موجود میارن مردم ایران را در دیگر کشورهای اسلامی سراغ نداریم، عملکرد خادمین فرهنگی اهل سنت در حج امسال را خوب توصیف کرد و گفت: این خادمان فرصت های بسیار خوبی را برای مشارکت همه زائران در فعالیت های بعثه فراهم، مدیریت و زمینه سازی کردند که به عنوان مثال انجام درست و دقیق مراسم برائت از مشرکین از آن جمله بود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه با اشاره به برخی از برنامه های اجرا شده توسط مدیریت اهل سنت بعثه، نکاتی را درباره بهبود طرح دبیران حج اهل سنت، فعالیت معینه های ثابت و برگزاری نشست های علمی یادآور شد و گفت: در راستای صحبت از وحدت میان شیعه و سنی پیشنهاد استفاده ازعبارت «وحدت اسلامی» را بیان کرد. اساسا این وحدت فرزند طبیعی اسلام است و همگرایی در آن تنیده شده است وقرآن نیز همواره تأکید بر اصل «واعتصموا بحبل الله» دارد که دستور خداوند است.

سرپرست حجاج ایرانی با تقدیر از مدیریت اهل سنت در بخش ارزیابی عملکرد، تصریح کرد: تقویت مدیریت اهل سنت بعثه را همانند سایر بخش ها وظیفه خود می دانم و بازخورد آن را هم در حج امسال شاهد بودم.

حجت الاسلام والمسلمین نواب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هوشمندی امام خمینی ره در کاربرد واژه ها بیان کرد: همان طور که مولوی اسحاق مدنی از امام امت یاد کردند انصافا امام، یگانه دوران بود. امام راحل در سخرانی هایشان در انتخاب واژه ها از بهترین عبارت ها استفاده می کردند.

برپایه این گزارش، در ابتدای این دیدار حجت الاسلام هادی اکبری مدیریت اهل سنت بعثه با تأکید بر اینکه هر سال فضای همدلی و کار مشترک و گروهی در مورد مسائل اهل سنت ارتقا پیدا می کند، اظهار داشت: تعامل با عزیزان اهل سنت همواره سازنده بوده است و هرچند از نظر نیروی انسانی کم بودیم ولی با برنامه ریزی و مدیریت کارهای بزرگی انجام شد.

وی یادآور شد: اعضای شورا افتاء با سعه صدر به تفاوت نظرها گوش دادند و موضوعات را حل و فصل کردند. امروز هدایت کار به دست مدیریت اهل سنت و انجام تمام کارها توسط عزیزان اهل سنت است.

وی با اشاره به برگزاری نشست علمی اهل سنت در روزهای آینده افزود: در پی فراخوان داده شده بیش از ۵۰ مقاله دریافت و دو گروه علمی آنها را ارزیابی کردند. در نهایت ۱۲ مقاله ارزنده و پنج مقاله هم برتر شناخته شدند که از صاحبان آن ها تقدیر خواهد شد.

حجت الاسلام اکبری در پایان بر ضرورت بهره مند شدن از ظرفیت ارتباطات بین الملل سخن گفت و یادآور شد که نرم افزاری برای ارتباط با رابطین اهل سنت فراهم و در آینده از آن استفاده خواهد شد.

بنابراین گزارش، در بخش دیگر این دیدار، مولوی محمد اسحاق مدنی رئیس شورای افتاء اهل سنت با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی ایران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مدیریت اهل سنت بعثه موارد مرتبط با اهل سنت را به صورت واقعی و بر مبنای امور تقریب پیگیری می کنند، ادامه داد: من سه دوره در مجلس خبرگان رهبری نماینده بودم و به یاد ندارم که امام خمینی ره حتی یک کلمه هم گفته باشند که به کام من به عنوان یک اهل سنت تلخ بیاید به این دلیل که ایشان همواره بر اشتراکات تأکید داشتند و بقا و آبروی نظام در گروی وحدت شیعه و سنی است.

مولوی اسحاق مدنی افزود: رفتار صادقانه ضرورت تمام امور است و اگر حرفی بزنیم و در عمل طور دیگری رفتار کنیم بوی نفاق می دهد و سلب اعتماد می کند. جمهوری اسلامی ایران در این زمینه هزینه کرده است و برای همین است که دنیا از وحدت شیعه و سنی وحشت دارد.

وی افزود: جمع شدن مسلمانان جهان در حج ظرفیت خوبی است و پیشنهاد می کنیم امکاناتی فراهم بشود تا با مسلمان کشورهای دیگر ارتباط بگیریم.

این روحانی اهل سنت گفت: اینکه شیعه، شیعه بماند و سنی، سنی بماند اصل است و هردو باید برای وحدت کار کنند.

منبع: اخبار مذهبی مهرنیوز