۱۰ اشتباه رایج که در مراقبت از موهایمان مرتکب می شویم

...

در بحث مراقبت از مو ها همه ی ما می دانیم که ممکن است محصولی که برای مو های دیگران مؤثر بوده، برای ما اصلا اینگونه نباشد. اما اشتباهات مشترکی هم هست که ما هر روز یا گهگاه در مورد مو های خود مرتکب می شویم. به همین دلیل است که با وجود انواع مراقبت ها و رسیدگی ها، موهایمان باز هم آنطور که باید نیستند.

در ادامه از اشتباهات رایجی خواهیم گفت که مانع دستیابی به مو های خوب و سالم می شوند.

۱- موهایتان را مرتب نوک گیری نمی کنید

حتی اگر قصد بلندکردن موهایتان را داشته باشید هم باید آن ها را مرتب نوک گیری کنید. نکته اینجا است که نوک گیری، ظاهر سالم تری به مو ها می دهد، باعث می شود مو ها پ رتر دیده شود و برای رشد مو ها هم مفید است، چون شما را از بخش های آسیب دیده ی موهایتان خلاص می کند. لازم نیست زود به زود موهایتان را کوتاه کنید. به گفته ی کارشناسان، هر ۱۲ هفته یک بار، نیم سانتیمتر نوک گیری مو ها کفایت می کند.

۲- از نرم کننده مو استفاده نمی کنید

نرم کننده بخشی از روتین شستشوی مو ها است. استفاده از نرم کننده ضروری است، چون مو ها را نرم می کند و، چون بر اثر استفاده از شامپو و دیگر عوامل، تعادل تولید چربی برهم می خورد، نرم کننده این تعادل را بازمی گرداند. گرچه از نرم کننده معمولا بلافاصله بعد از شامپو استفاده می شود، اما گفته می شود اگر نرم کننده را قبل از شامپو بزنید، مو ها پرپشت تر به نظر می رسند.

۳- به اندازه ی کافی آب نمی خورید

ما می دانیم که به دلایل زیادی باید مراقب میزان آبی که روزانه می نوشیم باشیم، اما چیزی که نمی دانیم این است که نوشیدن به اندازه ی آب برای موهایمان هم مفید است. تحقیقات نشان داده آب یکی از عواملی است که در رشد مو ها نقش دارد. به همین دلیل ممکن است در صورتی که به اندازه ی کافی آب ننوشید، موهایتان دیگر رشدی نداشته باشند.

۴- از محصولات خیلی قوی استفاده می کنید

قبل از زدن هر محصولی به موهایتان، باید از مواد تشکیل دهنده ی آن مطلع شوید. برخی مواد هستند که باید از آن ها دوری کنید، مانند محصولاتی که بر پایه ی سیلیکون و الکل هستند، موادی که علت اصلی آسیب دیدگی مو های شما هستند. به خاطر داشته باشید که همواره باید با مو های خود با ملایمت رفتار کنید و از چیزی استفاده کنید که بهترین تأثیر را برای آن داشته باشد.

۵- موهایتان را زیاد برس می کشید

مانند هر کار دیگری که با مو های خود انجام می دهید، برس کشیدن مو ها هم باید به شکل صحیح انجام شود. برس کشیدن مو ها باعث تحریک پوست کف سر می شود، امری که به رشد مو ها می انجامد، اما کارشناسان متوجه شده اند که برس بیش از اندازه می تواند باعث ریزش مو ها شود. به همین دلیل توصیه می کنند بیشتر از دو بار در روز موهایتان را برس نکشید، یک بار صبح و یک بار شب.

۶- با موی خیس می خوابید

به احتمال زیاد برایتان پیش آمده که خسته از حمام بیرون آمده و با مو های خیس خوابیده باشید. همه ی ما این کار را مرتکب شده ایم. اما این کار به مو ها صدمه می زند، چون مو وقتی خیس است در شکننده ترین و ضعیف ترین حالت خود قرار دارد. به همین دلیل مستعد آسیب دیدگی است. به علاوه، گرمای سرتان و رطوبت طولانی مدت مو ها باعث رشد باکتری هایی می شود که شوره سر را ایجاد می کنند.

۷- از وسایل حرارتی حالت دهنده ی مو زیاد استفاده می کنید

تغییر مدل مو های خود وسوسه انگیز است و به همین دلیل خودداری از استفاده از وسایل حرارتی حالت دهنده ی مو کار دشواری به نظر می رسد. با این حال، می توانیم تعداد دفعات استفاده از این وسایل را کم کنیم تا سلامت موهایمان حفظ شود. اما اگر متوجه نشانه هایی مبنی بر آسیب دیدن موهایتان شدید، مثل گره خوردن مو ها یا خشکی بیش از اندازه ی آن ها، یعنی وقتش رسیده این وسایل حرارتی را برای مدتی کنار بگذارید و به موهایتان برسید.

۸- دمای آبی که با آن حمام می کنید مناسب نیست

نامناسب بودن دمای آب در هنگام استحمام می تواند برای مو ها بسیار مضر باشد، چون در هر مرحله، آب باید دمای مشخصی داشته باشد. از آنجایی که آب داغ باعث باز شدن منافذ پوست و پاکسازی کامل آن ها می شود، بهتر است با آب داغ کف سر خود را ماساژ دهید و موهایتان را بشویید. اما نرم کننده را با آب سرد بشویید تا رطوبت در موهایتان بماند.

۹- به اندازه ی کافی پروتئین مصرف نمی کنید

مواد غذایی پروتئینی هم برای مو ها مفید هستند، به همین دلیل اگر به دنبال مو هایی بلند، محکم و درخشان هستید، به چیز هایی که می خورید آگاه باشید. مو ها از پروتئین ساخته شده اند، به همین دلیل، مصرف مواد غذایی پروتئینی مو ها را محکم تر و درخشان تر می کند.

۱۰- از روغن های گرم استفاده نمی کنید

روغن های گرم برای مو ها بسیار مفید هستند و کافی است روغن مناسب برای نوع و جنس موهایتان را پیدا کنید. چیزی که با اطمینان می دانیم این است که استفاده از روغن های گرم بهترین راه برای حفظ و تغذیه ی مو های خشک و شکننده است. این کار را می توانید در خانه یا آرایشگاه انجام دهید.

منبع: روزیاتو

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران