پاسخ به چند شبهه فضای مجازی درباره حمله تنبیهی به اسرائیل

...

عملیات گسترده پهپادی و موشکی ایران علیه رژیم صهیونیستی در همان دقایق اول به چشم همه دنیا آمد و نام ایران پس از مدت کوتاهی ترند یک توئیتر شد. آن شب فقط ایران نبود که تاصبح پلک روی هم نگذاشت از آسیا تا آمریکا همه به تماشای اقتدار ایران نشستند و از ملتی گفتند که قدرت پوشالی اسرائیل را درهم شکست، گنبد آهنینش را هم همینطور ایران عزیزمان و سربازانش قهرمان همه آنهایی شد که در گوشه گوشه جهان، سال هاست غصه فلسطین و مردمش را به دل می کشند. 

اما این چیزی نبود که دشمن بتواند تحمل کند، خیلی زود لشکر رسانه های معاند در فضای مجازی به صف شدند تا شیرینی این انتقام و وعده صادق را در کام مردم تلخ کنند، این اقتدار را کوچک بشمارند و هول و هراس به جان مردم بی اندازند. گرچه زور موشک های بالستیک و پهپاد های شاهدمان به خبر های دروغ و وارونه و تحلیل های مغرضانه شان چربید، اما از آنجایی که دشمن دست از مایوس سازی مردم برنخواهد داشت با محمدعلی صمدی پژوهشگر حوزه مقاومت به گفتگو نشسته ایم تا از شبهه های بی پایه و اساسی بگویم که به وسیله آن دشمن قصد دارد فضای ذهنی مردم را مسموم کند.

این پایان جنگ بود نه آغاز آن

گرچه پاسخ ایران به رژیم صهیونیستی پاسخی دفاعی، مشروع و قاطع بود تا حجت را بر صهیونیست ها تمام کند که نمی توانند ذره ای به خاک ایران مان دست درازی کنند حتی اگر این خاک به وسعت کنسولگری ایران در کشور دیگری باشد. اما لشکر سایبری دشمن سعی داشت ایران را شروع کننده جنگ نشان بدهد و مردم را از ایجاد جنگ، تبعات آن و شکست ایران بترسانند. هول و هراس شروع جنگ با اسرائیل گرچه شگرد موفقی نبود، اما برخی از مردم و خانواده هایشان را نگران کرد. 

محمدعلی صمدی این تحلیل های مغرضانه را نوعی لجن پراکنی در فضای مجازی می داند و می گوید: «حتی یک درصد احتمال جنگ تمام عیار و گسترده وجود ندارد. طرفین می دانند که چه کاری انجام داده اند و چه جوابی دریافت خواهندکرد. هم رژیم صهیونیستی می داند که شروع کننده خودش بوده و به یک منطقه دیپلماتیک که جزئی از قلمرو کشور دیگری محسوب می شود حمله کرده با عنایت به این که تصور می کرده جواب ایران مختصر و کم ضرر خواهد بود. ایران هم می داند که در پاسخ به حمله به یک منطقه دیپلماتیک بنا نیست یک جنگ تمام عیار راه بیاندازد و باید جوابی متناسب بدهد که در حقیقت تنیبه است. یعنی طرف مقابل را بخاطر خطای محاسباتی تنبیه کرده است. 

این که یک عده بگویند جنگ شروع شده یا از کمبود دانش نظامی شان است یا تحت تاثیر فضای شبکه های با اغراض سیاسی مشخص است یا با این هدف انجام می شود که فضای عمومی را به هم بزنند از خوشحالی عمومی، آرامش و سکونی که به لحاظ امنیت عمومی در مردم ایجاد شده کم بکنند و قصد دارند ارزش این اقدام را پایین بیاورند.»

شکستی که با مشکلات اقتصادی هم لاپوشانی نشد

برای برهم زدن این ضیافت، لشکر سایبری دشمن مثل همیشه دست به دامان مشکلات اقتصادی کشور نیز شد و سعی داشت با حساب و کتاب قیمت موشک ها و پهپاد ها نشان بدهد حکومت به جای اینکه این هزینه را صرف معیشت مردم کند آنها را اسبابی برای شروع جنگ و خونریزی کرده است. 

«چه قدر پول را به هوا فرستادید؟»، «قیمت هر پهپاد شاهد ۶، بدون هزینه پرتاب دست کم هزار دلار است. قیمت موشک ها مشخص نیست. می گویند تا یک میلیون دلار برای هر موشک؛ خرج هزار میلیاردی از جیب مردم »، «این پول واقعا جای بهتری نمی شد خرج بشه؟ »، اما این هزینه واقعا از سفره مردم برداشته شده بود؟  

محمدعلی صمدی در پاسخ به این سوال می گوید: «موشک و پهپاد شلیک شده که هزینه آنها بخش بسیار کوچکی از هزینه دفاعی کشور است و این هزینه جای دیگری مصرف نخواهد شد. این صحبت های زرد و مبتذل فضای مجازی است و مشخص است که بودجه دفاعی کشور را در بخش دیگری نمی توان مصرف کرد، اما درمقابل در همین فضای مجازی در منابع معتبر وجود دارد و همه نیز آگاه هستند که ایران از لحاظ نظامی یکی از کم هزینه ترین کشور های دنیا است. درواقع از لحاظ هزینه کرد نظامی کشورما در رده های اخر بین کشور های دنیا قرار دارد.»

وقتی اپوزیسیون هنوز به گنبدآهنین اسرائیل می نازد

سایبری نشینان دشمن با نقاب هم وطن سعی دارندهر طور که شده آبروی از دست رفته رژیم صهیونیستی را بخرند و اقتدار ایران را نادیده بگیرند. برایشان مهم نبست که تصاویر منتشر شده نشان می دهد گنبد آهنین موفق عمل نکرده و موشک های ایرانی به هدف نشسته، باز شیپور به دست گرفتند تا دروغ اسرائیل را بلندتر فریاد بزنند که ۹۹ درصد موشک ها و پهپاد های ایران رهگیری شدند.

محمدعلی صمدی در پاسخ به این ادعا می گوید: «طبیعی است که دشمن خسارت خودش را به صورت علنی افشا نکند. این جزئی از استراتژی نظامی هر کشوری است. رژیم صهیونیستی باید همه تلاش خودش را به کار گیرد تا از وزن عملیات ایران کم کند به اولین دلیل ممکن برای اینکه هرچه وزن این کار کم شود از اجبار اسرائیل به دادن پاسخ سنگین و تحمل هزینه های پاسخ مجدد ایران کاسته می شود. طبیعی است که شما هر چه سطح عملیات ایران را پایین بیاوری، ادعا کنی که ۹۹ درصد موشک ها را زدی و خسارتی ندیدی لازم نیست در مقابل پاسخی بدهی. درواقع رژیم صهیونیستی در این باره عقلانی عمل کرده است.»

محمدعلی صمدی با یادآوری اینکه ایجاد این شبهه ها کار همیشگی اپوزیسیون برای زیرسوال بردن جمهوری اسلامی است می گوید: واحد فارسی زبان سرویس های امنیتی دشمن که برایشان هزینه می شود، وظیفه دارند هر کاری که ایران کرد و هر اقدامی که منتسب به جمهوری اسلامی بود و درخشید را کم ارزش کنند. 

اما آدم حسابی ها آنها که عقلانیتی بر آنها حاکم است و به صورت متعارف فکر می کنند نه تحت تاثیر عقده های سیاسی، معتقدند که اتفاق بزرگی رخ داده است و معادلات سیاسی تغییر کرده. حتی دشمنان قدیمی ایران نیز اصل بزرگی ماجرا را انکار نمی کنند. از نظر من افرادی که دیوانه وار این عملیات را با حرف های بی منطق کم ارزش جلوه می دهند، آدم های قابل ترحمی هستند.

منبع: فارس

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران