چرا کشوری مثل مصر سریال «حشاشین» را ساخت؟

...

نشست نقد و بررسی سریال حشاسین با حضور حجت الاسلام مهدی فرمانیان استاد تمام دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی، حجت الاسلام سید علی بطحایی مدیر کل پژوهش دانشگاه ادیان و مذاهب، فرقه شناس و پژوهشگر جریان های اسلامی و مهدی علمی دانشور استادیار ادیان شرق دانشکده ادیان و مذاهب برگزار شد.

بطحایی بحث خود را با موضوع جریان های فکری مصر آغاز کرد و گفت: سریال حشاشین نسل جدید را درگیر کرده است. نسل جدید بر خلاف ممانعت ها این سریال را دیدند. نظر کلی بنده از سریال همان ضرب المثل معروف است که گفت «بعضی ها کج گفتند، اما رج گفتند.» کج گفتنش با آقای دکتر فرمانیان و دانشور است و رج گفتنش با من. رج گفته یعنی برنامه و هدف دارد و کار او روی حساب است. روی جریان های فکری، این سریال را ارائه داده است. این سریال را در قد و قواره سریال تاریخی نبینیم بلکه این فیلم، یک نبرد جریانی است که صحن آیند جهان اسلام را تشکیل می دهد. نبرد جریان های فکری در این اتفاق رخ می دهد. به چه معنا؟ جریان شناسی جهان اسلام حوزه مغفولی است. آینده پژوهی آن، مغفول تر است و از همه مغفول تر، نبرد بین جریان هاست که صحنه آینده جهان اسلام را شکل می دهد. در مصر و تونس و مغرب و ترکیه همین گونه است. تلاقی جریان ها صحنه آینده جهان اسلام را می سنجد.

وی افزود: اسلام سنتی خیلی در تلاقی با جریانات وارد نمی شود و حاشیه امنی برای خود دارد. روشنفکری هم بدنه ی مردمی ندارد و حضور اجتماعی هم نمی تواند داشته باشد؛ منتها سه جریان اسلام سلفی با قرائت جامعی که دارد و نیز اسلام سیاسی و اسلام سکولار صحنه ی آینده جهان اسلام را می سازند که باید در حوزه آینده پژوهی به آن توجه کنیم تا به مشکلی برنخوریم. 

سریال حشاشین به نزاریان شام ارتباط دارد

بطحایی گفت: باید به نکته ای توجه شود؛ اگر توجه نکنیم، بقیه تحلیل ها فایده نخواهد داشت. چون بعضی می گفتند این سریال آمده تا ولایت فقیه یا مهدویت را بزند، اما سرحلقه این سریال این است که چرا مصر این دغدغه را داشت؟ چون نزاریان ارتباطی به مصر ندارد. نزار پس از اینکه از خلیفه نهم عزل می شود، مدت کوتاهی به اسکندریه مصر می رود و مدتی در آنجا می ماند. برای اینکه نشان دهد من حکومت دارم، سکه ای ضرب می کند که ظاهرا در موزه آقاخان تورنتو نگهداری می شود. مدت کوتاهی حکومت می کند و بعد لشکری می آید و او را می کشند؛ بنابراین این سریال به مصر مربوط نیست به لوئانته یا نزاریان شام ارتباط دارد و عمد آن به ایران مرتبط است. مصر به خاطر مصرف داخلی و مخالفت با اسلام سیاسی و آمادگی جهان اسلام به این سریال پرداخت. بعید هم نیست در آینده به دیگر جریان ها و فرقه ها بپردازند و ما با اسلام سیاسی هراسی مواجه شویم. پنج قسمت اولش است که به اسلام سیاسی برخورده است.

مصر لیدر جریان فکری جهان اسلام است

وی با طرح این سؤال که در مصر چه اتفاقاتی افتاد، گفت: باید موج های تاریخی مصر را یک مرور کنیم و بعد ببینیم اسلام سنتی و سایر جریان های فکری چه واکنشی نسبت به این موج ها داشتند. از ۲۲۶ سال قبل در ۱۲۱۳ قمری یا ۱۷۹۸ میلادی که ناپلئون حمله می کند و می گویند توپ های ناپلئون مسلمانان را بیدار کرد، تقریبا ۶ موج مصر را فرا گرفت. مصر با بقیه کشور های عربی تفاوت دارد. کشور های عربی پول دارند، اما مصر پول ندارد. 

بحطایی ادامه داد: کتابی با نام «مصر از زاویه ای دیگر» از خانم جمیله کدیور منتشر شده است. سفرنامه ۳۰۰ صفحه ای جریانات فکری را در آن بازه زمانی خوب ریشه کاوی کرده است. مصر مهم است. شناخت مصر مهم است. این سرزمین، لیدر جریان فکری جهان اسلام است. از ۲۲۶ سال قبل تا الان جریان اول که تاکنون ادامه دارد، محمدعلی پاشا و طهطاوی بود. کتابی با عنوان «تخلیص الابریز فی تلخیص با ریز» نوشته شد. یعنی پاکسازی آب را بیاور تا چهره مشعشع پاریس را نشان دهیم. در این کتاب اولین واکنش هایی که اسلام نسبت به مدرنیته و حمله ناپلئون دارد و علت عقب ماندگی اسلام را خوب تحلیل کرده است. اینها نسل اول هستند که با سخت افزار های غرب مواجه می شوند که چرا غرب از جهت های مختلف جلوتر از ما است. این جریان شکست می خورد.

این پژوهشگر فرقه ها گفت: نسل دوم امثال سید جمال است که بیداری اسلامی را مشخص می کند و عبد ه که اسلام انقلابی و بیداری را مطرح می کنند. نسل سوم، با جنگ جهانی اول مواجه می شود که سعد زغلول است. در این دوران بریتانیا جدا می شود. 

روح فرهنگی حاکم بر مصر را تفکرات سکولار شکل می دهد

وی با اشاره به اینکه از کنار نسل چهارم و پنجم سه جریان شکل می گیرد، افزود: یکی پان عربیسم است به سردمداری جمال عبدالناصر. او ناسیولانیست دیکته ای و دیکتاتوری است. دوم، حسن البناء است که در همین دوران، شکل گیری اسرائیل را شاهدیم. پان عربیسم در مصر خودش را خوب نشان می دهد. در کنارش طه حسین است که نباید آن را متعلق به گذشته بدانیم. دقیق ترین بسته ای که درباره سکولاریزم و لیبرالیسم در مصر ارائه می شود، متعلق به اوست. در کتاب های «فی الأدب الجاهلی»، «فی التاریخ الجاهلی» و «مستقبل الثقاف فی مصر» اندیشه خود را می گوید. تکلیف خودش را مدرنیته مشخص می کند. به جهان اسلام نسخه می دهد که چه قسمت هایی از فرهنگ غرب را بگیریم. وزیر امروزین مصر می گوید روح فرهنگی حاکم بر مصر، طه حسین است.

بطحایی گفت: الان در مصر دوئلی بین اسلام سیاسی و اسلام سکولار است. تقریبا اسلام سنتی جمع شده است. تنها یکی از مشاوران احمد الطیب گفته بود سریال حشاشین به فرقه گرایی منتج می شود. اسلام سنتی در مصر اسلام کاملا کنترل شده است. در هر صورت الأزهر واکنش مطلوبی ندارد. اما میدان دار در تمام این صحنه ها، خالد منتصر و عکاشه است. اینها افراد تأثیرگذاری هستند. پزشک خالد در خیلی از حوزه ها وارد شده و سکولاریزم است. او دو سفر به آلمان و هلند می رود. می گوید واکنش ها را نسبت به حشاشین می دانم. با مسلمانان هلند که صحبت کردم، از لحاظ لهجه انتقاد کردند،، اما از نظر جریانی می گویند، به نظر ما بهترین فیلمی است که توانسته اسلام سیاسی و تکفیری ها را منکوب کند.

وی با تصریح بر اینکه خوراک این فیلم کاملا جریان شناسانه است و تاریخی نبینیم، در بیان راهکار گفت:، اما چکار کنیم؟ به ذهنم می آید اسلام سنتی و مراجع تقلید باید سکوت کنند، همچنان که خود اسماعیلی ها سکوت کردند. صحبت درباره نزاریان باید متولی داشته باشد. ایران جزو تاریخش است، اما درباره حشاشین که مقداری مسئله دارد، نمی تواند صحبت کند. باید امثال آقاخان صحبت کنند. ما انتظار داریم وارد صحنه شود. البته آقای داریوش محمدپور از مؤسسه اسماعیلیه واکنشی داشت.

منبع: تسنیم

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران