چگونه «وعده صادق» ج و اعتراضات دانشگاهی آمریکا برای غزه را تغییر داد؟

...

چند روزی است که از آغاز اعتراضات دانشجویان و اساتید دانشگاه کلمبیا در نیویورک نسبت به جنایات صهیونیست ها در غزه می گذرد، اعتراضاتی که به سرعت به سایر ایالت های آمریکا سرایت کرد و به جنبشی با حضور گروه های مختلف دانشجویان با عنوان «جنبش همبستگی با غزه» تبدیل شد و تا کنون بیش از ۲ هزار نفر از دانشجویان و اساتید آمریکایی دستگیر شدند. این در حالی که این جنبش اعتراضی به اروپا و برخی دانشگاه های جهان هم کشیده شد.

به همین منظور میزگرد واکاوی ابعاد ماهیت دموکراسی دروغین غرب با محوریت «استاندارد های دوگانه غربی در برخورد با جامعه نخبگانی زنان» برگزار شد.

در این میزگرد عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان فواد ایزدی، فعال حقوق بشر آمریکایی مارز پرادو، پژوهشگر حقوق بین الملل امیرحسین محبعلی، پژوهشگر روابط بین الملل مهدیه شادمانی به بیان نکاتی درباره نقش زنان در خیزش نخبگانی آمریکا برای دفاع از آرمان های فلسطین و همچنین چرایی این اتفاق نادر در جامعه علمی دانشگاه های آمریکا پرداختند. بخش نخست این میزگرد به سخنان عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان فواد ایزدی اختصاص دارد که در ادامه می آید:

نحوه ارتباط جامعه نخبگانی آمریکا با اخبار غزه

چگونه با این حجم از بمباران رسانه ای لابی یهودی اسرائیلی آمریکا، دانشگاه های آمریکا برای غزه به پاخواست؟

فضای مجازی بالاخص رسانه های اصلی آمریکا در خدمت صهیونیسم هستند و در این هفت ماه غالبا مباحث غزه را یا پوشش جدی ندادند یا اگر هم پوشش دادند سعی کردند جنایت رژیم صهیونیستی را توجیه کنند. حال در چنین فضایی قشر نخبه دانشگاهی به خصوص قشر جوان تر دسترسی اش به فضای مجازی بیشتر است، این تصاویر را در شبکه های اجتماعی مشاهده کرد و تحلیل هایی را آن فضا دید که باورپذیرتر از رسانه های آمریکایی بود.

هر چند دولت آمریکا تمام تلاشش را در شبکه های اجتماعی مشهور مانند فیسبوک، اینستاگرام، توبیتر و واتساپ به کار برد تا مردم آمریکا کمتر درباره غزه بشنوند، اما مردم آمریکا از ابزار های مختلفی نظیر Shadow Banning طرف حسابش بسته نشده ولی دیده نمی شود یا بسیار کم دیده می شود استفاده کردند و توانستند شرایط را مدیریت کنند. به همین خاطر چند روز پیش شاهد بودیم آقای بایدن قانون تحریم تیک تاک را امضا کرد.

راز مدافع فلسطینی شدن دانشجویان آمریکایی

یعنی از نظر شما منبع رسانه ای دانشجویان آمریکایی فراتر از رسانه های غربی بوده است؟ 

بله تیک تاک، چون شرکت آمریکایی نبود و محدودیت هایش کمتر بود، از این جهت تأثیر داشت، در واقع آن محدودیت های سنتی شرکت های آمریکایی را نداشت و قشر نخبه دانشگاهی از آن بهره برد. این را در نظر داشته باشید اگر این دانشجویان یا اساتید آمریکایی می خواستند منبع خبرشان رسانه اصلی آمریکا باشد، اینها باید طرفدار اسرائیل باشند نه طرفدار فلسطین.

اعتراف یک بانوی یهودی برای شکسته شدن بت اسرائیل

آقای دکتر، بگذارید به گونه ای دیگر سؤالم را طرح کنم، این خیزش دانشجویان آمریکایی یک دفعه ایجاد شد؟ 

نگاه کنید چندین سال است که جریان های حامی فلسطین در آمریکا فعالیت می کنند، یعنی این داستان منحصر به این هفت ماه اخیر نیست. البته این جریان ها سال ها تحت فشار و تحریم بودند. از جمله «Students for justice in Palestine»؛ دانشجویان برای عدالت در فلسطین، همچنین «Jewish voice for peace»؛ صدای یهود برای صلح، این گروه متشکل از دانشجویان یهودی و اساتید یهودی مخالف صهیونیست هستند، آنچه که ما در ایران از یهودی ها می بینیم که کلاه دارند و موهایشان بلند است. 

در خیزش قشر نخبه آمریکایی، شاهد اعتراض یک بانو یهودی هم هستیم، این اقدام چگونه قابل توجیه است؟ 

خانم نائومی کلاین که کتاب هایش به فارسی ترجمه شده، نویسنده مشهور کانادایی یهودی و طرفدار رژیم صهیونیستی است، او در سخنرانی چند روز گذشته اش در نیویورک گفته بود «صهیونیست آن بتی است که ما آن را خواهیم شکست» بعد هم صهیونیست را تشبیه به گاو سامری کرده بود که عده ای از یهودیان او را می پرستند. این بانو معتقد بود که اسرائیل آبروی یهود را برده است، چون به اسم دولت یهود دارند این نسل کشی در غزه را انجام می دهند، در حالی که در دین یهود نسل کشی حرام است. همچنین در این راستا رهبر اکثریت در مجلس سنای آمریکا چاک شومر در انتقاداتی تند از بنیامین نتانیاهو درباره کاهش تاریخی حمایت از اسرائیل و احتمال نابودی این رژیم هشدار داده است.

وقتی آقازاده یهودی آمریکایی برای غزه وارد میدان می شود

در اینجا بحث می خواهم گریزی به اینجا بزنم، چرا دانشگاه کلمبیا؟ 

دانشگاه کلمبیا جزو ۱۰ دانشگاه برتر آمریکا و نخبه پرور است، در واقع مدیران بعدی آمریکا در این دانشگاه تربیت می شوند. بسیاری از دانشجویانی که در دانشگاه کلمبیا توسط پلیس این کشور دستگیر شدند، آقازاده هستند داستان حضرت موسی ع و کاخ فرعون یادتان است؟ این مورد در آمریکا دارد دوباره اتفاق می افتد، موسی هایی در کاخ فرعون که الان کاخ سفید است، دارند رشد می کنند. 

می دانید شهریه دانشگاه کلمبیا ۹۰ هزار دلار است، حال با دلار ۵۰ هزار تومانی حساب کنید چقدر می شود، یعنی دانشجویی از یک خانواده ثروتمند، حال در این فضا، لابی صهیونیسم بی خبر است که حضرت موسی ع در کاخ فرعون رشد می کند. 

چرا حالا؟ چه شد که یک دفعه این موج سر باز کرد؟ 

این دانشجویان مخالف اسرائیل و مخالف نسل کشی هستند، آنها طرفدار حماس هستند. اکثریت این جنبش هم جوانان آمریکایی نمایندگی می کنند، این مورد را نظرسنجی دانشگاه هاروارد می گوید. سؤال این نظرسنجی این بود آیا حماس حق داشت هزار و ۲۰۰ غیر نظامی اسرائیل را بکشد، آن هم به خاطر این ناراحتی هایی که فلسطینی ها داشتند؟ ۵۱ درصد از جوان های ۱۸ تا ۲۴ سال گفتند «بله»، جوان های ۲۴ تا ۳۰ ساله، ۴۹ درصد جواب بله را دادند. 

حال برخی شبهه دارند که این دانشجویان معترض مسلمان، عرب یا فلسطینی هستند، در حالی که مصاحبه الجزیره انگلیسی با یک دانشجوی سال دوم کارشناسی به نام «نیک ویلسون» که الان شاید ۲۱ ساله باشد، نشان داد یک فرد آمریکایی معترض است. می خواهم بگویم نسل جوان آمریکایی، آرام آرام در حال بیدار شدن است.

۲ دغدغه مهم دانشجویان آمریکایی برای غزه

در واقع این دانشجوی آقازاده ثروتمند آمریکایی این چنین بی پروا برای آرمان فلسطین به میدان آمده است؟ 

پشت این حرکت فکر و اراده است، همان طور که گفتم شهریه دانشگاه کلمبیا بالا است، این دانشگاه برخی دانشجویان معترض را اخراج یا تعلیق کرده است. حتی فراتر از این مسأله، وقتی خواستار معرفی نمایندگان دانشجویان معترض شدند تا با آنها گفتگو کنند، با شناسایی این افراد، آنها را اخراج کردند، حتی با همکاری نهاد های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا، بانک اطلاعاتی درست کردند و از این طریق بسیاری از دانشجویان را دستگیر کردند. یکی از این دانشگاه های اصلی آمریکا، «پرینستون» است، کسی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شود بیکار نمی ماند، اما دانشجوی این دانشگاه حاضر است به خاطر فلسطین هزینه بدهد، آینده شغلی اش را از دست بدهد و به زندان برود.

در پشت خیزش جامعه نخبگانی آمریکا چه اموری نهفته است؟

در این زمینه دانشجویان دو دغدغه دارند. دغدغه های اول در رسانه های ایران خوب پوشش گرفته که اینها منتقد حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی هستند. دغدغه دوم این است که به دانشگاه های خودشان معترض هستند، چرا دانشگاه ارتباط تنگاتنگی با نهاد های نظامی، اطلاعاتی و نهاد های سیاسی دارد. می دانید این دانشگاه ها موقوفه دارند و بسیار ثروتمند هستند. برای همین در شرکت های اسرائیلی و شرکت های تسلیحاتی سرمایه گذاری می کنند. از سویی دیگر این شرکت ها به دانشگاه ها در حوزه فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و ... پروژه می دهند، برای همین این دانشجویان می گویند ما نمی خواهیم در دانشگاه هایی باشیم که ذیل این نهاد های حکومتی آدمکش نسل کش کار می کنند.

آمریکای بدون رتوش را به راحتی ببینید

آقای دکتر، این خیزش را در جایی شاهد هستیم که خودش خاستگاه بسیاری از نظریه های بین المللی بوده است، چه شد که اوضاع آنها این گونه شد؟ 

در پاسخ بگویم آنچه که ما در دانشگاه های ایران در حوزه هایی، چون علوم انسانی، علوم اجتماعی و ... درس می دهیم، منشأاش از دانشگاه های آمریکا از جمله کلمبیا، هاروارد، ام آی تی، پیرینستون و ... است، نکته جالب اینجا است که اکنون در داخل آمریکا این نظرات زیر سؤال هستند  

البته بسیاری از این نظریه ها به دوره جنگ سرد بر می گردد که در حوزه تسلیحاتی، ژئوپلیتیک، فکری، نخبگی، دانشگاهی و آکادمیک متولد شد و برای آن میلیون ها دلار هزینه شد. 

در این اثنا جنگ سرد فرهنگی رخ داد، یعنی فلان استاد از فلان نهاد اطلاعاتی آمریکا بودجه می گرفت تا پروژه ای را برای زدن شوروی انجام دهد، بعد ما در ایران چه کار می کنیم؟ آن نظریه را می گیریم و به دانشجو خودمان درس می دهیم، آن هم بدون توجه به این عقبه، حال در چنین شرایطی دانشجوی آمریکایی این موضوع را فهمیده، اما استاد ما نفهمیده است  

برگردیم به بحث، این جنبش دانشجویی در آمریکا یک فرصت مطالعاتی ایجاد کرده است که ببینیم واقعیت آمریکا، عقبه علوم انسانی، علوم اجتماعی، عقبه آزادی بیان، عقبه آزادی مطبوعات آن گونه که است؛ یعنی آمریکای بدون رتوش را ببینیم. 

۹

در نهایت این جنبش دانشجویی سرکوب خواهد شد، شکی در آن نیست، چون نهاد های اطلاعاتی آمریکا قوی هستند، آنها دانشجویان را می گیرند و زندانی می کنند. منتها چنین شرایطی بهترین فرصت است که آمریکا واقعی را آنگونه که هست را ببینیم.

دل و جرأتی که وعده صادق به دانشجویان آمریکایی داد

یک موضوع قابل تأمل این است که این خیزش بعد از عملیات «وعده صادق» روی داده است؟ چرا؟ 

اکنون شرایط غزه به گونه ای است که ۹۹ درصد جهان از آنچه که در غزه می گذرد ناراحت است، هر مادری قنداق خونین نوزادی را ببیند ناراحت می شود. حال می خواهد در آسیا باشد یا در آفریقا، اروپا یا آمریکا، مهم این است که ۹۹ درصد جمعیت میلیاردی جهان، چون دغدغه انسانی دارد، از این نسل کشی اسرائیل ناراحت هستند. حال یک طرف دنیا، غرب وحشی ایستاده است و آن طرف دیگر، ایران ایران تنها کشوری است که برای آرمان فلسطین یک کار جدی انجام داده است؛ یعنی تنها کشوری که موشک بالستیک زده وسط اسرائیل، ایران است، تنها کشوری که در سطح سرتیپ شهید داده، ایران است. اکثریت جامعه آمریکا را دارد می بیند تنها نیست، شما اگر تصاویر را نگاه کنید، می بینید این افراد غالبا مسیحی هستند، بیشتر آنها بومی آمریکا هستند یا نسل دو سه مسلمانان که آمریکا قابلیت دیپورت کردنشان را ندارند. 

از این جهت ایران را می بینند، نقشه ایران را می بینند، دیدید که پرچم ایران و حزب الله در بعضی از اعتراضات دانشجویی آمریکایی بالا است، این جسارت بعد از عملیات «وعده صادق» افزایش یافت، چون جوانان آمریکایی متوجه نقش ایران شدند، بعد گفتند حالا ما چه کار کنیم؟ الان شش، هفت ماه است جلسه سخنرانی می گذاریم، تظاهرات می کنیم، گفتند یک کار جدیدتر انجام بدهیم، بیاییم چادر بزنیم، برای همین در دانشگاه کلمبیا این کار را کردند و بعد به دیگر دانشگاه ها سرایت کرد.

منبع: فارس

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران