کشف کروکودیل های مومیایی شده متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش در مصر

...

محققان موفق به کشف مومیایی ۱۰ تمساح شده اند که در مقبره ای در منطقه «قبه الهوا» مصر به شیوه ای خاص مومیایی شده بودند.

مصریان باستان علاوه بر مومیایی کردن انسان ها، ظاهرا برخی حیوانات را هم مومیایی می کردند. پژوهشگران به تازگی مجموعه ای از مومیایی های چندین تمساح را کشف کرده اند که قدمت آن ها به حدود ۲۵۰۰ سال پیش برمی گردد.

بیشتر بخوانید

گنجینه ای که فرعون با خود به گور برد تصاویر

پژوهشگران می گویند مومیایی چند تمساح را در منطقه «قبه الهوا» در مصر پیدا کرده اند که ظاهرا با مومیایی های قبلی از این حیوانات فرق می کنند. آن ها می گویند این تمساح ها به عنوان واسطه ای میان انسان ها و «سوبک»، خدای اساطیری مصر قربانی می شدند.

محققان مدعی اند که این تمساح ها برخلاف سایر مومیایی ها با رویه های معمول مومیایی نشده اند. برای مثال، روده آن ها خارج نشده است و هیچ اثری از استفاده از قیر یا صمغ دیده نمی شود. باستان شناسان درمجموع ۱۰ مومیایی تمساح در قبه الهوا پیدا کرده اند که شامل پنج اسکلت ناقص و پنج سر تمساح است.

این تمساح ها به شیوه متفاوتی مومیایی شده بودند

این حیوانات احتمالا از گونه تمساح های رود نیل و غرب آفریقا در قرن پنجم پیش از میلاد هستند. محققان باور دارند که مصریان ابتدا این حیوانات را در محل دیگری روی سطح قرار داده یا زیر شن دفن کرده بودند تا رطوبت بدن آن ها به طور طبیعی تخلیه شود و بعد بدن آن ها را مومیایی کرده اند.

برای مومیایی هم از بند های کتان و حصیر برگ خرما استفاده شده است. البته در حین فرایند مومیایی شدن، آسیب هایی به برخی از این تمساح ها وارد شده است. بااین حال، استخوان ها به قدر کافی حفظ شده اند تا بعد از ۲۵۰۰ سال به دست ما برسند.

این روش متفاوت برای مومیایی کردن می تواند نشانگر شیوه خاص عملکرد مصری ها در دوره پیش از بطلمیوسی، یعنی قبل از ۳۰۵ تا ۳۳۰ قبل از میلاد مسیح باشد. تمساح هایی که در منطقه قبه الهوا کشف شده اند، می توانند منبع مناسبی برای ریخت شناسی استخوان و مطالعه درباره اسکلت حیوانات باشند.

منبع: خبرآنلاین

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران