حکایت شستن قالی در چشمه هزارساله

...

از محوطه ای باستانی حرف می زنیم که یکی از سکونتگاه های مهم دامنه جنوبی ارتفاعات البرز در جنوب شرق تهران و شمال شهرری با قدمتی ۸ هزارساله است و چشمه ای که در اینجا قرار دارد از میان صخره ای بزرگ بیرون آمده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرقی جریان دارد. 

نام قدیمی این چشمه «سورینی» بود که احتمالا منسوب به خاندان بزرگ سورین در عصر اشکانیان و ساسانیان است و بعد ها به نام امام اول شیعیان به «چشمه علی» معروف شد. روایت های جالبی درباره عقبه رسم قالیشویی در این محدوده وجود دارد، اما قبل از اینکه «سید محسن ماجدی»، ری پژوه، به جزئیات آن بپردازد از او می خواهیم کمی درباره تاریخچه چشمه علی حرف بزند: «نخستین بار «دایت»، کاردار وقت فرانسه در ایران، در سال ۱۳۰۳ در این منطقه به کاوش پرداخت، ولی از نتایج کاوش های او اطلاعاتی در دست نیست. پس از او «اریک اشمیت» آمریکایی در ادامه کاوش هایش در تپه حصار دامغان و برای کشف منشأ فرهنگ آن منطقه، بیش از ۶۰۰ متر از محوطه چشمه علی را طی ۳ فصل متوالی بین سال های ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ کاوید که نتیجه آن کشف ۳ دوره مهم فرهنگی، شامل لایه ها و آثار دوره های اسلامی، اشکانی و پیش از تاریخ بود. هزاران قطعه از اشیایی که اشمیت در چشمه علی یافته بود، امروزه در موزه ها و دانشگاه های آمریکا و بخش کوچکی از آن ها نیز در موزه ایران باستان نگهداری می شود.»

ماجدی اینگونه ادامه می دهد: «با درگذشت اسمیت در سال ۱۳۴۳ مطالعات او ناقص ماند و، چون رموز شماره گذاری آثار مکشوفه را فقط خود او می دانست، تاکنون کسی موفق به مطالعه آن ها نشده و تنها چند گزارش خبری در این باره از او باقی مانده است. در سال ۱۳۷۷ هیئتی از سازمان میراث فرهنگی دانشگاه تهران و دانشگاه برادفورد، تپه چشمه علی را با هدف تاریخ گذاری لایه های باستانی آن حفاری کرد. تراشه هایی در ابعاد ۵ در ۲ متر در شرق و غرب تپه ایجاد شد و تا عمق ۱۰ متری آثار فرهنگی هزاره های ششم، پنجم و اوایل چهارم پیش از میلاد مشخص شد. از لحاظ زمانی، تپه فعلی چشمه علی مربوط به دوره های فرهنگی نوسنگی، کالکولتیک انتقالی و کالکولتیک قدیم است.»  

سنگ نگاره ای مربوط اوایل دوره قاجار

ماجدی در بخش دیگری از صحبت هایش به اوایل دوره قاجار، زمان فتحعلی شاه، اشاره می کند: «آن دوران شهرری تفرجگاه پادشاهان قاجار بود و یکی از زیباترین نقاط آن همین چشمه علی و اطرافش که باغ صفاییه در آن واقع شده بود، عنوان شده. در گوشه ای از تپه چشمه علی، سنگ نگاره ای وجود دارد که باستان شناسان آن را به زمان فتحعلی شاه قاجار نسبت داده اند. داستان این سنگ نگاره این است که فتحعلی شاه قاجار وقتی برای گشت وگذار به چشمه علی رفته بود و آنجا سنگ نگاره ساسانی را دید، دستور داد آن سنگ نگاره را از بین ببرند و به جای آن، نگاره خودش را با گروهی از درباریان کنده کاری کنند ۲ نقش در آنجا وجود دارد: یکی نقش فتحعلی شاه به تنهایی است و یک جایی در همان بخش فتحعلی شاه را روی تخت نشان می دهد که فرزندانش و صاحب منصبان دربار کنارش ایستاده اند که این نقش هم دارای تاریخ است و اشیا و کتیبه هایی هم در مدح فتحعلی شاه کنار این نقش حکاکی و حجاری شده است.» 

چشمه علی در دوره های مختلف تاریخی پابرجا بوده است و همین موضوع به ارزش آن اضافه می کند، اما تنها دلیل اهمیت چشمه علی پشتوانه تاریخی آن نیست. این چشمه مکانی است که برای مردم محلی از نظر فرهنگی اهمیت دارد. مثلا همین شستن فرش یکی از سنت هایی است که در قدیم کنار چشمه علی انجام می شد. فرش فروشان و سایر مردم باور داشتند که آب چشمه علی باعث درخشان تر و خوشرنگ تر شدن فرش ها می شود.

رواج قالیشویی در ۳ دوره 

تاریخچه شکل گیری سنت قالیشویی در چشمه علی موضوع جالبی است که ماجدی اینگونه درباره اش حرف می زند: «قالیشویی در اواخر دوره قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم تا حدود دهه ۶۰ در این چشمه رواج داشت. مردم معتقد بودند به خاطر ترکیباتی که آب چشمه دارد این آب فرش های دستباف را براق و شفاف می کند. این فرهنگ و سنت ابتدا میان اهالی و ساکنان همین محدوده جریان داشت؛ حتی نزدیک نوروز خانم های خانه دار ظرف ها و لباس هایشان را می آورند و در اینجا می شستند. اما بعد ها با آمدن وسایل نقلیه بین تهران و ری و آمدن خودرو های باربری به دلیل ایجاد سهولت در حمل فرش ها، در نزدیکی این کوه و در امتداد خیابان ابن بابویه، قالیشویی های زیادی شکل گرفت و این کار بیشتر به یک صنعت و شغل برای عده ای تبدیل شد که مطابق آن افراد از نقاط مختلف شهر قالی هایشان را برای شست وشو به قالیشویی های اینجا تحویل می دادند. هرکس وظیفه ای داشت، کار عده ای حمل فرش ها بود، گروهی خاک فرش های دستی را می گرفتند، گروهی کار شست وشو را انجام می دادند، تعدادی از افراد مسئولیت حمل و پهن کردن فرش ها در سینه کش کوه را به عهده داشتند، برخی افراد هم مسئولیت نگهبانی این فرش ها را داشتند، زیرا امکان داشت فرشی ۲ روز نیاز به پهن ماندن داشته باشد و آن ها باید از آن نگهبانی می کردند. خلاصه که با فرارسیدن نوروز جنب وجوش و هیجانی تماشایی از تعاملات اجتماعی و اقتصادی در کنار این چشمه جریان پیدا می کرد.»

قالیشویی به دلایل زیست محیطی برچیده شد

هرچند که بعضا شاید در روز های پایانی سال شست وشوی قالی در چشمه توسط برخی اهالی انجام شود، اما دیگر در اینجا خبری از آن حجم خیره کننده از قالی و صنعت قالیشویی نیست. آب چشمه علی هم به فراخور بارندگی در تهران تغییر می کند، در بعضی فصول پرآب و در برخی فصل ها کم آب و الان به دلایل مختلفی از جمله بارش کم و حفر تونل های مترو و جمع آوری آب های سطحی تهران آب این چشمه کم شده است. ماجدی با بیان این موضوعات ادامه می دهد: «بساط این صنعت پس از سال ۱۳۶۰ کم کم از این چشمه جمع شد، چراکه مواد شوینده حاصل از شست وشوی قالی ها با وارد شدن به داخل آب چشمه علی به پایین دست و زمین های کشاورزی می رفت و همین موضوع باعث شد به دلیل جلوگیری از بروز مشکلات زیست محیطی، فعالیت قالیشویی ها در چشمه علی متوقف شود و به خارج از این محدوده انتقال داده شوند، اما هنوز یکی دو مورد از قالیشویی های قدیمی به صورت متروک به فاصله یک کیلومتری جنوب چشمه علی باقی مانده اند.»

 منبع: همشهری آنلاین 

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران