مرگ مرموزترین جاسوس موساد/یعقوب نیمرودی ۱۳ سال در ایران چه کرد؟

...

«یاکوف نیمرودی» که در ایران به «یعقوب نیمرودی» شناخته می شود، اولین جاسوس و فرستاده نظامی رژیم صهیونیستی به کشورمان در دوره پهلوی دوم بود.

دیروز دوشنبه ۳۰ مردادماه خبر مرگ این جاسوس ۹۷ ساله انتشار یافت که بعد از مدت ها درگیری با بیماری درگذشته است. این خبر را روزنامه عبری «هاآرتس» انتشار داد و از او به عنوان «مرد ما در تهران» نام برد؛ موضوعی که از عمق خرابکاری و جاسوسی های وی در ایران و اهمیت آن برای رژیم صهیونیستی نشان دارد.

از تولد تا اعزام به ایران

نیمرودی اول ژوئن ۱۹۲۶ در خانواده ای یهودی و عراقی الاصل در بیت المقدس به دنیا آمد. خانواده اش پیش از تولد او از کردستان عراق به بیت المقدس مهاجرت کرده بودند. نیمرودی در اوایل جوانی توسط «اسحاق ناوون» به استخدام اولین سازمان اطلاعاتی رژیم صهیونیستی موسوم به «شای» قبل از تشکیل رژیم جعلی اسرائیل درآمد.

اسحاق ناوون بعد ها به مقام منشی خصوصی «بن گوریون» و سپس ریاست رژیم دست یافت. نیمرودی در ادامه توانست به سرعت به عضویت سازمان تروریستی «هاگانا» در سال های ۱۹۴۰ - ۱۹۴۷ م درآید و در فعالیت های تروریستی علیه مسلمانان فلسطینی مشارکت داشت. او به سرعت در شبکه امنیتی رژیم صهیونیستی پلکان ترقی را پیمود و یکی از افسران بلندپایه آن شد.

طبق اسناد موجود، نیمرودی برای نخستین بار در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۳۴ از طریق مرز ترکیه وارد ایران و به طور رسمی متصدی معاونت «آژانس یهود» در تهران شد؛ مأموریتی که تا سال ۱۳۴۸ ادامه یافت.

وی در فرم اقامتش خود را کارمند پیشین آژانس یهود در اسرائیل معرفی کرده، ولی در واقع همان طور که در خاطرات ارتشبد فردوست به طور مشروح بیان شده، نیمرودی هدایت شبکه موساد را در ایران به عهده داشت. او محوری ترین چهره فروش سلاح و تجهیزات نظامی کشور های غربی به ویژه آمریکا به حکومت پهلوی بود.

بزرگترین سارق میراث ملی ایرانیان

یکی از زوایای پنهان روابط ایران و رژیم صهیونیستی در دوره پهلوی و در واقع یکی از نتایج حضور جدی صهیونیست ها در ایران، تاراج ملی کشورمان بود که در موزه رژیم، مجموعه آثار ایرانی به نمایش گذاشته شده است؛ آثاری شامل ظروف سرامیک، برنز، ظروف مذهبی، آلات جنگی، ظروف نقره و طلا، از دوره هخامنشی و ساسانی و نیز آثار زیادی از دوره اسلامی.

روزنامه «داوار» چاپ اسرائیل در شماره ۱۵ آذر ۱۳۴۲ خود در گزارشی مستند فاش کرد: « اسرائیل به صورت یکی از مراکز بین المللی خرید و فروش آثار باستانی ایران درآمده است به همین علت تجار خارجی عقیده دارند که آثار باستانی ایران را می توان به قیمت مناسب در اسرائیل خریداری کرد. در دو سال اخیر حدود ۲۰۰۰ ظرف سفالی املش تمدنی در غرب مازندران به اسرائیل آورده شده و موزه های بزرگ فرانسه، انگلستان و آمریکا و موزه های بسیار دیگر، مساعی فراوانی برای جمع آوری این آثار به کار بسته اند »

همچنین در گزارشی که از نمایندگی ایران در تل آویو در سال ۱۳۴۴ در مورد کلکسیون ایرانی موجود در موزه رژیم ارسال شده، آمده است که «کلکسیون مربوط به هنر ایرانی در موزه اسرائیل در نوع خود یکی از مهمترین کلکسیون های جهان است. به عقیده کارشناسان، ارزش آن سه میلیون دلار است. در این کلکسیون آثاری وجود دارد که بهایی برای آن ها نمی توان تعیین کرد، زیرا در جهان منحصر به فرد هستند در ظرف دو سال، کلکسیونی که در اورشلیم متمرکز شد، شامل آثاری ۳۰۰۰ ساله از دوران ماقبل تاریخ تا قرن شانزدهم بود »

یکی از افرادی که نقش مهمی در انتقال آثار باستانی ایران به سرزمین های اشغالی داشت شخصی به نام «ایوب ربانو» بود که وی طی ۴۵ سال تقریبا در تمام نقاط ایران دست به عملیات حفاری زده و بزرگترین مجموعه آثار باستانی کشورمان را به تل آویو انتقال داده بود.

نیمرودی هم مانند ربانو، چنین مأموریتی داشت و تا آخرین ماه های سلطنت پهلوی با حمایت موساد محموله های «سری» خود را از مرز های ایران عبور می داد. طبق اسناد موجود بخش عظیمی از این محموله ها آثار باستانی و اشیا عتیقه ای بوده که توسط نیمرودی و سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی از ایران به سرقت می رفت.

در بخشی از کتاب «ظهور و سقوط سلطنت پهلوی» نیز که به زندگی نیمرودی در سرزمین های اشغالی اختصاص یافته به وضوح می توان این غارت آثار باستانی و ملی ایران را دید.

در این بخش آمده است که «یعقوب نیمرودی مأموریت خود را در ایران به پایان رسانید، ولی باکتری ایرانی به او سرایت کرد. خانه او در ساریون با قالی ها و نقاشی ها و سایر آثار هنری [ایرانی]دقیقا شبیه خانه ای است که در ایران در آن سکونت داشت گنج واقعی در خانه آقای نیمرودی کلکسیون آثار باستانی و به ویژه ظروف سفالینی از املش متعلق به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد همچنین آثار باستانی دوره اسلامی ۷۰۰ سال قبل وجود دارد. بدون شک خانه نیمرودی یک مرکز فرهنگی و هنر اصیل ایرانی محسوب می شود که آثار آن طی سال ها تلاش خریداری شده [ ]»

مأموریت پایه گذاری شبکه های اطلاعاتی- امنیتی صهیونیستی

تجارت سلاح و سرقت آثار باستانی ایران یک طرف قضیه است، اما مأموریت مهمتر وی به ایجاد شبکه های اطلاعاتی- امنیتی صهیونیستی در ایران و دیگر کشور های منطقه برمی گشت.

بسیاری او را یک صهیونیست متعصب و کارکشته امنیتی می دانستند که یکی از مرموزترین چهره های اطلاعاتی-امنیتی نقش آفرین در تاریخ ایران و حتی منطقه غرب آسیا بود. خاستگاه خانوادگی او و پیشینه فعالیت هایش در شکل گیری نهاد های امنیتی رژیم صهیونیستی و گسترش شبکه اطلاعاتی آن ها در ایران، عراق و سایر کشور های منطقه خلیج فارس و غرب آسیا گواه این ادعاست.

نیمرودی سال ۲۰۰۳ بخشی از خاطرات خود را در دو جلد تحت عنوان «امید و شکست» به زبان عبری در اراضی اشغالی منتشر کرد؛ کتابی که برای افکار عمومی ساکنان اراضی اشغالی نوشته شده و نیمرودی در سراسر کتاب، اقدامات خود را در خدمت به رژیم صهیونیستی دانسته است.

نیمرودی در جوانی، عضو شبکه عربی «پالماخ» ستاد عملیات نظامی سازمان تروریستی مخفی یهودیان صهیونیست پیش از تأسیس رژیم جعلی اسرائیل بود؛ بنابراین وی در حوادث خونینی که منجر به اعلام رسمی تأسیس رژیم غاصب اسرائیل شد، نقش قابل توجهی ایفا کرد؛ نقش که او را برای انجام مأموریت های خرابکارانه خارجی آماده ساخت؛ بنابراین او در سال های بعد و در جریان تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به کشور های عربی، هدایت شبکه های اطلاعاتی و امنیتی رژیم را بر عهده گرفت.

در همین زمینه یکی از اساتید دانشگاه حیفا در اراضی اشغالی می نویسد: «در اوایل دهه ۱۹۵۰، هنگامی که نیمرودی به فرماندهی جنوبی نیروی [موسوم به]دفاعی اسرائیل پیوسته بود، با یک فرمانده [دیگر]جوان و درحال ترقی ارتش برخورد کرد و با او دوست شد. این شخص «آریل شارون» نام داشت. نقطه عطف این سرگرد جوان، [«یعقوب»]به سال ۱۹۵۵ و هنگامی پدیدار شد که او را به تهران فرستادند و بخش اعظم دوران کار خود را، در این شهر گذراند »

همان طور که نیمرودی در سراسر کتاب خود از خدمت به رژیم صهیونیستی سخن به میان آورده، تردیدی وجود ندارد که او تا پایان عمر مأموریت ها و پروژه های ضد ایران و علیه دیگر کشور های منطقه را پیش برده باشد.

این واقعیت را می توان در گزارش اعترافی که چندی پیش روزنامه «معاریو» از روزنامه های مطرح رژیم صهیونیستی انتشار داد، دریافت. این روزنامه پس از دریافت خبر کناره گیری نیمرودی از ارتش و تمایل وی برای راه اندازی پروژه آب شیرین کن در نقاط مختلف ایران در دوره بازنشستگی، نوشت: «سرهنگ نیمرودی مدت ۱۳ سال در ایران ظاهرا به عنوان وابسته نظامی اسرائیل خدمت کرده و اشتغال جدید وی در ایران اعم از اینکه از ارتش کناره گیری کند یا خیر به احتمال زیاد پوششی برای فعالیت اطلاعاتی در خلیج فارس و شیخ نشین ها خواهد بود.»

همان طور که اداره کل هفتم ساواک نیز در همین زمینه ۲۶ اسفند ۱۳۴۸ نامه ای به اداره کل ششم نوشته و در آن فعالیت تجاری جدید نیمرودی را پوششی برای فعالیت های اطلاعاتی او ارزیابی کرده است؛ فعالیتی اطلاعاتی و امنیتی که نه تنها در ایران بلکه در کشور های مجاور به ویژه حوزه خلیج فارس را در بر می گرفت.

منبع: مهر

منبع: اخبار سرگرمی باشگاه‌خبرنگاران